Kinowe premiery: stylowe lata 60. w filmie "Jackie"

Dagmara Łacny
Była najbardziej stylową pierwszą damą w historii Stanów Zjednoczonych. Naśladowana przez tysiące kobiet na całym świecie Jackie Kennedy wylansowała dopasowane sukienki o fasonie litery A, krótkie dwurzędowe płaszcze oraz małe nakrycia głowy, tzw. pastylki.

Życie najsłynniejszej pierwszej damy przenoszone było na srebrny ekran kilkukrotnie. Najnowszy film biograficzny"Jackie", będzie miał swoją premierę już 3 lutego. W tytułową postać wcieliła się piękna Natalie Portman.

Kostiumy do filmu przygotowała Madeline Fontaine, kostiumografka, która pracowała także na planie "Yves Saint Laurent" oraz "Amelii". Praca nad wyglądem filmowej postaci Jackie rozpoczęła się od przestudiowania wszystkich dostępnych zdjęć pierwszej damy, zarówno tych dokumentujących oficjalne spotkania, jak i fotografii pochodzących z prywatnego archiwum. Fontaine pieczołowicie odtworzyła najbardziej ikoniczne stroje pierwszej damy, w tym słynny czerwony kostium zaprojektowany przez Christiana Diora oraz legendarny różowy zestaw uszyty w amerykańskiej pracowni krawieckiej na podstawie oryginału Chanel.

Czerwony kostium

Jackie KennedyJackie Kennedy materiały partnera materiały partnera

Krótka, pudełkowa marynarka zestawiona z dopasowaną spódnicą to sprawdzona stylizacja, którą pierwsza dama wybierała na wiele okazji. Taki zestaw będzie idealny np. do pracy, w której obowiązują sztywne zasady dress code'u. Jackie preferowała proste rozwiązania, dlatego w jej stylizacjach dominują klasyczne fasony oraz paleta trzech, doskonale pasujących do siebie, barw.

Mała czarna

Jakie KennedyJakie Kennedy materiały partnera materiały partnera

To był ulubiony fason płaszcza Jackie Kennedy. Krótka, dwurzędowa princeska, lekko rozszerzająca się ku dołowi, tworząca literę A. Krój ten był najbardziej popularny w latach 60. Fason bardzo ładnie podkreśla wcięcie w talii, dodatkowo maskuje najbardziej problematyczne części kobiecej sylwetki (szerokie biodra). Mała czarna, spopularyzowana w latach 20. przez Coco Chanel, w latach 60. stała się podstawą damskiej garderoby. Prosta, klasyczna sukienka nadaje się zarówno do codziennych stylizacji, jak i zestawów na specjalne okazje. Dzięki umiejętnie dobranym dodatkom (sznur pereł) może zmienić swój charakter - z dziennego na wieczorowy.

Długość mini

Jakie KennedyJakie Kennedy materiały partnera materiały partnera

W latach 60. ulicami miast zawładnęła długość mini. Wylansowana niemal równolegle przez Mary Quant (na Wyspach Brytyjskich) oraz Andre Courrages'a (we Francji) szturmem zdobyła serca milionów kobiet na całym świecie. Do spopularyzowania kontrowersyjnej długości w Ameryce przyczyniła się także Jackie Kennedy. Pierwsza dama chętnie eksponowała zgrabne nogi, najczęściej zestawiała krótką spódnicę z płaszczem tej samej długości.

Lamparcie cętki

Jackie KennedyJackie Kennedy materiały partnera materiały partnera

Płaszczyk w lamparcie cętki autorstwa ulubionego projektanta Jackie, Olega Cassiniego, stał się jednym z elementów stylu pierwszej damy. Wzór, modny nieprzerwanie od lat 60., najlepiej wygląda w towarzystwie klasycznych ubrań oraz dodatków.

Zobacz wideo
Więcej o: