Dzień Świętecznego Swetra:od ikony kiczu po symbol charytatywnej akcji

Świąteczny sweter obchodzi w grudniu dwa święta. Pierwsze związane jest z charytatywną akcją brytyjskiej organizacji Save The Children, drugie celebruje kicz i brzydotę, nierozerwalnie związane z tym elementem garderoby.

Dzień Brzydkiego Świątecznego Swetra - 21 grudnia 

Świąteczny sweter to jeden z elementów grudniowej mody. Nie tylko ma swoje święto w kalendarzu, ale także został symbolem charytatywnej akcji w Wielkiej Brytanii. Dzień Brzydkiego Świątecznego Sweterka (National Ugly Christmas Sweater Day), który w tym roku przypada 21 grudnia, to święto wszystkich miłośników tego elementu garderoby.

Świąteczne swetry były niezwykle modne w Stanach Zjednoczonych już od lat 40. XX wieku, pojawiały się w niemal każdym filmie oraz serialu dziejącym się w okresie świątecznym. Apogeum popularności osiągnęły w latach 80., a po sukcesie komedii "Dziennik Brigitte Jones" z roku 2001 sweter z motywem nawiązującym do świąt zyskał miano ikonicznego. Dziś wszystkie popularne marki odzieżowe mają w swoich zimowych kolekcjach świąteczne swetry dla kobiet, mężczyzn oraz najmłodszych. Ostatnio świąteczną kolekcję swetrów zaprezentowała marka House , a CROPP pochwalił się kampanią idealnie odtwarzającą klimat lat 80 .

 

W 2002 roku Chris Boyd i Jordan Birch zorganizowali pierwsze imprezy, na których obowiązkowym strojem był świąteczny sweter. Zasada była tylko jedna - im brzydszy i bardziej obciachowy, tym lepiej. "Ugly Christmas Sweater Parties" stały się niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych, a zwyczaj imprezowania w brzydkim świątecznym swetrze dość szybko zyskał naśladowców także w Europie. 

Świąteczne sweterki w słusznej sprawie - Christmas Jumper Day - 14 grudnia 

Rosnącą z roku na rok popularność świątecznych swetrów postanowiono wykorzystać w słusznym celu. Dzień Świątecznego Swetra (Christmas Jumper Day), który w tym roku wypada 14 grudnia, to akcja charytatywna organizowana co roku przez brytyjską fundację Save The Children. Wolontariusze ubrani w świąteczne swetry zbierają fundusze na działania związane z pomaganiem najmłodszym. Do akcji włączają się nie tylko szkoły, firmy czy kawiarnie, ale także artyści, aktorzy i celebryci. W 2016 roku w świąteczne swetry ubrano woskowe figury przedstawiające rodzinę królewską w Madame Tussauds oraz zorganizowano specjalną sesję zdjęciową z udziałem piesków królowej Elżbiety II.

Fot. MAGE: AP / VICTORIA JONES

Świąteczne swetry są coraz popularniejsze, możemy znaleźć je zarówno w sieciówkach, jak i w ofercie znanych projektantów. Świąteczne wzory stały się symbolem lekkiego podejścia do mody oraz dystansu. Najpopularniejsze motywy to oczywiście renifery, mikołaje, choinka, bombki, bałwanki - wszystko, co kojarzy się z okresem świątecznym. 

fot. materiały prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.