Jak być hygge? Te rzeczy może nie uczynią cię (od razu) szczęśliwszą, ale nie zaszkodzi mieć je pod ręką!

Dagmara Łacny
Duńskie hygge można przetłumaczyć jako "przytulność" choć słowo to nie ma w żadnym innym języku swojego dosłownego odpowiednika. Idea, którą opisuje hygge, ma szersze znaczenie. Ta praktykowana przez Duńczyków sztuka "bycia szczęśliwym" ma już ponad 200 lat, a do Polski trafiła stosunkowo niedawno, zyskując popularność dzięki poradnikom.
 

Czym jest hygge?

Hygge to umiejętność stworzenia przyjaznej atmosfery, alternatywa dla ciągłego pośpiechu i braku czasu dla siebie oraz swoich najbliższych. To cieszenie się drobnymi przyjemnościami, otaczanie się przyjaznymi ludźmi i przedmiotami, które sprawiają nam radość. Hygge to tzw. uważność, rozmowa z przyjaciółmi, filiżanka pysznej kawy czy kolacja z rodziną. Hygge to także balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Jak praktykować hygge na co dzień?

Hygge praktykować można wszędzie, ale według autora wydanego w tym roku poradnika "Hygge. Klucz do szczęścia" Meika Wikinga (przetłumaczona na 20 języków, sprzedana w ponad milionie egzemplarzy) relaks i komfort najłatwiej osiągnąć w zaciszu własnego domu. O ile oczywiście jest odpowiednio do tego przygotowany. Duże znaczenie ma tutaj niezwykle popularny także w Polsce skandynawski wystrój wnętrza. Spokojne, jasne kolory, naturalne materiały, ciepłe oświetlenie, poduszki, koce - słowem wszystko, co dodatkowo pozwala nam się odprężyć.

HyggeHygge Oysho Oysho

Hygge w modzie homewear

W sztuce hygge pomocne mogą okazać się również miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny, z których uszyte są nasze ubrania i dodatki - szczególnie te, w których relaksujemy się w domu. Dobrze wiedzą o tym przede wszystkim miłośniczki zimowych kolekcji typu homewear, które pojawiają się w sklepach w okolicy świąt. Ciepłe szlafroki, miękkie koce czy mięciutkie kapcie.

 

Książka "Hygge. Klucz do szczęścia" jest dostępna w formie ebooka w Publio.pl

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA