Najpopularniejsze stylizacje z polskich ulic

Dagmara Łacny
Co kilka miesięcy popularne marki odzieżowe starają się przekonać nas do najgorętszych trendów. Przyglądając się polskiej ulicy można jednak dojść do wniosku, że jesteśmy wyjątkowo odporne na sugestie sieciówek i wolimy trzymać się sprawdzonych stylizacji.

Obserwując polską ulicę można odnieść wrażenie, że kilka razy dziennie mijamy tę samą dziewczynę. Jednego dnia ma na sobie błękitne rurki, szarą bluzę, kurtkę typu parka w kolorze oliwkowym oraz sportowe obuwie. Gdy robi się cieplej, wkłada poszarpane boyfriendy, białą koszule lub T-shirt oraz jasne trampki. Gdy idzie na imprezę, błękitne rurki zmienia na czarne, parkę wymienia na skórzaną ramoneskę, a sportowe obuwie na botki. Nosi dużą torbę, tzw. shopperkę, najczęściej w jasnym kolorze, ma długie, rozpuszczone (zwykle jasne) włosy, a na nosie lustrzanki. To nie jest ta sama dziewczyna. Ale setki, tysiące młodych (oraz starszych) kobiet, które ubierają się według tego samego klucza.

Jak dżinsy to rurki lub boyfriendy, jak kurtka to parka

W poprzednim roku znani projektanci, a w ślad za nimi marki odzieżowe, ogłosiły koniec trwającej kilkanaście lat dominacji wąskich dżinsów. Na ich miejsce zaproponowano nowe fasony - spodnie sięgające powyżej kostki z rozszerzającą się nogawką tzw. cullotes, klasyczne dzwony , inspirowane modą lat 70. oraz mom jeans, czyli dżinsy z podwyższoną talią i nogawką zwężającą się ku dołowi. Modele o tym kroju pojawiły się najpierw w kolekcjach słynnych domów mody, a następnie na sklepowych półkach popularnych sieciówek. Redaktorki pism poświęconych modzie, stylistki oraz blogerki zaczęły fotografować się w nowych modelach dżinsów, jednak spoglądając na ulice polskich miast, trudno dostrzec dżinsową zmianę warty. Najbardziej popularne i najchętniej wybierane dżinsy to wciąż wąskie rurki oraz luźne boyfriendy.

Stylizacja nr 1: wąskie dżinsy, bluza, sportowe obuwie lub slippersy, parka, torba

Stylizacja  z parkąStylizacja z parką avanti24 Stylizacja z C&A: 532,60 zł / Stylizacja z H&M: 499,40 zł / Stylizacja z Sinsay: 414,60 zł

Zawrotna kariera skinny jeans rozpoczęła się ponad 15 lat temu, choć fason ten obecny jest w modzie mniej więcej od połowy lat 70. Wówczas noszony przede wszystkim przez mężczyzn związanych ze sceną punkową, do mainstreamu przebił się pod koniec lat 90. Zastępując klasyczne spodnie z prostą nogawką i popularne marchewy, na stałe wszedł do kanonu mody. Rurki są uniwersalne i choć nazwa skinny jeans mogłaby sugerować, że fason ten skrojony został wyłącznie pod szczupłe osoby, pasują zarówno dziewczynom noszącym rozmiar 34, jak i 44. Dobrze wyglądają z trampkami i balerinami, a wąska nogawka mieści się w popularnych botkach, kozakach czy UGGach. I choć badania potwierdzają, że zbyt obcisłe dżinsy mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwów na skutek ucisku ud, a 6 tysięcy osób rocznie ulega wypadkom z powodu zaplątania się w ciasne nogawki, rurki to wciąż najczęściej kupowane spodnie.

Stylizacja 2: biała koszula, spodnie boyfriend jeans, trampki, torba

bofriendbofriend avanti24 Stylizacja z C&A: 358 zł / Stylizacja z H&M: 479,60 zł / Stylizacja z Sinsay: 319,17 zł

Nagły wzrost popularności luźnych boyfriendów przypisuje się aktorce Katie Holmes, która w 2009 roku została sfotografowana w dżinsach, które wyglądały jak pożyczone z szafy jej ówczesnego męża, Toma Cruise'a. Moda na "wyglądające jak za duże" spodnie opanowała całe Hollywood, a dżinsy o tym kroju zagościły na wybiegach u Donny Karan i Rachel Zoe. Kilka miesięcy później pojawiły się w kolekcjach popularnych sieciówek i przez chwilę wydawało się, że zdetronizują rurki. Fason ten jest jednak bardziej wymagający, bo choć spodnie są luźne, to nie każda dziewczyna dobrze w nich wygląda. Dżinsy muszą sprawiać wrażenie za dużych, poza tym najczęściej są wybarwione lub/i poszarpane, więc nie nadają się do pracy czy na ważne spotkana (w przeciwieństwie do rurek, które pasują na każdą okazję). Sprawdzają się świetnie wiosną i latem (gdy na skinny jeans może być za gorąco), szczególnie w towarzystwie trampek czy wsuwanych butów, tzw. slippersów.

Gotowe zestawy w każdej sieciówce

Starając się odtworzyć najpopularniejsze zestawy z polskich ulic wybrałyśmy się do sklepów trzech popularnych marek odzieżowych - dwóch zagranicznych oraz jednej polskiej. Zaskoczenie numer jeden - wszystkie ubrania z naszej listy znajdowały się zaraz przy wejściu do sklepu. Nie trzeba było szukać parki, ramoneski czy białej koszuli po całym salonie. Zaskoczenie numer dwa - wszystkie ubrania wiszą obok siebie, tak by w ciągu kilku chwil można było skompletować całe zestawy. Marki odzieżowe doskonale wiedzą, jakie ubrania sprzedają się najlepiej i czego szukamy najczęściej, dlatego podają nam rzeczy jak na przysłowiowej tacy. W zależności od tego, w jakiej sieciówce planujemy zakupy - przykładowo za taką samą kurtkę zapłacimy od 129,99 do 199,90 zł, za trampki od 69,90 zł do 129,90 zł, a shopperkę od 89,90 zł do 139,90 zł.

Stylizacja 3: czarne dżinsy rurki, bluzka w paski, ramoneska, botki, mała torebka + okulary

RamoneskaRamoneska a Stylizacja C&A: 439,50 zł / Stylizacja z H&M: 414,50 zł / Stylizacja z Sinsay: 304,59 zł

RamoneskaRamoneska av Stylizacja C&A: 418,90 zł / Stylizacja z H&M: 449, 50 zł / Stylizacja Sinsay: 363,59 zł

Zobacz wideo