Najbardziej stylowe filmy 2015 roku: nasze modowe inspiracje

Dagmara Łacny
Na tegorocznej liście filmów nominowanych przez Amerykańską Gildię Kostiumologów znalazły się wysmakowane obrazy, które zachwyciły nas nie tylko wciągającą fabułą i doskonałą grą aktorską, ale także olśniewającymi kostiumami. Zobaczcie, które stylizacje bohaterów podobają nam się najbardziej.

Każdego roku Amerykańska Gildia Kostiumologów ogłasza listę filmów, które ubiegają się o główną nagrodę. Szansę na wyróżnienie mają między innymi "Carole" z Kate Blanchett i Rooney Mara, "Dziewczyna z portretu" w reżyserii Toma Hoopera oraz "Trumbo" z Elle Fanning i Helen Mirren.

"DZIEWCZYNA Z PORTRETU" REŻ. TOM HOPPER

'Dziewczyna z portretu'"Dziewczyna z portretu" Mat. prasowe United International Pictures Mat. prasowe United International Pictures

"Dziewczyna z portretu" ("The Danish Girl") to ekranizacja powieści pod tym samym tytułem w reżyserii Toma Hoopera. Film przedstawia prawdziwą historię duńskiego artysty Einara Wegenera. Mężczyzna jako jedna z pierwszych osób w historii poddał się w latach 30. operacji zmiany płci. Malarz był później znany jako kobieta, Lili Elbe.

'Dziewczyna z portretu'"Dziewczyna z portretu" "Dziewczyna z portretu" "Dziewczyna z portretu"/ United International Pictures

Kostiumograf Paco Delgado (odpowiedzialny za kostiumy do takich filmów jak "Nędznicy" czy "Skóra, w której żyję") stworzył stroje w stylu lat 20. oraz 30. Nie lada trudnością było dopasowanie ówczesnych fasonów do męskiej sylwetki głównego bohatera/bohaterki. Delgado inspirował się kolekcjami dwóch najsłynniejszych projektantek tego okresu - Coco Chanel oraz Jeanne Lanvin, a do stworzenia garderoby bohaterów wykorzystał autentyczne tkaniny z epoki.

"CAROL" REŻ. TOD HAYNESS

'Carol'"Carol" "Carol" "Carol"/ mat. prasowe

Adaptacja powieści Patricii Highsmith, to opowieść o miłosnym związku dwóch kobiet - tytułowej Carol (w tej roli przepiękna Cate Blanchett) oraz Theresy (Rooney Mara), którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku lat 50. Wystylizowana na wampa kina noir Carol to zasługa trzykrotnej laureatki Oscara - kostiumografki Sandy Powell.

'Carol'"Carol" "Carol"/ mat. prasowe "Carol"/ mat. prasowe

W poszukiwaniu inspiracji przy kompletowaniu garderoby tytułowej bohaterki, kostiumografka sięgnęła do wydań modowych żurnali - Harper's Bazaar oraz Vogue z lat 1952/1953 oraz prac najsłynniejszych fotografów mody tamtego okresu - Cecila Beatona, Gordona Parksa oraz Clifforda Coffina. W filmie wykorzystano autentyczne ubrania oraz torebki vintage z lat 50., wzbogacone o dodatki - kapelusze i  apaszki - wykonane przez Powell. Buty wykonane na zamówienie przez dom mody Ferragamo powstały w oparciu o archiwalne projekty marki z lat 40. oraz 50. Biżuterię wypożyczono natomiast z kolekcji słynnych jubilerów, między innymi Van Cleef&Arpels.

'Carol'"Carol" "Carol" mat. prasowe "Carol" mat. prasowe

Stylizacje Carol spodobają się wszystkim miłośniczkom klasycznego wizerunku lat 50. Kostiumografka zrezygnowała z typowej sylwetki New Look (wąska talia plus rozkloszowany dół) na rzecz dopasowanych kostiumów, ołówkowych sukienek i eleganckich dodatków. Takie zestawy z powodzeniem stworzysz wykorzystując również współczesne ubrania.

"BROOKLYN" REŻ. JOHN CROWLEY

'Brooklyn'"Brooklyn" mat. prasowe /KERRY BROWN mat. prasowe /KERRY BROWN

Film, którego akcja rozgrywa się w latach 50. opowiada historię młodej dziewczyny, Eilis Lacey, która opuszcza Irlandię, by szukać szczęście w Nowym Jorku. Początkowa tęsknota za domem mija, gdy w życiu Eilis pojawia się mężczyzna, a wraz z nim pierwsza miłość i romantyczne uniesienia. Wkrótce jednak przeszłość daje o sobie znać i Eilis musi dokonać dramatycznego wyboru między dwoma krajami i dwoma stylami życia. Film będzie miał swoją polską premierę 19 lutego tego roku.

'Brooklyn'"Brooklyn" mat. prasowe mat. prasowe

Za kostiumy do filmu odpowiada Odile Dicks-Mireaux, której prace mogliśmy podziwiać między innymi w wysmakowanym wizualnie obrazie "Była sobie dziewczyna" z Carey Mulligan z 2009 roku. Podczas przygotowań kostiumów do filmu "Brooklyn" Dicks-Mireaux inspirowała się fotografiami vintage oraz kreacjami takich sław jak Elizabeth Taylor czy Grace Kelly, ale także sięgnęła do swojego prywatnego archiwum. Stylowe zdjęcia jej rodziców również posłużyły jako jeden z elementów budowania garderoby głównej bohaterki.

'Brooklyn''Brooklyn' mat. prasowe/ KERRY BROWN mat. prasowe/ KERRY BROWN

Niemal każda rzecz, która pojawia się w filmie pochodzi z lat 40. oraz 50. Kostiumografka oraz jej zespół poszukiwali ubrań oraz dodatków z epoki przeczesując sklepy vintage, pchle targi oraz wypożyczając kostiumy z prywatnych kolekcji. Dzięki temu garderoba bohaterki zachwyca dopracowaniem w każdym szczególe. W jej szafie znajdziecie bowiem rozkloszowane sukienki oraz spódnice o długości wylansowanej przez Christiana Diora, małe kardigany oraz bardzo stylowe dodatki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA