Wrangler - klasyczny denim z polskimi korzeniami

Adrianna Olejnik
08.12.2017 11:00
Fot. www.pixabay.com

Fot. www.pixabay.com (Fot. www.pixabay.com)

Markę Wrangler zna chyba każdy wielbiciel jeansu. Świetnej jakości spodnie, nieśmiertelnie kurtki "wranglerki" czy koszula z grubego denimu to znaki rozpoznawcze firmy. Mało kto wie, że za sukcesem amerykańskiej firmy stoi... Polak. Zobaczcie, kim był i jakie ubrania mu zawdzięczamy.

Z Łodzi do Filadelfii

Kiedy w 1937 roku Bernard Lichtenstein, krawiec z Łodzi, sprzedawał swoją nieprzynoszącą zysków firmę, z pewnością nie przypuszczał, że niedługo przyczyni się do powstania jednej z największych marek produkujących jeansową odzież. Lichtenstein przypłynął do Filadelfii i otworzył pracownię. Szybko pozyskał nową klientelę - byli to kowboje biorący udział w rodeo. Rodeo Ben, bo tak przemianował się Lichtenstein, jako pierwszy zamiast guzików w jeansowych koszulach zastosował zatrzaski. Rewolucyjne na tamte czasy rozwiązanie spodobało się kowbojom, przez co zyskał klientów i poważanie w środowisku. Krawiec szybko zebrał pieniądze i otworzył sklep, do którego w 1947 roku zawitał przedstawiciel firmy Blue Bell, rozwijającej się marki szyjącej jeansy.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Wrangler

Dziesięć lat po przybyciu do USA Lichtenstein, znany jako Rodeo Ben, rozpoczął pracę dla Blue Bell Company, pierwowzoru marki Wrangler. Przemianowanie firmy nastąpiło już po dołączeniu Lichtensteina i właśnie jego umiejętnościom i znajomości tematu rodeo marka zawdzięcza powodzenie, które nie słabnie do dzisiaj. Spodnie do rodeo, kurtki z grubego jeansu i koszule na zatrzaski - te znaki rozpoznawcze Wranglera to projekty Rodeo Bena. Barwa jeansu, znana jako indygo, to również zasługa Polaka - jeszcze przed współpracą z Blue Bell Lichtenstein opanował technikę barwienia tkaniny na charakterystyczny, niebieski odcień.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Kurtka wranglerka, jeansy i koszula

Z czym łączyć kultowe ubrania Wranglera? Jeans to ponadczasowy materiał, więc pasuje do większości ubrań, które znajdują się w każdej męskiej szafie. Kurtkę jeansową proponujemy zestawić z ciemnymi spodniami, T-shirtem i półbutami. Jeansy świetnie sprawdzą się w zestawie na co dzień, lecz równie dobrze wyglądać będą w smart casualowym połączeniu z marynarką. Jeansową koszulę proponujemy założyć na wieczorny spacer, nieformalną imprezę lub spotkanie ze znajomymi. W połączeniu z innym odcieniem denimu będzie wyglądała świetnie w wersji total look.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Zobacz więcej ubrań i butów marki Wrangler.

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • tetradrachma

    Oceniono 9 razy 5

    Jak łatwo "utożsamiacie" każdego "portnoy'a", co osiągnął sukces jako.... "Polaka" . To są wasze kompleksy, freudowskie sny o wielkości. Nie macie wstydu aby tak się podczepiać ? Powiecie, że jestem psychol, ale to, TO SAMO, co pochowanie karła na Wawelu ! Mali ludzie.

  • argentex

    0

    pewnie ze niebyl zadnym polakiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX