Garnitur - trzy najczęstsze błędy, których należy unikać

Adrianna Olejnik
08.12.2017 11:15
garnitur

garnitur (Bytom)

Mając w planach wesele lub inne okazje, na które wypada założyć garnitur, warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, by nie zaliczyć modowej wpadki. Przedstawiamy trzy najczęstsze błędy dotyczące wyboru i noszenia garnituru.

Garnitur zbyt obszerny - za długie nogawki i rękawy

Nawet najlepszy i najdroższy garnitur nie będzie wyglądał dobrze, jeśli będzie zbyt obszerny. Tendencja do zostawiania sobie luzu w pasie spodni czy w marynarce jest niestety powszechnie obowiązującą tradycją, która źle wpływa na wygląd mężczyzny w trakcie oficjalnych okazji. Jeśli nie jesteś zwolennikiem mody na dopasowane i taliowane marynarki, wcale nie oznacza to, że twój strój musi przypominać worek. Prosta marynarka i dopasowane na długość nogawki spodni sprawią, że sylwetka będzie prezentowała się dobrze. Jak długie powinny być spodnie od garnituru? Zasada jest prosta: im węższe, tym krótsze. Przy prostych nogawkach powinny sięgać one do górnej krawędzi cholewki buta, lecz się na nim nie opierać. Długość spodni mierzy się zawsze stojąc - powinny tworzyć one jednolitą linię bez załamań.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Zła długość krawata i źle dobrana poszetka

Krawat powinien sięgać klamry paska. Zarówno dłuższy, jak i krótszy wygląda niestosownie. Często błędnie dobierają długość krawata osoby, które powinny mieć na ten temat dużą wiedzę - mowa tu o politykach i biznesmenach, na co dzień noszących garnitury. Staraj się nie popełniać tego błędu i dobierać krawat zgodnie z obowiązującymi zasadami. Równie ważnym dodatkiem do garnituru jest poszetka. Przyjęło się uważać, że powinna być wykonana z innego materiału niż krawat, lecz jeśli rzadko wybierasz takie dodatki, błędem nie będzie poszetka pasująca do krawata. Często można kupić je razem, w zestawie, co na pewno zaoszczędzi czas poszukiwań odpowiedniego połączenia.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Kolor butów i paska

Wybierając pasek, powinno się zawsze dobierać go pod kolor butów. W standardowym zestawie garniturowym buty powinny mieć kolor czarny, podobnie jak pasek oraz inne dodatki typu portfel, teczka czy pasek od zegarka. Jeśli pozwalamy sobie na mniej formalny garnitur, do brązowych butów warto dobrać pasujący pasek. Mieszanie brązu i czerni raczej nigdy nie wypadnie dobrze, więc zdecydowanie należy go unikać. Kompromisem może być jedynie dobranie podobnego koloru tych dwóch dodatków.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • pan_willy_wonka

  Oceniono 23 razy 23

  Mnie osobiście rażą zbyt małe garnitury. Za krótkie nogawki. Moda modą, ale to trochę wygląda jakby ktoś próbował się wcisnąć w swój studniówkowy garniak.

 • dorsai68

  Oceniono 3 razy 1

  1/ Spodnie nie mogą się załamywać na tylnym kancie. Z przodu dopuszczalne jest jedno, niewielkie załamanie.
  2/ Poszetka ma pasować do krawata, a nie być kompletem z krawatem. Nie mogą mieć tego samego wzoru.
  3/ Ważny jest nie tylko kolor, ale i fason obuwia. Tu poleciała sobie pani na skróty.

 • kiciah

  Oceniono 7 razy 1

  Poszetka o wzorze krawatu zawsze będzie błędem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX