Z cyklu "Historia mody w pigułce": lata 80.

Kasia Żechowicz
03.01.2017 17:00
Moda lat 80.

Moda lat 80. (Kolaż Avanti24)

W kolejnym artykule z cyklu przyglądamy się modzie lat 80. Ta dekada jest obecnie wyjątkowo na czasie, a projektanci czerpią z niej garściami. Jakie trendy wówczas królowały i jak możemy je wykorzystać we współczesnych stylizacjach? Zapraszam do lektury!

Jesienno-zimową kolekcją dla marki Saint Laurent, wybitny projektant Hedi Slimane wyznaczył powrót do mody lat 80. W ślad za nim poszli już inni kreatorzy, a prognozy na 2017 głoszą: to będzie rok tamtej dekady! Aby umiejętnie wykorzystać trendy z lat 80., dobrze jest poznać ich historię i najważniejsze założenia. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć znaczenie poszczególnych akcentów modowych i w konsekwencji korzystać z nich świadomie.

Giorgio Armani i długie marynarki z szerokimi ramionami

Moda lat 80 - Giorgio ArmaniŹródło: www.evidently80s.tumblr.com Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Pamiętacie film "Amerykański żigolak" z młodym Richardem Gerem z 1980 roku? To właśnie ta produkcja zapewniła sukces i sławę włoskiemu projektantowi. Giorgio Armani tworząc eleganckie ubrania dla tytułowego podrywacza, przyciągnął uwagę całego świata. Wszystko dlatego, że zmienił zupełnie męski i damski wygląd odwracając ich role w rozumieniu krawieckiego dress-code'u. Mężczyznom zaproponował dopasowane, smukłe i miękkie garnitury z subtelnych tkanin, a kobietom prawdziwy "power look". Składały się na niego spodnie w męskim klimacie oraz obszerna, sztywna marynarka z wypchanymi ramionami. Armani wyobrażał sobie, że właśnie w ten sposób ubrana kobieta może odnieść sukces. A był to w latach 80. aspekt kluczowy. O ile w poprzedniej dekadzie mieliśmy do czynienia z kryzysem ekonomicznym, o tyle w tym dziesięcioleciu możemy mówić o pozytywnej sytuacji finansowej wielu krajów. W USA powstała nawet nowa grupa młodych karierowiczów zwana Yuppies. Pracowali w wielkich korporacjach, biurach i na Wall Street, zarabiając duże pieniądze i równie dużo wydając. Lata 80. to dekada indywidualistów, a jej najlepszym symbolem jest walkman. Kultowy odtwarzacz muzyki wynaleziony na początku dekady przez firmę Sony, pozwalał słuchać utworów samemu, nie dzieląc się niczym z nikim.

"Flashdance" i look sportowy

Moda lat 80.Źródło: www.urbanbushbabes.com Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Drugim, niezwykle istotnym aspektem oprócz kariery był body building. W latach 80. wybuchła moda na siłownie, trenerów, tańce typu break-dance, a ciało umieszczono w centrum uwagi. Widać to szczególnie po filmach i reklamach tamtych lat. W większości z nich eksponowana jest pięknie zbudowana sylwetka, głównie męska. Wystarczy wspomnieć takie produkcje jak "Top Gun" z przystojnym Tomem Cruisem, "Dirty Dancing" z seksownym Patrickiem Swayze, czy chociażby "Amerykański Żigolak" z kuszącym Richardem Gerem. Film, który niesamowicie przyczynił się do popularyzacji mody na fitness i body building w przypadku kobiet był "Flashdance". Główna bohaterka stara się w nim o przyjęcie do prestiżowej szkoły baletowej. Taniec egzaminacyjny wykonuje w czarnym body i getrach na łydki - dwóch częściach garderoby, które dzięki niej stały się hitem! "Flashdance" wypromował także damską bluzę z opadającym ramieniem.

Firmowe ubrania i dodatki

Moda lat 80.Źródło: www.marieclaire.com Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Lata 80. to czas hedonizmu, korzystania z życia i manifestowania zarobionych pieniędzy. Idealnie widać to w ostentacyjnej modzie tamtych lat, w której jednym z ważniejszych elementów było wielkie logo znanej marki. Konsumenci chcieli pokazać innym, że stać ich na drogie ubrania. Skorzystał na tym Gianni Versace, który zaproponował modę "na bogato", obowiązkowo z wypisanym nazwiskiem projektanta. Na jeszcze lepszy pomysł wpadł Calvin Klein, który do zwykłych jeansów doczepił swoją metkę sprawiając, że stały się one firmowe i...bardzo drogie! Jest to czas, gdy świetnie wypromował się także denim w wykonaniu Levi's, a reklamy jednej i drugiej marki ociekały seksem, tak jak ta, którą szczególnie polecam:

Znalazłam dla Was więcej ubrań i dodatków w stylu lat 80.:

Więcej inspirujących ubrań i dodatków znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o: