Espadryle: modne stylizacje na wiosnę i lato

Dagmara Łacny
04.04.2016 12:01
Espadryle

Espadryle (Espadryle)

Espadryle, czyli lekkie buty wykonane z jutowej plecionki i tkaniny, to jeden z najchętniej wybieranych modeli obuwia w okresie wiosenno - letnim. Są idealnym uzupełnieniem wakacyjnych stylizacji, a dzięki różnorodności wzorów oraz kolorów łatwo dopasować je do niemal każdego stylu.

Espadryle

Espadryle - buty z tradycją

Pierwowzór pierwszych espadryli oglądać można w muzeum archeologicznym w hiszpańskiej Granadzie, bo to właśnie w Hiszpanii, a konkretnie w Katalonii, zaczęła się historia tego obuwia. Ten archaiczny egzemplarz liczy sobie ponad 4000 lat i choć sporo różni się od swojej współczesnej wersji, nie trudno dostrzec w nim najbardziej charakterystyczne cechy tego obuwia. Klasyczne espadryle posiadają podeszwę wykonaną z jutowej plecionki, z hiacynta wodnego lub innych naturalnych traw. Górna część wykonana jest z bawełnianego lub lnianego płótna, choć współcześnie równie chętnie stosuje się cienką skórę naturalną. Dla wzmocnienie podeszwy podkleja się ją częściowo lub w całości gumą. Klasyczne espadryle to obuwie wsuwane, ale coraz częściej można spotkać też modele sznurowane przypominające kształtem tenisówki. Klasyczne espadryle wyróżniaj także wiązanie wokół kostki, z którego dziś coraz częściej się rezygnuje.

Od XIII wieku wyrobem espadryli trudnili się hiszpańscy rzemieślnicy, a głównymi ich użytkownikami byli przede wszystkim chłopi, a później także żołnierze, kapłani, a nawet górnicy. Tradycyjne espadryle wyrabiano z czarnego płótna, które było mniej narażone na brudzenie. Jasne płótno stosowano do produkcji espadryli eleganckich, które wkładano no. do kościoła. Wykorzystywano również płótno w kolorowe paski, które nawiązywało do regionów Hiszpanii.

Espadryle mat. prasowe

Jak robi się tradycyjne espadryle?

Do wyrobu espadryli potrzebna jest pleciona lina, wyplatana z juty oraz innych naturalnych włókien traw. Włókna są bardzo trwałe, a do tego mają świetne właściwości izolacyjne. Wiele mniejszych zakładów rzemieślniczych w Hiszpanii wciąż w całości wyrabia espadryle ręcznie. Większe zakłady i popularne marki stosują do ich produkcji maszyny.

Espadryle w świecie mody

Przez wiele stuleci espadryle były obuwiem codziennym, noszonym przez prostych, niezamożnych ludzi. Do świata wielkiej mody trafiły za sprawą paryskich targów mody z 1960 roku. Produktami hiszpańskiej firmy Castaner zainteresował się rozpoczynający wówczas swoją karierę projektant Yves Saint Laurent. Zaproponował on hiszpańskiej marce współpracę, której efektem były zaprojektowane espadryle na koturnie, które natychmiast zdobyły ogromną popularność. W kolejnych latach espadryle pojawiły się w kolekcjach znanych domów mody, takich jak Hermes czy Louis Vuitton. A gwiazdy ekranu, jak Lauren Bacall czy Grace Kelly, które stały się wielkimi fankami tego obuwia, dodatkowo przyczyniły się wzrostu popularności espadryli.

Dziś espadryle to najczęściej wybierane buty na wiosnę oraz lato. Są bardzo przewiewne, a podeszwa wykonana ze sznurka doskonale dopasowuje się do stopy. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni (przede wszystkim mieszkańcy południa Europy oraz krajów Ameryki Południowej).

Z czym nosić espadryle?

To na tyle uniwersalne obuwie, że pasuje do bardzo wielu stylizacji. Świetnie wygląda ze spodniami (dżinsami typu boyfriend, modnymi cullotami o długości 3/4, chinosami oraz szortami), ze spódnicami oraz sukienkami. Mężczyźni mogą nosić je z letnimi spodniami, szortami, a także z lnianymi garniturami. Ważne: espadryle nosimy wyłącznie na gołą stopę!

Espadryle avanti24

Espadryle avanti24

Espadryle Propozycja dla mężczyzn

Więcej o: