Polacy czują się młodziej, niż wskazuje ich metryka. Ciekawe wyniki badań

Blisko 70 proc. Polaków czuje się młodziej o co najmniej 10 lat niż ma w rzeczywistości, a zachowanie młodości ducha jest ważne dla aż 85 proc. z nas - wynika z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego na zlecenie marki Tymbark.

Z opublikowanego raportu wynika, że ponad 80 proc. Polaków czuje się młodziej niż wskazuje na to ich wiek, a 70 proc. czuje się młodziej o co najmniej 10 lat. Najczęściej takiej odpowiedzi udzielały osoby po 60. roku życia.  

Z kolei 78 proc. badanych nazwałoby siebie osobą kochającą życie. W taki sposób w większości odpowiadały kobiety będące w nieformalnym związku partnerskim z co najmniej jednym dzieckiem.

Co ciekawe, większość zbadanych przez Tymbark osób ma raczej optymistyczne podejście do życia, średni wskaźnik optymizmu wśród Polaków po 30. roku życia wynosi 3,5 (w skali 1-5).

materiały prasowe

Najstarsze pokolenie, silniej niż inne grupy wiekowe, widzi źródło radości życia w relacjach z ludźmi, osoby w wieku 45-60 lat - w życiu zawodowym, natomiast 30-latkowie przyznają, że związki intymne sprawiają im najwięcej radości.

Młodość ducha to nie tylko konkretne czynności, ale w głównej mierze umiejętność dzielenia się swoją radością i cieszenia się życiem. Z młodością ducha najmocniej identyfikują się Polacy po 60. roku życia – tak widzą siebie i chcą być postrzegani przez innych.

materiały prasowe

Najważniejsza jest młodość

Aż 45 proc. z nas postrzega młodość ducha jako pozytywne nastawienie do życia i optymistyczne myślenie, a 30 proc. ankietowanych uważa, że młodość ducha to robienie tego, na co ma się ochotę, niezależnie czy wypada czy nie. Tymczasem tylko 7 proc. respondentów młodość ducha utożsamia ze spędzaniem czasu z młodszymi osobami i znajdowaniem wspólnych zajęć.

materiały prasowe

Z badania zleconego przez markę Tymbark wynika, że największe różnice między pokoleniami istotne statystycznie zachodzą w postrzeganiu młodości ducha jako robieniu tego, co się chce, niezależnie od tego, czy wypada – aż 35 proc. przedstawicieli najmłodszego pokolenia kojarzy je z młodością ducha, podczas gdy odpowiednio 31 proc. i 24 proc. w średnim i najstarszym pokoleniu.

Najwięcej respondentów - 25 proc. - wskazuje, że osoba młoda duchem żyje na 101 proc. W dalszej kolejności wymieniają oni, że żyje radośnie, aktywnie i zdrowo. Wśród spontanicznych skojarzeń z kochaniem życia wymieniane jest również zdrowie i zdrowy styl życia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.