Kurtki typu bomber jacket

Największe triumfy święciły na początku lat 90., ale ich historia zaczęła się o wiele, wiele wcześniej. Dziś kurtki typu bomber wracają w wielkim stylu i są najmodniejszym fasonem obecnego sezonu.

MA-1 to oficjalna nazwa wojskowej kurtki, produkowanej na większą skalę od połowy lat 50. ubiegłego wieku na potrzeby pilotów oraz załogi amerykańskich sił powietrznych. Nowy model zastąpił wersję skórzaną, która nie spełniała już tak dobrze swoich dotychczasowych funkcji. MA-1 była znacznie lżejsza od swojej poprzedniczki, gdyż do jej produkcji używano wysokiej jakości nylonu (materiału wynalezionego kilkanaście lat wcześniej, w czasie wojny stosowanego głównie do wyrobu spadochronów). Kurtka zapewniała ciepło podczas zimnej i wietrznej pogody, wraz ze wzrostem temperatury wystarczyło rozpiąć zamek, by poczuć się komfortowo.

Czym charakteryzuje się oryginalna kurtka MA-1?

- pierwsze modele produkowano wyłącznie w dwóch kolorach: oliwkowej zieleni oraz granacie.

- podszewka w kolorze pomarańczowym

- brak kołnierza

- zamek błyskawiczny

- kieszenie zapinane na suwaki na rękawach

W późnych latach 70. nylonowe kurtki w kolorze oliwkowej zieleni stały się znakiem rozpoznawczym wielu subkultur - głównie środowisk punkowych i związanych z ruchem skinheadów. Zaczęto też nazywać je popularnie flyersami.

Na początku lat 90. kurtki stylizowane na oryginalne MA-1 zaczęły pojawiać się w różnych wersjach kolorystycznych i przestały być łączone wyłącznie z alternatywnymi środowiskami.

W kolekcjach wielu znanych projektantów nylonowe kurtki pojawiały się od czasu do czasu, ale to właśnie w sezonie wiosna/lato 2013 nastąpił prawdziwy boom na ten fason.

Jean Paul Gaultier, Emerson, Monique Lhuillier czy Burberry Prorsum pokazali kurtki, które nawiązują krojem do słynnej MA-1, ale dostępne są w o wiele bardziej okazałych wydaniach (nie tylko ze względu na ceny). Fasony ozdobione zostały misternymi haftami zaczerpniętymi ze świata Orientu, wykonane z luksusowych tkanin - koronek, pikowanej lub błyszczącej skóry, żakardu.

Trend ten natychmiast podchwyciły sieciówki, które proponują kurtki w kolorowe nadruki kwiatów, galaktyczne wzory, rajskie ptaki czy w kolorach cukierkowo - pastelowych.

H&M 99,90 zł/ House 129,90 zł/ New Yorker 79,95 zł/ C&A 179 zł/ New Yorker 59,95 zł/ Top Secret 119,99 zł

Więcej o: