Jak dobrać biustonosz? To proste!

Wiesz, że 85% kobiet z całego świata ma źle dobrany rozmiar stanika? Ta liczba jest przerażająca, zwłaszcza ze względu na powikłania zdrowotne i estetyczne. Zmieńmy statystyki! Nauczmy się kupować odpowiednie biustonosze!
Biustonosz Biustonosz fot. Shutterstock

Źle dobrany rozmiar stanika

Statystki są nieubłagane. Wskazują, że problem nieodpowiednio dobranego rozmiaru biustonosza dotyczy aż 85% kobiet z całego świata! W żadnym wypadku nie należy tego bagatelizować, ponieważ to właśnie detale, takie jak zbyt luźny obwód, powodują, że ciężar piersi jest nierównomiernie rozłożony, a to uszkadza część piersiowo-krzyżową kręgosłupa i może prowadzić nawet do zatoru i wylewu! Uciskające i wbijające się w skórę cienkie ramiączka uciskają mięsień trapezowy, więc jeśli boli Cię głowa, ramiona lub miewasz skurcze w szyi, koniecznie przypatrz się swojemu stanikowi! Niestety, to nie wszystko - naukowcy prowadzą właśnie badania, by potwierdzić lub obalić (oby) hipotezę, że uciskająca miseczka czy fiszbina mogą doprowadzić do raka.

Postanowiłyśmy opublikować na Groszkach kompletny zbiór informacji o tym jakie rodzaje biustonoszy mamy do wyboru i w jaki sposób należy je dobierać, by rozmiar był odpowiedni i nie wpływał negatywnie na samopoczucie i zdrowie.

W następnych slajdach znajdziecie 6 działów i podsumowanie, do których zawsze będziecie mogły wrócić, gdy będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Zaczynamy!

Biustonosz Biustonosz fot. Shutterstock

Obwód

Podstawą do kupowania biustonoszy jest pomiar. Żeby zrobić to prawidłowo musisz poznać kilka wskazówek. Zacznij od obwodu, który jest podwaliną podtrzymywania piersi. Przy odpowiednio dobranym staniku utrzymuje on 90% ich ciężaru, pozostałe 10% należy do ramiączek, które powinny się poszerzać, wraz ze zwiększającym rozmiarem, by nie wbijały się w ramiona.

Mierz się pod biustem na wydechu. Od uzyskanego wyniku odejmij 5 cm zaokrąglając w dół co 5 - to będzie pierwszy współczynnik rozmiaru stanika. W trakcie przymierzania może okazać się, że potrzebujesz rozmiar mniejszy o kolejną piątkę :)

Przykład: Jeśli zmierzony obwód wynosi 86 cm, to po odjęciu 5 cm uzyskujemy 81 cm, które zaokrąglamy w dół do 80 cm.

Biustonosz Biustonosz fot. Shutterstock

Miseczka

Drugi pomiar dotyczy miseczki. Obwód w piersiach mierzymy poziomo tak, by centymetr przechodził przez ich najwyższy punkt. Robimy to bez ściskania - taśmę trzymamy luźno. Wyniku nie zaokrąglamy, nie zawyżamy, nie zaniżamy - zostaje bez zmian.

Może zdarzyć się tak, że biust nie jest jędrny i opada dość nisko - w takim wypadku najlepiej założyć nieusztywniany stanik, który go podniesie i wówczas wykonać pomiar.

Zapisujemy wynik i zabieramy ze sobą do sklepu, ponieważ każda marka ma inną rozmiarówkę i najlepiej dopasowywać biustonosz dla każdej indywidualnie.

push-up Gossard Cosmetix, 99 zł (bradea.pl) push-up Gossard Cosmetix, 99 zł (bradea.pl) bradea.pl

Rodzaje: push-up

Poznanie swoich wymiarów i potencjalnego rozmiaru stanika to nie wszystko! Trzeba zastanowić się czego od niego oczekujemy. Chcemy, żeby podniósł piersi do góry, powiększył je optycznie, nadawał się pod sukienkę z głębokim dekoltem czy może żeby był niewidoczny pod ubraniem? Możliwości jest wiele i każda z nas powinna znaleźć model spełniający oczekiwania.

Jednym z typów modeli proponowanych przez producentów jest znany i lubiany push-up. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia znaczącego "wypychanie", czyli dokładnie tego, co robi ten rodzaj biustonosza. Najczęściej jest produkowany do miseczki C, ale w asortymencie marek oferujących duże rozmiary (np. Freya, Panache) z powodzeniem znajdziecie większe. Ma powiększyć piersi optycznie - podnieść do góry i środka oraz wyeksponować, by wydawały się pełniejsze. Dodatkowo sprawi, że będą dobrze wyglądały pod ubraniem. Najczęściej ma miseczkę ciętą po skosie i fiszbinę umieszczoną bardziej po boku, by wypychać biust we wspomnianych kierunkach. Dodatkowo jest usztywniany i wyposażony w poduszeczki z gąbki lub silikonu - mogą być zamocowane na stałe lub wyjmowane.

Na zdjęciu: push-up Gossard Cosmetix, 99 zł (bradea.pl).

czarny plunge Panache Tango II, 143 zł (galeriarajstop.com) czarny plunge Panache Tango II, 143 zł (galeriarajstop.com) galeriarajstop.com

Rodzaje: plunge

Plunge (czyt. plandż) to rodzaj, który świetnie nadaje się do dekoltów. Wyraz ten znaczy między innymi zanurzać i zatapiać, co perfekcyjnie określa przypadek noszenia głębokich dekoltów i obserwowania męskiego wzroku zatopionego w naszym dekolcie ;) Środkowa część umieszczona jest dość nisko i mocno wycięta. Fiszbiny także zakończone są nisko i kończą się od strony mostka. Niestety, modele tego typu nie są stworzone do tego, by utrzymać obfity biust, ze względu na skąpe miseczki. Jeśli już producent zdecyduje się wypuścić taki fason powyżej D, to biustonosz często traci na miękkości.

Na zdjęciu: czarny plunge Panache Tango II, 143 zł (galeriarajstop.com).

Biała klasyczna miękka balkonetka Freya Lauren, 189 zł (ebras.pl). Biała klasyczna miękka balkonetka Freya Lauren, 189 zł (ebras.pl). ebras.pl

Rodzaje: balkonetka

Balkonetka jest często nazywana bardotką, ale podobno to wymienne nazewnictwo dotyczy tylko naszego kraju. To fason, który ma miseczkę obniżoną na wysokości 3/4 lub 1/2. Niestety, producenci często używają tego określenia bezpodstawnie. Prawdziwa balkonetka jest wycięta poziomo (lub prawie poziomo) i dość nisko, przez co optycznie poszerza piersi i uwydatnia je. Klasyczny krój ma trzy szwy, ale przy większych rozmiarach stosuje się cztery, co widać na zdjęciu. Obecnie ten fason produkuje się także w wersjach bezszwowych, by sprostać oczekiwaniom klientek, które nie chcą, by bielizna odznaczała się spod ubrania.

Co ciekawe, nazwa pochodzi od mężczyzn, którzy patrząc z loży (balkonu) w teatrze nie widzieli biustonoszy występujących pań, ponieważ były nisko skrojone.

Na zdjęciu: biała klasyczna miękka balkonetka Freya Lauren, 189 zł (ebras.pl).

Przegląd: cielista bielizna Przegląd: cielista bielizna kolaż Groszki.pl

Niewidoczność

Jeśli chcesz, by Twojego biustonosza nie było widać pod ubraniem, skorzystaj z linii kolorystycznej nude. To odcienie, które są bliskie kolorytu skóry i nie odznaczają się nawet pod jasnymi i cienkimi tkaninami. Dobierz barwę jak najlepiej - może być odrobinę jaśniejsza, ale nigdy ciemniejsza, bo nie spełni swojej roli.

Więcej o bieliźnie nude przeczytasz tutaj: CIELISTA BIELIZNA

Warto skorzystać także z oferty bielizny bezszwowej. W przypadku staników oznacza to, że nie mają szwów na miseczkach lub są ich całkowicie pozbawione, dzięki wycinaniu laserowemu.

Zobacz więcej o bieliźnie bezszwowej:

Bezszwowy stanik Triumph, biustonosz

Bielizna bezszwowa: biustonosze

bielizna bezszwowa, stringi, bielizna, majtki bezszwowe, majtki, figi, przegląd

Bielizna bezszwowa: majtki

Biustonosz Biustonosz fot. Shutterstock

Przymierzanie

Podczas przymierzania powinnaś odbyć "rytualny taniec". Wypróbowywany stanik musi przejść test, który polega na sprawdzeniu, czy się nie przemieszcza, nie uciska, nie jest za luźny, nie uwiera i prawidłowo okala piersi. Nie krępuj się - zrób kilkukrotnie skłon, zgarb się, wyprostuj, podnieś ręce do góry. Jeśli po tym wszystkim zauważysz, że biustonosz został na miejscu, tył nie podniósł się do góry, miseczki nie odstają, nie "wychodzą" z nich piersi, nie tworzą się "buły", a ramiączka się nie wbijają w skórę, znaczy to, że wybrałaś właściwie. W przypadku przemieszczenia, wybierz mniejszy obwód i odpowiednio większą miseczkę.

Pamiętaj! Nowy biustonosz zawsze zapinamy na najluźniejszą haftkę, by móc zmniejszać nią obwód w razie rozciągnięcia materiału od noszenia i prania.

Biustonosz Biustonosz fot. Shutterstock

Podsumowanie

Oto najważniejsze przykazania, które możesz nawet spisać na kartce i zabrać ze sobą, gdy będziesz wybierała się po nowy biustonosz:

- obwód stanika powinien być o 5-10 cm mniejszy niż obwód pod piersiami;

- miseczka powinna obejmować całą pierś;

- stanik nie powinien tworzyć fałdów skóry, czyli tzw. "buł";

- bielizna powinna być wygodna i nigdzie nie uciskać;

- obwód nie powinien z tyłu przesuwać się ku górze;

- piersi nie mogą "wychodzić" z miseczki z góry, z dołu czy z boku;

- nowy biustonosz powinien leżeć idealnie zapinany na najluźniejszą haftkę;

- ramiączka nie powinny się wbijać w skórę i być za luźne - mają utrzymywać ok. 10% ciężaru.

Dodatkowo pamiętaj, że biust w ciągu życia zmieniają swój kształt i wielkość, podobnie jak reszta ciała. Ciąża, karmienie piersią, tycie i chudnięcie z pewnością zapukają i do Twoich drzwi, dlatego już teraz uświadom sobie, że nie będziesz mieć jednego rozmiaru przez całe życie. Zmiany ciała wiąż ze zmianą omawianej części garderoby.

Nie zapominaj także o tym, że z czasem stanik zmienia swoje właściwości. Według przeprowadzanych sondaży Polki kupują znacznie mniej bielizny niż ich sąsiadki. W Europie Zachodniej na jedną kobietę przypada średnio dziesięć biustonoszy na rok, w naszym kraju współczynnik ten wynosi 1,5. Należy zdać sobie sprawę z tego, że często prany i znoszony biustonosz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje - rozciągnięte ramiączka i materiał w obwodzie nie podtrzymuje odpowiednio biustu, a to w połączeniu z odkształconymi miseczkami może nawet zdeformować piersi! Dlatego co jakiś czas, np. co rok, zrób przegląd szuflady z bielizną i czystym sumieniem wyrzuć te egzemplarze, które są rozciągnięte i zdeformowane. Zrób to dla siebie i swojego zdrowia!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.