5 mitów o dobieraniu biustonosza

Zobacz najpopularniejsze błędne przekonania o dobieraniu stanika. Być może okaże się, że któryś mit cię nie ominął!
239 zł, Chantelle Rive Gauche 239 zł, Chantelle Rive Gauche fot. mat. prasowe Chantelle

Pięć stanikowych grzechów głównych

Niestety, wiedza na temat poprawnego dobierania biustonosza jest wciąż nikła. Postanowiłyśmy szerzyć ją w niecodzienny sposób.

W kolejnych slajdach przedstawiamy Wam 5 najczęstszych błędnych przekonań kobiet dotyczących brafittingu!

Fot. biustonosz Chantelle Rive Gauche, 239 zł.

Mierzenie obwodu w biuście Mierzenie obwodu w biuście fot. Shutterstock

Mit I - noszę dobrze drobany rozmiar stanika

Jeśli twierdzisz, że nosisz dobrze dobrany rozmiar biustonosza, na 85% jesteś w błędzie, ponieważ właśnie tyle wynosi procent kobiet, które nieświadomie robią krzywdę swoim piersiom i kręgosłupowi za pomocą tej części bieliźnianej garderoby.

Pamiętaj! Każda zmiana wagi i wyglądu stanika (spowodowana znoszeniem lub praniem) powinna zmobilizować do ponownego obmierzenia i wymiany bielizny. Wydaje się utopijne, ale przecież dziecku nie kazałabyś chodzić w za małych butach, a sama nie nosiłabyś dżinsów, które spadają ci z pupy, prawda?

Jeżeli biust wystaje z miseczek, odznacza się pod bluzką, miseczki odstają, ramiączka wrzynają się w ciało, czujesz dyskomfort noszenia, obwód wędruje na plecach ku górze, a fiszbina nie obejmuje całej piersi, to znak, że masz nieprawidłowo dobrany biustonosz.

Trzy biustonosze Trzy biustonosze kolaż Groszki.pl

Mit II - każdy stanik w moim rozmiarze będzie na mnie odpowiedni

Niestety, marki nie mają ściśle ujednoliconej rozmiarówki - wystarczy skojarzyć ten sam motyw pośród dżinsów: jeśli rozmiar 27/34 we Wranglerze będzie idealny, tak w Levi'sie czy Big Starze może być nie odpowiedni. Równie dobrze inny model Wranglera lub nawet ten sam, ale z innym składem materiału, może okazać się za mały bądź za duży. Identycznie jest w przypadku biustonoszy, dlatego idąc na zakupy miej w głowie nie tylko najczęściej kupowany rozmiar, ale i wymiary, a dodatkowo i tak przymierzaj każdy fason przed nabyciem.

Na kolażu: biustonosz Atlantic, 74,99 zł; biustonosz Huit Georgette, ok. 260 zł (journelle.com); biustonosz Ewa Bien Teja, 106 zł.

Biustonosze Biustonosze kolaż Groszki.pl

Mit III - wszystkie staniki są takie same

Jest wręcz odwrotnie - każdy biustonosz jest inny! Modele różnią się zastosowanym materiałem, szerokością ramiączek, wysokością mostka, miseczkami... Każdy detal jest istotny! Podstawowy podział uwzględnia:

  • full cupy - miseczki obejmujące całe piersi, wykończone pod kątem;
  • half cupy - miseczki obejmujące około połowy piersi;
  • balkonetki - trzyszwowa (przy większych rozmiarach czteroszwowa) miseczka cięta niemal horyzontalnie, występująca w wysokości pół lub 2/3;
  • plunge - stanik z niskim mostkiem, który pozwala nosić głębokie dekolty w kształcie litery V; fiszbina, z racji nie obejmowania wewnętrznej części, jest umieszczona nieco wyżej z zewnątrz, by nadal skutecznie podtrzymywać biust.

U kobiet z niewielkim biustem full cupy nie prezentują się korzystnie - balkonetki i biustonosze trójkątne, w zależności od kształtu, mogą być w tym przypadku lepsze. Podobnie większe biusty mogą wyglądać niekorzystnie w half cupach, ponieważ piersi mogą mieć tendencję do "wylewania się" poza stanik. Należy jednak mierzyć i próbować wszystkiego, ponieważ (powtarzamy ponownie) liczą się detale!

Zobacz więcej o rodzajach biustonoszy:

Panache Superbra Ariza, stanik, biustonosz, bielizna

Bieliźniany słownik: balkonetka

porady stylistki, stanik, brafitting, bielizna, plunge, biustonosz

Bieliźniany słownik: plunge

kolorowe biustonosze, bielizna, biustonosz, push-up, stanik

Bieliźniany słownik: push-up

Biustonosze Biustonosze fot. Shutterstock / kolaż Groszki.pl

Mit IV - żeby lepiej dopasować stanik, wystarczy zacieśnić ramiączka

Ramiączka to najmniej istotna część biustonosza. Powinny one podtrzymywać tylko 10% ciężaru piersi. To, czy masz odpowiednio dobraną tę część bielizny, sprawdzisz (między innymi) zupełnie je luzując - gdy czujesz, że biust i tak jest solidnie podtrzymywany, zadanie stanika jest spełnione.

Źle dobrany biustonosz Źle dobrany biustonosz fot. Shutterstock

Mit V - mam duży obwód i małą miseczkę

To najczęściej popełniany błąd! Za luźne obwody nie podtrzymujące biustu, za małe miseczki, nie obejmujące piersi i odkształcające je. Niestety, najczęściej problem ten występuje u kobiet z większą miseczką, ponieważ wybór powyżej rozmiaru D jest bardzo ograniczony, dlatego w tym wypadku koniecznie należy zapoznać się z markami, które specjalizują się w dużych rozmiarach biustonoszy, a których oferty systematycznie prezentujemy na łamach Groszków.

ZOBACZ: DUŻE ROZMIARY BIUSTONOSZY

elomi, lookbook, duże rozmiary biustonoszy, stanik, biustonosz, majtki, komplet bielizny, bielizna

Chcesz wiedzieć jak znaleźć dobry rozmiar biustonosza?

Zajrzyj do naszych poradników i sprawdź swoją wiedzę w quizie!

stanik, biustonosz, brafitting, mierzenie, dobór rozmiaru

Jak dobrze wybrać biustonosz? To proste!

biustonosze, staniki, bielizna

QUIZ: Co wiesz o biustonoszach?

porady stylistki, stanik, bielizna, biustonosz, róż, czerń

Jak zakładać biustonosz?

Więcej o: