Ponadczasowe Aviatory

Jedne z najbardziej charakterystycznych oprawek okularów przeciwsłonecznych obchodzą swoje 70 urodziny! Poznaj historię ich powstania i gwiazdy, którym zdobią nosy.

 

Pewnie niewielu z was wie, że historia najmodniejszego kroju okularów sięga roku 1930. Dokładniej w 1937r. firma Ray Ban wypuściła swój dziewiczy produkt na rynek. Początkowe modele wyprodukowane zostały dla armii i marynarki amerykańskiej.

 

Jednak największym powodzeniem cieszyły się wśród pilotów. Dzięki dobremu przyleganiu oprawki do twarzy, piloci mogli swobodnie nakładać hełm, a ich ruchy głowy nie były ograniczane. Stąd też wywodzi się ich nazwa (aviator z ang. znaczy lotnik). Podczas drugiej Wojny Światowej model aviator zdobił twarze pilotów alianckich sił powietrznych. Podniebne podboje oprawek sięgnęły kosmosu. Aviatory od Ray Bana to pierwsze przeciwsłoneczne okulary, które zawitały na księżycu.

 

 

okulary

Paris Hilton w historycznych oprawkach. fot. splashnews/eastnews

 

 

Od przeszło 70 lat kształt aviatorów nie uległ modyfikacjom. Ich nieśmiertelny krój przypadł do gustu nie tylko pilotom, ale i nam.

 

Model aviator stał się sztandarowym produktem firmy Ray Ban, wznosząc ją na wyżyny
i czyniąc jedną z najbardziej rozpoznawanych marek.

 

Zobacz reklamówkę Ray Ban'a

 

Wiele designerów idąc w ślad za prekursorem aviatorów proponuje podobne okulary w swojej ofercie. Stanowią one wierną kopię produktu sprzed 70 lat.

 

Aviatory na trwałe zapisały się w historii kina, muzyki czy mody. Okulary te nosili m.in. James Dean, Jim Morrison, Axl Rose, Michael Jackson czy Tom Cruise. Historyczne oprawki stały się jednym z ulubionych dodatków gwiazd.

 

 

okulary

Brad Pitt w sztandarowym produkcie Ray Bana. fot. Alex Brandon AP

 

 

W filmie "Top Gun" na nosie Toma Cruise'a spoczywał klasyczny model aviatorów. To właśnie Tom Cruise spowodował, że oprawki wcześniej zarezerwowane dla pilotów, policjantów czy kierowców wyszły na ulicę i po dziś dzień zdobią twarze przechodniów.

 

 

Kadr z filmu "Top Gun"-Tom Cruise w aviatorach

 

 

Uniwersalne okulary?

Aviatory uznawane są za uniwersalne okulary. Noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Doskonale prezentują się z casualowymi jak i eleganckimi kreacjami. W zestawieniu ze skórzaną kurtką czy po prostu modnym t-shirtem oprawki stanowią świetną kompozycję urozmaicającą całość ubioru.


Wydaje się, że wszystko wokół uległo zmianie prócz aviatorów. Ich design okazał się ponadczasowy i wiecznie modny. Do dziś skutecznie chronią i nadają szyku.

 

Oryginalne oprawki Ray Ban'a można nabyć za 300-500zł w salonach optycznych, dokładne adresy znajdziecie na www.ray-ban.com

 

tekst - Michał Prugar-Ketling


Więcej o: