Czy twój krem cię postarza?

Substancje aktywne dodawane do produktów kosmetycznych są w stanie pobudzić produkcję nowych komórek skóry, rozjaśnić cerę oraz zmniejszyć zmarszczki. Ale nieprawidłowe używanie kremu może przynieść odwrotny efekt i sprawić, że skóra będzie wyglądać na znacznie starszą.


Błędem jest np. używanie zbyt wielu różnych specyfików w jednym czasie. Retinol, kwasy AHA czy peelingujące enzymy pobudzają produkcję kolagenu i sprawiają, że skóra wygląda na młodszą. Jednak używane wszystkie naraz mogą doprowadzić do podrażnień. Po dłuższym czasie naturalna bariera ochronna zniknie, a skóra stanie się bardziej podatna na bakterie i alergeny. To samo może się stać, jeśli nałożymy na nieprzyzwyczajoną do nowego specyfiku twarz zbyt dużą dawkę kremu.Skóra podrażniona silnymi substancjami z kremów przeciwzmarszczkowych jest również bardziej podatna na promienie słoneczne. Dlatego po kremie przeciwzmarszczkowym należy nałożyć taki z filtrem UV.

Dermatolodzy radzą, by nie sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe przed 25. rokiem życia i zaczynać od słabszych, by nie rozleniwiać skóry. Kwasy AHA działają cuda z cerą dojrzałąj, ponieważ usuwają warstwę naskórka, a tym samym pobudzają produkcję nowych komórek. Młodą i mniej odporną skórę mogą bardzo podrażnić tak, że nie będzie w stanie szybko się zregenerować.

Więcej o: