Jak prać i przechowywać biustonosze?

Redakcja
24.05.2018 14:59
Jak prać biustonosze

Jak prać biustonosze (Shutterstock)

Wbrew pozorom pranie biustonoszy nie jest łatwym zadaniem. Kobiety często zapominają o delikatnej formie tej części garderoby wymagającej specjalnego traktowania. Niezwykle ważne, by proces prania biustonoszy odbywał się w jak najdokładniejszy i zarazem delikatny sposób. Ważne jest, jak i w czym pierzemy bieliznę.

Wedle raportu Nielsen mieszkańcy Polski wydają rocznie na detergenty blisko 1,5 mld złotych, co pokazuje, że poważnie podchodzimy do kwestii czystości. Czy ów trend przekłada się na inne dziedziny życia i zużycia? Czy potrafimy właściwie traktować bieliznę? Co zrobić, by służyła jak najdłużej, nie tracąc formy? 

Badania angielskiej firmy Dr Beckmann na grupie ponad 2000 tysięcy Brytyjek pokazały, że piorą one swój stanik tylko raz na dwa miesiące! Mają jednak w swojej szafie ponad 15 biustonoszy, dlatego nie przywiązują większej wagi do ich czystości. Nasze ciało pozostawia jednak na tkaninie złuszczony naskórek, pot, resztki balsamów, antyperspirantów czy perfum. W takim środowisku chętnie rozwijają się bakterie. 

Jak prać biustonosze?

- Staników z fiszbinami nie pierz nigdy w pralce - radzi Beata Marek, brafitterka marki Dalia. - Ten delikatny element konstrukcji może się trwale zdeformować, a miseczki powyginać. Ręcznie należy prać też wrażliwe materiały i subtelne koronki. Zalecamy używanie delikatnych płatków mydlanych i płynów do prania bielizny.

Większość producentów zaleca delikatne pranie ręczne, jeśli jednak zdecydujemy się na wrzucenie bielizny do pralki, robimy to na własną odpowiedzialność.

Włóżmy wtedy jedną miseczkę w drugą i umieśćmy biustonosz w specjalnie zawiązywanym woreczku, by nie splątał się z innymi ubraniami i nie powyginał. Nie stosujmy klasycznego proszku do prania, gdyż powoduje zżółknięcie gumek. Odpowiedni będzie delikatny płyn do prania. 

Jak prać biustonoszeJak prać biustonosze mat. partnerów

Jak przechowywać biustonosze?

Warto wygospodarować w swojej szafie odrębne miejsce tylko dla bielizny. Najczęstszym błędem jest przechowywanie jej razem z paskami czy innymi akcesoriami. Ostre krawędzi tych przedmiotów mogą zaciągnąć delikatny materiał biustonoszy.

Przechowuj je "miseczka w miseczkę" lub jeśli masz więcej miejsca - umieść je ułożone jeden za drugim, bez składania i wyginania.

Możesz zakupić także specjalne separatory, gdzie w odpowiedniej komorze umieścisz  po jednym modelu. 

Ważne, by pamiętać, że bielizna, podobnie jak inne elementy garderoby, ma swoją "żywotność", czyli czas, przez który zachowana jest jej jakość i funkcjonalność.

W przypadku często używanego biustonosza zalecamy wymianę co 4 do 6 miesięcy. Proponujemy też zakup co najmniej trzech modeli, które warto nosić wymiennie. Dzięki temu nie ulegną one zużyciu w krótkim czasie.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • anna.maria0

    0

    Ale brednie, nie po to mamy pralki by ręcznie prać biustonosze. Ważne by biustonosz nie majtał się sam w pralce ale był w specjalnej torebce czy siateczce lub w ostateczności włożony w skarpetkę - i nie chodzi tu o wygięcie fiszbin, ale o ich wydostanie się z biustonosza i zablokowanie pralki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX