Wielka wystawa Christian Dior: Designer of Dreams w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie w 2019 roku

Dagmara Łacny
Można już bookować bilety do Londynu. Wystawa poświecona twórczości Christiana Diora w Victoria & Albert Museum będzie zapewne jednym z największym modowych wydarzeń 2019 roku.

To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy w 2017 roku nie zdążyli odwiedzić paryskiej wystawy w Musée des Arts Décoratifs z okazji 70-lecia powstania domu mody Dior. Od 2 lutego do 14 lipca 2019 roku w londyńskim muzeum Wiktorii i Alberta będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę poświęconą jednemu z najznakomitszych projektantów XX wieku. I choć londyńska wystawa będzie bazować na paryskiej, ponad połowa zgromadzonych obiektów to unikaty.

Co będzie można obejrzeć na wystawie Christian Dior: Designer of Dreams w Londynie?

W jedenastu tematycznie zaplanowanych pomieszczeniach znajdą się wybrane elementy odzieży, szkice, fotografie, perfumy i produkty do makijażu, magazyny, ilustracje oraz materiały wideo od roku 1947 do dnia dzisiejszego. Znaczna część wystawy poświęcona będzie wczesnej twórczości Christiana Diora oraz jego zamiłowaniu do brytyjskiej kultury i relacjach z rodziną królewską. Odtworzone zostaną prywatne pokazy, które projektant przygotowywał specjalnie dla królowej Elżbiety II, królowej matki oraz księżniczki Małgorzaty, a także spektakularne prezentacje kolekcji, które odbywały się w Wielkiej Brytanii w latach 50. W sekcji tej znajdą się również obiekty będące efektem współpracy projektanta z brytyjskimi rzemieślnikami, między innymi marką Dents odpowiedzialną za rękawiczki, Rayne za obuwie, Lyle and Scott za dzianinę oraz Mitchel Maer za biżuterię. 

Kostium Bar z kolekcji Haute Couture wiosna/lato 1947 Christian DiorKostium Bar z kolekcji Haute Couture wiosna/lato 1947 Christian Dior Fot. Laziz Hamani

Duża część wystawy poświęcona będzie ikonicznemu kostiumowi Bar z pierwszej kolekcji Christiana Diora, który został podarowany V&A Museum w 1960 roku przez paryski dom mody. Żakiet wykonany z kremowego szantungu i czarna plisowana spódnica to symbol New Look. 

Kuratorka Oriole Cullen zgromadziła ponad 200 unikatowych obiektów haute couture oraz przeszło 500, które zainspirowały projekty Diora. Ubrania Yves Saint Laurenta, Johna Galliano i Rafa Simonsa związanych z paryskim domem mody również znajdą się na wystawie.

Bilety w cenie od 20 do 24 funtów można już zamawiać na stronie V&A.

Planowana wystawa Christiana Diora w Londynie będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie mody 2019 rokuPlanowana wystawa Christiana Diora w Londynie będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie mody 2019 roku Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

W 1947 roku New Look Christiana Diora zmienił oblicze mody, przedefiniował damską sylwetkę i przywrócił do życia powojenny przemysł mody we Francji. V&A dostrzega istotny wkład jego wczesnej twórczości w historię projektowania, dzięki jego szkicom oraz ubiorom

- mówi Oriole Cullen, kurator mody muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Co Christian Dior wniósł do mody kobiecej XX wieku?

Jego pierwsza kolekcja z 1947 roku rozpoczęła prawdziwą rewolucję w świecie mody. Projektant zaprezentował światu prawdziwą elegantkę w suto marszczonej sukience i mocno dopasowanym żakiecie, a sylwetka New Look do dnia dzisiejszego stanowi kanon klasycznego piękna. 12 lutego 1947 roku Christian Dior pokazał 90 zupełnie nowych sylwetek i wylansował dwie kanonicznie linie "Corolle" i "Huit". Na wybiegu modelki prezentowały efektowne rozkloszowane sukienki i spódnice uszyte z koła o 20 metrowym obwodzie, podkreślające smukłą talię i biust żakiety, w tym najsłynniejszy model Bar, a także niezwykle eleganckie dodatki: długie rękawiczki, czółenka na smukłym obcasie i kapelusze.

W 1955 roku pojawiła się linia A - trójkątna sylwetka z wąską linią ramion i szeroką podstawą, najczęściej w formie plisowanej spódnicy. W tym samym roku Dior zaprezentował kolejną nowość - linię H, która charakteryzowała się wąskim, długim żakietem noszonym do równie wąskiej spódnicy sięgającej do połowy łydki. Linia Y, która pojawiła się rok później, bazowała na obszernym kołnierzu i bardzo dopasowanej sukience bądź kostiumie. 

Wieczorowa suknia Haute Couture z kolekcji wiosna-lato 1955 Christiana Diora prezentująca linię AWieczorowa suknia Haute Couture z kolekcji wiosna-lato 1955 Christiana Diora prezentująca linię A Fot. Laziz Hamani

Sylwetka lansowana przez Diora wymagała specjalnej bielizny, która podkreślała smukłość talii i dodawała objętości rozkloszowanym spódnicom. Pojawiły się batystowe halki oraz wąskie gorseciki, tzw. waspies. Popularność zdobyły stożkowe staniki bez ramiączek oraz wysokie pasy do pończoch, które również modelowały sylwetkę. 

Dziesięcioletnia działalność projektanta miała ogromny wpływ na wizerunek mody kobiecej w latach 50. i do dnia dzisiejszego stanowi klasyczny kanon. Charakterystyczne elementy stroju wylansowane przez Christiana Diora bez trudu odnaleźć można we współczesnych projektach:

  • dopasowane żakiety z baskinką;
  • spódnice szyte z koła;
  • plisowane spódnice o lini A;
  • trapezowe płaszcze z łódkowym dekoltem;
  • ołówkowe, bardzo dopasowane spódnice o długości 7/8;
  • sukienki gorsetowe, z dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem.

100 lat damskiej mody: jak zmieniała się kobieca sylwetka?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.