Jak kupić dobrą koszulę? Dobierz właściwy model, by zrobić najlepsze wrażenie

KS
28.12.2017 14:30
Koszula to jeden z podstawowych elementów męskiej garderoby. Jednak w sklepach znajdziemy bardzo wiele różnorodnych modeli - jak się wśród nich odnaleźć? Podpowiadamy, jak wybrać koszulę, by nie tylko świetnie się prezentować, ale również by służyła przez długi czas.

Dobierz właściwy rozmiar i krój

Przede wszystkim poświęć czas na to, by znaleźć model dopasowany do swojej sylwetki. Koszula nie może falować, mieć opadających ramion, zbyt długich rękawów czy odstającego kołnierzyka. Koszule nosimy blisko ciała - nie mogą być zbyt luźne. Na rynku mamy zarówno modele slim i extra slim, jak i te dla przeznaczone dla panów o bardziej obfitych kształtach. Możesz się również zdecydować na koszulę szytą na miarę, jeżeli możesz pozwolić sobie na większy wydatek. 

Dobierz właściwy rozmiar i krój
Dobierz właściwy rozmiar i krój (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Jaka koszula na jaką okazję?

Koszule garniturowe są grubsze i sztywniejsze od tych, które nosimy na co dzień. Ma to przede wszystkim względy praktyczne - koszula ma schować się w spodniach i tam pozostać. Wybierając koszulę do garnituru, zwróć też uwagę na kołnierzyk - sztywny będzie elegancki. Pamiętaj również, że o ile koszulę casualową można nosić wyjętą ze spodni, to koszuli garniturowej pod żadnym pozorem nie wyciągaj. Na co dzień możesz zdecydować się na koszulę z delikatnym deseniem. 

Jaka koszula na jaką okazję?
Jaka koszula na jaką okazję? (kolaż redakcja, materiał partnerów)

Detale świadczące o jakości

Kupując koszulę, warto zwrócić też uwagę na takie detale, jak szwy pod pachami czy kliny łączące przednią i tylną część koszuli. Te pierwsze powinny być nieco oddalone od siebie, aby noszenie koszuli było wygodniejsze, zaś kliny zapobiegają rozdarciu się koszuli. Zwróć uwagę również na szwy - te szyte podwójną igłą są nieco mniej eleganckie od tzw. szwów angielskich, gdzie drugi szew ukryty jest wewnątrz koszuli. Dobrej jakości guziki powinny być wykonane z masy perłowej. 

Detale świadczące o jakości
Detale świadczące o jakości (fot. pexels)

Jak dbać o koszulę?

Koszulę zazwyczaj pierzemy w pralce w 40 stopniach. Dodatek octu do prania sprawi, że białe koszule będą wyglądały jak nowe i pomoże zniwelować plamy potu. Koszul nie suszymy maszynowo, ponieważ możemy je zniszczyć. Prasujemy je na sucho, bez pary. Możemy jednak delikatnie zrosić miejsca trudne do wyprasowania, jak kołnierzyk, ramiona czy mankiety. 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX