Krawat - co każdy mężczyzna powinien o nim wiedzieć

Dobór długości, szerokości, deseni czy koloru krawata ma kluczowe znaczenie w kompletowaniu stylizacji na różne okazje. Jeśli nie chcesz popełnić towarzyskiego faux pas - lepiej przeczytaj do samego końca.

Krawat, jak wszystkie dodatki, ma być uzupełnieniem stroju mężczyzny, podkreśleniem jego stylu, ale także do dziś w wielu okolicznościach jest wyrazem szacunku dla towarzystwa, w jakim się znajduje mężczyzna. Mimo iż nie jest uwielbiany przez wszystkich panów - jest postrzegany jako element niezwykle szykowny i elegancki. Kiedy i jaki krawat należy założyć, a kiedy z niego zrezygnować? Czy można nosić krawat casualowo? I jakiej powinien być długości - na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku.

ImaxTreeImaxTree Vincenzo Grillo ImaxTree

O czym mówi kolor i wzór krawata?

Na pewno nie tylko o gustach jego właściciela. Świadomie wybrany wzór i kolor krawata powinien być wybrany przede wszystkim odpowiednio do okoliczności. Oczywiście można nim podkreślić swój indywidualny styl, ale nie zawsze jest to dobrze odbierane. W pierwszej kolejności do okazji należy dopasować wzór i kolor, gdyż to one w największym stopniu wpływają na odbiór pierwszego wrażenia. W tym wypadku zasada jest bardzo prosta - im mniej, tym bardziej elegancko. Czyli im okazja bardziej formalna, tym krawat powinien mieć jak najmniej wzorów i być w stonowanej, klasycznej barwie. Przyjęła się także zasada, że kontrastowe dobieranie koszuli i krawatu również ma wpływ na formalność stroju. Najlepszym przykładem jest duet biała koszula + czarny krawat, który jest noszony głównie na bardzo wyjątkowe okoliczności.

Kolory : w kanonie klasyki prym wiedzie oczywiście czerń . Jednak w kategorii eleganckich krawatów uplasowały się także krawaty granatowe i w odcieniach niebieskiego, a także czerwone. Są to kolory przeznaczone zwykle do bardziej formalnych stylizacji, z kolei indywidualiści w stylizacjach casualowych mogą wybierać bardziej wyróżniające odcienie.

Wzory : zaczynając od wzorów, które możemy wybrać na okazje formalne, będą to bardzo drobne wzork i ułożone symetrycznie, które w zasadzie sprawiają wrażenie jednolitych. Dzięki temu nie robi wrażenia "wybijania się" na tle koszuli. Krawatami klubowymi nazywa się modele w prążki, paski, motywy roślinne - świetnie nadają się do pracy czy na różnego rodzaju spotkania biznesowe. Do najmniej formalnych krawatów zaliczamy najbardziej wzorzyste, a więc np. w popularne wzory paisley (motywy roślinne, kwiatowe).

ImaxTreeImaxTree ImaxTree ImaxTree

Jak dopasować krawat do figury?

Tutaj największą rolę odgrywa wrażenie optyczne. Stąd mężczyźni postawni, dobrze zbudowani powinni wybierać krawaty szersze . W przypadku popularnych śledzików - efekt będzie nieco komiczny, a nawet najlepszy krawat będzie sprawiał wrażenie pożyczonego od gimnazjalisty. Z kolei mężczyźni o szczupłej budowie nie powinni nosić krawatów zbyt szerokich - sprawią, że będą wyglądać na jeszcze bardziej szczupłych, a cała stylizacja będzie sprawiać wrażenie za dużej.

Nie będziemy rozwodzić się nad samą sztuką wiązania krawatów, bo na to są dziesiątki metod. Przypominamy tylko główną zasadę - przy spodniach o normalnej wysokości czubek krawata powinien sięgać połowy klamry paska.

I jeszcze jedna, kardynalna sprawa - krawat zawsze, ale to zawsze nosimy tylko i wyłącznie z koszulami z długim rękawem.

Krawat w casualu

Wiemy, że street style rządzi się swoimi zasadami, które i tak są łamane na każdym kroku. Jak więc odnajduje się krawat w typowo casualowych stylizacjach? Krawaty formalne od tych - nazwijmy je mniej eleganckimi - będzie odróżniał nie kształt, a kolor, wzór i materiał, z jakiego zostały wykonane. Do najbardziej szykownych materiałów na krawat zaliczamy jedwab i materiały posiadające lekki połysk, nadający formalności. Na krawaty o mniejszym przeznaczeniu formalnych świetnie nadają się wełna, bawełna, len czy kaszmir . Coraz bardziej popularne stają się dziergane modele krawatów, tzw. knity , które idealnie odnajdują się w casualowych stylizacjach. Z kolei grenadyna jest materiałem, z którego wykonuje się krawaty idealnie balansujące między formalnością a casualem - śmiało można zakładać je do klasycznych zestawów garniturowych, czego już nie można zrobić z krawatami dzierganymi, ale równie dobrze będą wyglądały zestawione z koszulą i jeansami.

ImaxTree, iamgalla.comImaxTree, iamgalla.com ImaxTree, iamgalla.com ImaxTree, iamgalla.com

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.