Relacja z trzeciej edycji Fashionable East 2015

Na początku sierpnia Białystok po raz kolejny udowodnił, że Łódź czy Warszawa nie mają monopolu na ciekawe wydarzenia związane z modą. Fashionable East nie jest może wielkim przedsięwzięciem i nie uczestniczą w nim celebryci znani z pierwszych stron gazet, ale w przypadku tej imprezy nie chodzi o zdjęcia na tle sponsorskiej ścianki, ale o promocję polskiej i zagranicznej mody.
Pokaz Mariusza Przybylskiego zakończył trzecią edycję Fashionable East Pokaz Mariusza Przybylskiego zakończył trzecią edycję Fashionable East fot. Jakub Iwo Zalewski

Fashionable East - jedyna taka impreza w tej części kraju

Podczas, gdy większość modowych wydarzeń odbywa się w centralnej i zachodniej Polsce, Fashionable East już od trzech lat przeciera szlaki we wschodniej części kraju. Wojciech Bokłago de Bof, pomysłodawca i koordynator wydarzenia, zaprosił do współpracy czołówkę polskich projektantów oraz organizatorów wydarzeń modowych z Europy Wschodniej i Środkowej.

W tym roku Fashionable East zyskał jeszcze inny, nowy wymiar - azjatycki. Do projektantów z krajów Partnerstwa Wschodniego tj. Ukrainy, Gruzji, Białorusi dołączył projektant o międzynarodowej sławie i renomie z Malezji Jonathan Liang.

Tym samym, w trakcie czterech dni wydarzenia, goście mogli obejrzeć 18 świetnie przygotowanych pokazów.

Natasha Pavluchenko Natasha Pavluchenko fot. Jakub Iwo Zalewski

Natasha Pavluchenko

Kolekcja "Raven" f/w 2015 świetnie wpisuje się w dotychczasową twórczość Natashy. Proste, eleganckie kroje dopełniają jakościowe materiały i staranne wykończenia, z których słynie projektantka. Suknie, utrzymane w neutralnej kolorystyce: czerni, bieli i beżu, pięknie prezentowały się w ruchu. Kreacje wieczorowe przeplatane były propozycjami mniej formalnymi, jak mini połączona z futrzanym szalem, czy też seksowna maxi dress wykonana z prześwitującej koronki. Skórzane i futrzane detale doskonale dopełniły stylizacji, tworząc spójny obraz współczesnej Słowianki, która łączy w sobie delikatność nimfy z nieustępliwym charakterem kobiety sukcesu.

Natalia Pavluchenkomat. prasowe

Projektantka została uhonorowana Diamentem Mody, wyróżnieniem przyznawanym przez Białostocki Ośrodek Kultury i Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów. Nagroda dedykowana jest twórcom mającym największy wkład w tworzenie polskiego wzornictwa i mody oraz propagowanie ich na świecie.

Mo.YA Fashion Mo.YA Fashion fot. Jakub Iwo Zalewski

Barbara Piekut MO.YA fashion

Kolekcja "Hidden treasures" to przede wszystkim koktajlowe oraz wieczorowe sukienki w czerni, bieli, błękicie oraz złocie. Projektantka wykorzystała koronkę oraz gipiurę, którymi bogato ozdobiła większość prezentowanych na wybiegu kreacji. Kolekcja spodobać się może przede wszystkim miłośniczkom przepychu, które docenią błyszczącą konstrukcję przypominającą mini krynolinę czy rozkloszowane sukienki na stelażach. Na uwagę zasługiwały metaliczno - złote sylwetki, które przypominały sceniczne kostiumy Davida Bowie z lat 70.

Sax35th Sax35th fot. Jakub Iwo Zalewski

Sax35th by Alicja Czarniecka

Niemal wszystkie tkaniny używane do produkcji ubrań projektantki są importowane z Włoch i zamawiane u zaufanych dostawców. Dzięki pasji do ręcznego rzemiosła i manufaktury zostały opracowane flagowe projekty marki, w których zestawiane są różne typy tkanin: wełna, bawełna, skóra, wiskoza i łączone w odkrywcze kombinacje z futurystyczną nutą.

W kolekcji zaprezentowanej podczas Fashionable East paletę kolorystyczną ograniczono do dwóch kolorów: czerni oraz bieli. Modny w tym sezonie detal frędzli pojawiał się na skórzanych spódnicach, wieczorowych sukienkach oraz krótkich topach. Motywem przewodnim kolekcji był graficzny wzór, który ozdabiał bluzy oraz koszulowe bluzki.

Atelier Kikala Atelier Kikala fot. Jakub Iwo Zalewski

Atelier Kikala

Ta znana gruzińska marka najpierw istniała jako studio fotografii reklamowej. W 2011 roku Kikala Studio rozpoczęło serię zdjęć projektów Butoh Garden, The Liquid Sky, Virgin Suicide, Les Fleurs Du Mal, gdzie ubrania stworzone na podstawie własnego projektu studia zostały wykorzystane po raz pierwszy. Udane projekty i pozytywne opinie specjalistów branży modowej stały się impulsem do stworzenia marki Atelier Kikala, które funkcjonuje od 2012 roku.

W kolekcji najciekawiej prezentowały się okrycia wierzchnie - kolorowe, obszerne futra oraz oversize'owe płaszcze.

Jonathan Liang Jonathan Liang fot. Jakub Iwo Zalewski

Jonathan Liang

Jedną z głównych gwiazd  Fashionable East był Jonathan Liang, projektant pochodzący z Malezji, obecnie rezydujący w Paryżu. W kolekcji projektanta zachwyciły nas przede wszystkim wzory oraz ciekawe materiały, z których odszyte zostały prezentowane na wybiegu ubrania. Metaliczne, kolorowe solejki zestawiono ze wzorzystymi kurtkami typu bomber. Transparentne, czarne tuniki oraz suknie misternie ozdobiono kwiatami.

AŚKA AŚKA fot. Jakub Iwo Zalewski

AŚKA

AŚKA to marka polskiej projektantki, Joanny Błażejowskiej - Pecorari, mieszkającej na stałe w Paryżu.

Styl AŚKI to neoromantyczne, wielowarstwowe kompozycje materii, kolorów i faktur, harmonijnie układających się na sylwetce i zapewniających swobodę ruchu. Inspiracją dla projektantki jest taniec i elementy ludowe. Projektantka pokazała lekkie i zwiewne sukienki w mocnych kolorach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.