Ażurowy pierścionek ze złota to ponadczasowa biżuteria, która subtelnie uzupełni niejedną stylizację. Ten symbol minimalistycznej elegancji sprawdzi się u kobiet w każdym wieku.
Złoto od wieków kojarzone jest z bogactwem, luksusem i władzą. W dzisiejszych czasach już większość z nas posiada w swojej kolekcji biżuterii coś ze złota, gdyż jest to trwały kruszec, który posłuży długie lata. Zaletami złotej biżuterii są m.in. odporność na zarysowania i uszkodzenia oraz kolor, który nie traci blasku. O złotą biżuterię warto jednak zadbać w szczególny sposób, gdyż niewłaściwa pielęgnacja może wyrządzić nieodwracalne zniszczenia. Sposób czyszczenia złota powinien być dobrany w zależności od jego rodzaju – białe i różowe złoto czyści się inaczej niż żółte, a i biżuteria z kamieniami wymaga innych metod.
Wbrew pozorom czyszczenie złota nie jest skomplikowanym procesem. Oczywiście, jak przy większości czynności należy zachować ostrożność i postępować zgodnie ze wskazówkami. Podczas czyszczenia złotej biżuterii zaleca się używanie jedynie delikatnej, miękkiej ściereczki lub szczoteczki o miękkim włosiu. Twarde, szorstkie materiały mogą porysować delikatne wyroby. Pamiętaj również, aby do czyszczenia nie używać wrzątku, tylko ciepłą, letnią wodę.
Czyszczenie złota pastą do zębów
Ten produkt ma każdy z nas w swojej łazience, jednak do czyszczenia złota nada się tylko pasta bez granulków. Za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem należy kolistymi, delikatnymi ruchami pocierać biżuterię, a następnie wypłukać ją letnią wodą. Ten sposób świetnie sprawdzi się przy łańcuszkach i naszyjnikach – włosie szczoteczki poradzi sobie nawet z ciasnymi przestrzeniami pomiędzy ogniwami.
Czyszczenie złota papką z sody oczyszczonej
Sodę oczyszczoną znajdziemy w prawie każdej kuchni, a dzięki jej niezastąpionym właściwościom szybko i skutecznie możemy oczyścić zabrudzone kolczyki czy pierścionek. Wystarczy, że ciepłą wodę połączymy z sodą tak, by powstała gęsta papka. Gotową miksturę należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić około 20 min na biżuterii, a następnie spłukać ciepłą wodą. Dla lepszego efektu można na końcu wypolerować miękką ściereczką biżuterię, a z pewnością będzie się błyszczeć jak nowa!
Czyszczenie złota płynem do naczyń
W swojej kuchni znajdziemy również inny produkt, dzięki któremu skutecznie wyczyścimy złotą biżuterię. Jest to oczywiście płyn do naczyń. Wystarczy, że do ciepłej wody wlejemy trochę płynu i w takim roztworze pozostawimy zabrudzoną biżuterię na około 30 min. Po upływie czasu należy dokładnie opłukać dany element biżuterii i osuszyć ją miękką ściereczką.
Złota biżuteria może niekiedy poczernieć i jest to naturalny proces. Aby pozbyć się niechcianego nalotu najlepiej zastosować domową metodę z papką z sody oczyszczonej. Po wyczyszczeniu różnica będzie diametralna!
Jeżeli Twoja biżuteria wymaga gruntownej odnowy i odświeżenia, możesz skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia biżuterii oferowanej przez jubilerów. Można także zaopatrzyć się w sprzęt ułatwiający pielęgnację biżuterii samodzielnie w domu, czyli myjkę ultradźwiękową.