Jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste i domowe sposoby, dzięki którym Twoje obuwie zachowa nienaganny wygląd!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak czyścić buty zamszowe, aby ich nie uszkodzić? Nieodpowiednia pielęgnacja naturalnych materiałów, takich jak zamsz, może uszkodzić ich strukturę. Jeżeli chcesz, aby Twoja ukochana para butów zachowała swoje walory estetyczne, sprawdź 3 proste triki na czyszczenie butów zamszowych.

Czym wyczyścić buty zamszowe? Poznaj proste sposoby domowe

Wszyscy kochamy buty skórzane – są zazwyczaj najwygodniejsze, oddychające, a w efekcie zdrowe dla stóp. Jednak pielęgnacja naturalnych materiałów wymaga od nas szczególnej uwagi, jeżeli chcemy zachować ulubione buty w świetnym stanie jak najdłużej. Zebraliśmy domowe sposoby, które są skuteczne i nie uszkodzą struktury zamszu. Oto 3 najlepsze z nich:

Szkolna gumka do ścierania

Na rynku dostępne są specjalne gumki do czyszczenia zamszu, ale te z kategorii artykułów szkolnych też sobie świetnie radzą z lekkimi zabrudzeniami. Warto jednak pamiętać, że ten sposób sprawdzi się tylko do suchych plam. Gumkę do ścierania najlepiej używać na jasnym zamszu – na tym ciemnym mogłaby zostawić nieestetyczne ślady.

Roztwór z octem

Proste, domowe sposoby to często te, które są najskuteczniejsze. Jeżeli posiadasz w kuchni ocet spirytusowy, to możesz jego niewielką ilość rozrobić z wodą, a następnie nałożyć miksturę na zabrudzonego buta. Plamę należy delikatne pocierać miękką gąbeczką lub ściereczką z mikrofibry, aby nie uszkodzić materiału.

Parowanie zamszu

Jeśli na butach są trudne do usunięcia plamy, warto wypróbować metodę z parą. Wystarczy umieścić zabrudzone buty nad parą (może to być po prostu garnek z gorącą wodą) i trzymać je tak kilka minut, aby zmiękczony zamsz stał się bardziej podatny na czyszczenie. Następnie miękką gąbeczką lub ścierką z mikrofibry należy wytrzeć zabrudzone miejsca.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, jak wyczyścić kultowe klapki Birkenstock, to te 3 sposoby świetnie się do tego sprawdzą! Nie uszkodzą mięciutkiego zamszu, a plamy i wszelkie ślady użytkowania znikną.

klapki Birkenstockklapki Birkenstock Sizeer

Jak czyścić zamsz?

Przede wszystkim należy pamiętać, że delikatnie. Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia nie można mocno trzeć, ani stosować nieodpowiednich produktów, bo może to zniszczyć strukturę zamszu. Klapki Birkenstock mają skórzaną wkładkę, a wierzchnia część buta wykonana jest z zamszu. Podczas pielęgnacji tego typu obuwia należy zachować ostrożność, gdyż nieświadome czyszczenie może je zdeformować, odkształcić lub co gorsza – zafarbować. Przed rozpoczęciem czyszczenia butów zamszowych warto przetestować wybrany sposób lub środek na małej, niewidocznej części buta, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzenia ani zmiany koloru zamszu.

klapki Birkenstockklapki Birkenstock Sizeer

Czyszczenie zamszu – mocno zabrudzone klapki Birkenstock

Jeżeli chcemy wyczyścić klapki zamszowe, takie jak Birkenstock, które mają wkładkę z tego właśnie materiału, możemy natknąć się na trudne do zejścia zabrudzenia. Piach, kurz i pot to mieszanka, którą łatwo spotkać na letnim obuwiu. Do wyczyszczenia mocno zabrudzonej wkładki można użyć mieszanki sody z mydłem i pocierać starą szczoteczką do zębów. Jeśli to nie pomoże, można sięgnąć po drobnoziarnisty papier ścierny i brudna warstwa powinna zejść już po kilku potarciach. Należy jednak pamiętać, aby tego zabiegu nie wykonywać zbyt często, bo łatwo można zedrzeć miękką wyściółkę. Więcej tutoriali i polecanych detergentów można znaleźć m.in. na platformie TikTok.

klapki Birkenstockklapki Birkenstock Sizeer

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.