,,Gambit Królowej" - stylizacje, z których śmiało można czerpać inspiracje! TOP outfity głównej bohaterki

Seriale często są źródłem inspiracji, jeśli chodzi o modę. Tak jest i w tym wypadku. ,,Gambit Królowej" zachwyca nie tylko fabułą, ale i stylizacjami, zwłaszcza głównej bohaterki. I to właśnie jej outfitom się dzisiaj przyjrzymy. Mimo, że mamy do czynienia z modą z lat 50., sporo elementów odnajdzie się w dzisiejszych trendach!

,,Gambit Królowej” stylizacje – moda w latach 50.

,,Gambit Królowej' stylizacje,,Gambit Królowej' stylizacje Fot. Netflix

Przewrotna i rewolucyjna – tak można w dwóch słowach określić modę w latach 50. Po czasach wojennych niedoborów, świat mody zaczął tętnić życiem, a hollywoodzkie inspiracje stały się wyznacznikiem największych trendów. Talia jak u osy, rozkloszowane sukienki w stylu pin-up girl, kołnierzyki w każdym wydaniu i pierwsze niebieskie jeansy. Gambit Królowej przedstawia dosłownie wszystkie trendy, z jakimi w latach 50. miało się do czynienia. Wiele elementów z serialowych stylizacji można wprowadzić do dzisiejszej mody. Idealnym tego przykładem jest stylizacja Beth z bordową bluzką w roli głównej. Jak widać talię ma podkreśloną paskiem - taki trick stosuje się do teraz. Tak samo do mody powraca kołnierzyk - w sukience, bluzce, T-shircie, w każdym wydaniu wygląda po prostu dobrze!

,,Gambit Królowej” stylizacje – staromodny look

,,Gambit Królowej' stylizacje,,Gambit Królowej' stylizacje Fot. Netflix

Warto podkreślić, że wszystkie stylizacje, które ma na sobie Anya Taylor-Joy są wykonane na zamówienie przez niemiecką projektantkę kostiumów Gabriele Binder, która ma na koncie m.in. Krainę miodu i krwi Angeliny Jolie oraz nominowany do Oscara film Obrazy bez autora. Stylizacje Beth Harmon z późnych lat 50. wyglądają na trochę staromodne, ale jest to celowy zabieg. W ten sposób wyraźnie widać moment, w którym młoda Harmon zauważa, jak inaczej ubierają się współcześni młodzi ludzie w Nowym Jorku. Kiedy młoda Beth jest w szkole, rówieśnicy wyglądają zupełnie inaczej niż ona. Jest to przełomowy moment, kiedy Beth Harmon szuka towarzystwa. Odnajduje manekina z modną sukienką z motywem kraty, który okaże się kluczowy.

,,Gambit Królowej” stylizacje – motyw kraty

,,Gambit Królowej' stylizacje,,Gambit Królowej' stylizacje Fot. Netflix

Stylizacje głównej bohaterki skupiają się nie tylko na panujących trendach w latach 50., ale także na symbolice. Weźmy na przykład motyw kraty. Kostiumografka tworząc takie stylizacje daje nam w ten sposób do zrozumienia, że kratka pasuje do Beth, bo wygląda jak szachownica. Np. kwiatowe printy nie odzwierciedliłyby dynamiki gry w szachy. Jednak nie tylko sukienka zdobiona jest kratką. W późniejszych odcinkach Beth ma na sobie beżowy, z białymi elementami płaszcz w kratę. Takie okrycie wierzchnie z powodzeniem wpisałoby się w dzisiejsze trendy!

,,Gambit Królowej” stylizacje – biały total look

,,Gambit Królowej' stylizacje,,Gambit Królowej' stylizacje Fot. Netflix

Najbardziej zapadająca w pamięć stylizacja (przynajmniej dla nas) to ta z ostatniej sceny, kiedy to Beth spaceruje po Moskwie. Jak widać, zestawy utrzymane w jednym kolorze były modne już na początku lat 60. Beth ma na sobie białą a'la beretkę, pudełkowy płaszcz z ozdobnymi guzikami, materiałowe spodnie i białe botki damskie, które są kolejnym dowodem na to, że moda lubi powracać. Takie buty są przecież najgorętszym hitem sezonu 2020!