Kostiumograf filmowy i założyciel włoskiego domu mody - Gianni Versace. Dziś przypada 74. rocznica jego urodzin

Fachu zaczął uczyć się już jako dziecko w szwalni swojej mamy, a pierwszą sukienkę zaprojektował w wieku dziewięciu lat. Założył jeden z najsłynniejszych domów mody. Dziś przypada 74. rocznica urodzin Gianniego Versace.

Biografia Gianni Versace jest bardzo ciekawa. Urodził się na Południu Włoch, tam też studiował architekturę, po czym przeniósł się do Mediolanu. Pierwszy butik otworzył w 1972 roku i szybko stał się objawieniem na światowej scenie mody. Jego projekty charakteryzowały się żywymi kolorami, odważnymi nadrukami i seksownymi krojami, co odróżniało je od stosowanych w tym czasie barw i prostoty. W latach 70. pracował jako freelancer w kilku włoskich przedsiębiorstwach, wtedy też pojawiały się jego samodzielne linie ubrań. W 1978 roku w jednej z mediolańskich Galerii Sztuki zaprezentował swoją pierwszą kolekcję dla kobiet na sezon jesień/zima sygnowaną własną marką Versace, kilka miesięcy później ukazała się kolekcja męska. W tym roku otworzył również butik w Mediolanie, gdzie prezentowano jego kolekcje. Sukcesy Gianniego szybko wprowadziły markę Versace na modowy szczyt.

Modowa rewolucja Gianniego Versace miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. Przypadła ona na czas buntu młodzieży oraz ważnych wydarzeń politycznych i społecznych. Haute couture zaczął być utożsamiany ze znienawidzoną przez młode pokolenie burżuazją. W tym okresie królowały krótkie spódniczki, buty na platformie, skórzane płaszcze, jeansy i hippisowskie akcenty, które stały się symbolem kulturowych przemian. Przed przeprowadzką do Mediolanu Gianni pracował w firmie Florentine Flowers w Luce. Jej właściciele nie nadążali za trendami, a młody Włoch całkowicie zmienił ich patrzenie na modę. Wprowadził plecione i tkane dzianiny, które były krojone np. ukośnie na podobieństwo wełny czy jedwabiu. Te nowatorskie zmiany dały doskonałe rezultaty, a kolekcja okazała się hitem.

VersaceVersace fot. shutterstock

Po założeniu własnej marki Gianni Versace wprowadził metalowe detale, które stały się jej wyróżnikiem. Był nie tylko genialnym projektantem, ale też kreatorem. To on wymyślił, że wizualnymi elementami firmy zostaną głowa Meduzy oraz meander - grecki element dekoracyjny. Versace czerpał z historii starożytnej Grecji - był to jeden z wielu kręgów jego zainteresowań. W projektach Włocha widać również inspiracje twórczością Andy’ego Warhola, o czym świadczy kolekcja pop art z 1991 roku. Zawierała ona wysadzaną klejnotami wersję portretów Marilyn Monroe amerykańskiego artysty. Sygnowana przez Lindę Evangelistę, uosabiała seksowną i odważną estetykę, wpisującą  się w modę lat 90. Kolekcja okazała się sukcesem - obecnie należy do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. 

Gianni Versace dbał o to, aby jego kolekcje prezentowały najlepsze modelki, gwiazdami były m.in. Linda Evangelista, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, a zdjęcia do kampanii wykonywali wybitni fotografowie. Projektował także kostiumy i kreacje sceniczne dla takich gwiazd jak Madonna, Elton John i Tina Turner. Po tragicznej śmierci projektanta (został zamordowany w 1997 roku) obowiązki szefowej i głównego kreatora marki przejęła jego młodsza siostra - Donatella Versace, która do dziś sprawuje pieczę nad rodzinnym imperium.   

 
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.