Stolica mody gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. TOP 8 strojów reprezentacji, które zasługują na wyróżnienie

Igrzyska Olimpijskie 2024 czas start - sprawdźcie TOP 8 strojów, które zasługują na wyróżnienie. To one doskonale oddają zaplecze kulturowe reprezentacji. Które kraje załapały się w czołówce?

Już dzisiaj w piątek odbędzie się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich, a stolica mody jest ich gospodarzem. W ferworze przygotowań zwracamy uwagę na modę doskonale oddającą zaplecze kulturowe reprezentacji.

Reprezentacja Polski: BIZUU

Bez wątpienia widzieliście już niektóre z najlepszych stylizacji z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dla nas szczególnie wyjątkowa jest polska reprezentacja, dumnie nosząca biało-czerwone stroje poznańskiej marki Bizuu. Zdobią je printy nawiązujące do wyjątkowej symboliki. Na pierwszym planie widzimy rodzimą roślinność, taką jak żyto, jeżyna, podagrycznik czy jarzębina, wzbogaconą polskimi kwiatami – mak polny, chaber, bławatek, stokrotka i mak lekarski. Ze zwierzęcych akcentów dostrzegamy wróbla, a tło do wszystkiego tworzą koronki, nawiązujące do rękodzieła stylu ludowego. Nowoczesne i bardzo celne odzwierciedlenie polskiego folkloru.

Stroje reprezentacji Polski na ceremonię otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: BIZUU
Stroje reprezentacji Polski na ceremonię otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: BIZUU Fot. Instagram: @bizuufashion

Reprezentacja Francji: Berluti

Reprezentacja Francji postawiła na stonowaną elegancję w postaci białych koszul Berluti, znanej francuskiej marki luksusowej założonej w 1895 roku. Stroje zaprojektowano we współpracy z LVMH. Kryje się w nich jeszcze jeden narodowy akcent. Granatowe, doskonale skrojone smokingi mają lśniące klapy w barwach flagi francuskiej. Dla kobiet został przewidziany większy luz, spodnie mogą wymienić na jedwabną spódnicę, a marynarki na bezrękawniki. 

Te stroje odzwierciedlają cały kunszt i kreatywność Berluti. Jestem pewien, że pozwolą naszym sportowcom zabłysnąć przed całym światem.

– podsumował Antoine Arnault z LVMH Image & Environment.

Stroje reprezentacji Francji na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Berluti
Stroje reprezentacji Francji na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Berluti Fot. Instagram: @berluti

Reprezentacja USA: Ralph Lauren

Ralph Lauren to kolebka amerykańskiej mody i kultury. Nie wyobrażamy sobie innego projektanta dla tej reprezentacji na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie. Ralph przełamuje sportowe konwenanse i próbuje wyrazić amerykańskie korzenie w starym dobrym stylu. Na sportowy wybieg wprowadza jeans:

Nic nie oddaje klimatu Ameryki tak, jak niebieskie dżinsy, zwłaszcza gdy jesteśmy w Paryżu

– powiedział David Lauren, dyrektor ds. marki i innowacji oraz syn założyciela.

Jeans zaprezentowano w dwóch odcieniach, z klasycznym zestawiono granatowe marynarki z koszulami Oxford w niebiesko-białe paski, natomiast z białymi jeansami wystylizowano kurtki pilotki w kolorach flagi amerykańskiej. 

Stroje reprezentacji USA na ceremonię otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Ralph Lauren
Stroje reprezentacji USA na ceremonię otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Ralph Lauren Fot. Instagram: @ralphlauren

Reprezentacja Mongolii: Michel & Amazonka

O modzie z Mongolii rzadko się słyszy. Tym bardziej Igrzyska Olimpijskie są najlepszą okazją do rozszerzenia swoich modowych horyzontów. Poznajcie mongolską markę haute couture Michel & Amazonka, która zaprojektowała niezwykłą kolekcję strojów w zaledwie trzy miesiące! Ozdobiono je mnóstwem haftów o ważnym znaczeniu  ptakami symbolizującymi wolność, górami nawiązującymi do krajobrazu kraju i ciężkiej pracy, złotymi i srebrnymi akcentami dodającymi elegancji oraz mongolskimi barwami narodowymi, które miały podkreślić dumę i tożsamość. Całość prezentowała się bardzo dostojnie i estetycznie. Jest to jeden z projektów, który zasługuje na oklaski. 

 

Reprezentacja Kanady: Lululemon

Poznajcie markę Lululemon, która postawiła na wysokiej jakości tkaniny o dużej wydajności. Mówi się o tym przedsięwzięciu jako najlepszym przykładzie innowacji i inkluzywności w ciągu ostatnich lat. To jedna z niewielu marek, która przed szyciem strojów uważnie wysłuchała sportowców i tego, jak się czują w określonych ubraniach. Jak oceniamy same stroje? Należy w nich docenić niebanalną funkcjonalną konstrukcję, która wychodzi naprzeciw i polemizuje ze stereotypową odzieżą sportową. Specjalne zapięcia ułatwiające wkładanie i zdejmowanie ubrań oraz kieszenie na kolanach spotkały się z entuzjazmem ze strony reprezentacji. Oczy krytyków modowych przyciągnęły również ręcznie narysowane i wkomponowane w tkaninę wzory kanadyjskiej fauny i flory. 

 

Reprezentacja Meksyku: Men's Fashion

Pora na stroje przepełnione meksykańską tradycją. Tu honory pełni rodzima marka Men's Fashion. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Stroje mogą być postrzegane jako nowoczesna interpretacja ubrań galowych z dodatkiem różu, koloru, który reprezentuje kulturę meksykańską i „milagritos". Czuć w nich również nutkę inspiracji zaczerpniętych od pokolenia Z, dosyć spójnie współgrających z młodzieńczym i energicznym wizerunkiem Meksyku. Kontrowersje w mediach społecznościowych wzbudził wizerunek Anioła Niepodległości. Stroje bronią się jednak innowacyjnością i chęcią przełamania paradygmatów.

Stroje reprezentacji Meksyku na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Men's Fashion
Stroje reprezentacji Meksyku na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Men's Fashion Fot. Instagram: @mensfashionoficial

Reprezentacja Haiti: Stella Jean

Stella Jean to włoska projektantka mody o haitańskich korzeniach. W kolekcji dla reprezentacji Haiti nawiązała współpracę z haitańskim artystą Philippe Dodardem. Efekt? Nieoczywisty i.. godny uznania. W przypadku zawodniczek spódnica jest połączona z koszulą z bawełnianego materiału Chambray – o melanżowym deseniu, tkanym na Haiti. Dla mężczyzn przewidziano kurtki polowe inspirowane Guayaberą, klasyczną haitańską koszulą.

Stroje reprezentacji Haiti na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Stella Jean
Stroje reprezentacji Haiti na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: Stella Jean Fot. Instagram: @stellajean_sj_

Reprezentacja Tajwanu: JUST IN XX

Strój reprezentacji Tajwanu został ponownie zaprojektowany przez Justina Chou, głównego projektanta JUST IN XX, który zaprojektował również wysoko ceniony strój drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w zeszłym roku. Projektant tym razem uszył stroje we współpracy z osobami, które mają tajwańskie korzenie, m.in. artystą Paulem Chianga, rodzimym rzemieślnikiem Aing Banday i rzemieślniczką Peggy Lin. Współpracował także z głównymi tajwańskimi producentami tekstyliów New Wide Group i Junmay Label & Textile. Razem stworzyli strój, który, musimy się z tym zgodzić, zawiera ducha kultury, sztuki, rzemiosła i zrównoważonego rozwoju. Stroje wyprodukowane zostały przy użyciu zrównoważonej technologii, która przekształca odpady fabryczne w niskoemisyjne włókna syntetyczne. Buty wykonane są ze skóry i plecionego jedwabiu bananowego. Całość zdobiona wzorami i kwiatami łączy piękno z technologiczną doskonałością.

Stroje reprezentacji Tajwanu na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: JUST IN XX
Stroje reprezentacji Tajwanu na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Projekt: JUST IN XX Fot. Instagram: @justinxx_official)
Więcej o: