To on w latach 80. wywołał prawdziwy skandal uwodzicielską reklamą jeansów. Calvin Klein świętuje 80. urodziny

Urodził się 19 listopada 1942 roku na Bronksie w Nowym Jorku i to właśnie dzięki temu, skąd pochodzi, odniósł największy sukces. Doskonale wiedział, z kim opłaca się mieć dobre relacje, a to otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Calvin Klein to jeden z tych projektantów, który od wczesnych lat wiedział, co chce robić w życiu. Mieszkał z rodzicami na  Bronksie w Nowym Jorku. Prowadzili skromne życie, jednak niczego im w życiu nie brakowało. Ojciec prowadził mały sklep spożywczy, a mama zajmowała się domem. To jednak jego babcia wywarła największy wpływ na jego dalszą karierę. Dzięki temu, że była krawcową, mógł z bliska przyglądać się sztuce krawiectwa, która jest tak ważna w projektowaniu.  

 

Projektant postanowił także szkolić się w tym kierunku. Ukończył m.in. High School of Industrial Arts na Manhattanie oraz Fashion Institute of Technology, gdzie zdobył nawet tytuł doktora honoris causa. W 1962 roku rozpoczął staż u Dana Millsteina, który zajmował się produkcją płaszczy oraz garniturów. Klein miał szkicować sylwetki projektów, które zostały zaprezentowane podczas ówczesnych pokazów mody w Paryżu. Rozstał się jednak z firmą z hukiem, po tym, gdy jej właściciel nie zgodził się na zażądaną przez Kleina podwyżkę.

Przełomowy okazał się 1968 rok, gdy Calvin Klein nawiązał współpracę z przyjacielem z dzieciństwa Barrym Schwartzem. To właśnie dzięki jego pieniądzom mógł założyć własną markę Calvin Klein Ltd. Mogłoby się wydawać, że designer podobnie jak inni projektanci, stworzy całą kolekcję, która powali świat na kolana, jednak nic bardziej mylnego. Amerykanin lubił wychodzić poza schematy i tak było też w tym przypadku. Pierwszym produktem, który wizjoner pokazał klientom, był prosty trencz. To właśnie jego nieprzekombinowana forma sprawiła, że szturmem pobił serca klientów. W 1969 roku miał już na swoim koncie nawet pierwszą okładkę w amerykańskim "Vogue'u", co dla wielu debiutantów było często nieosiągalne.

 

Od tego czasu zaczęły się pojawiać regularnie jego kolekcje gotowe do noszenia. Nie każdy wie, że to on uznawany jest za pierwszą znaną markę, która w latach 70. zaczęła sprzedawać i reklamować w telewizji dobrze znane nam dziś jeansy. W tamtym okresie pojawiła się także w jego asortymencie kultowa bielizna.

 

W latach 80. jedną ze swoich kampanii reklamowych wywołał prawdziwy skandal. Projektant nawiązał współpracę z 15-letnią wówczas Brooke Shields, która prezentowała jeansy z metką marki mówiąc przy tym:

Chcesz wiedzieć, co jest między mną a moimi Calvinami? Nic.
 

Reklama wywołała spore poruszenie ze względu na wiek zatrudnionej modelki. Według części fanów tego typu reklama była zbyt wulgarna. Pozostałym z kolei przypadła ona do gustu. W tym przypadku, pomimo skrajnych komentarzy, nie można zaprzeczyć, że dzięki niej marka odniosła wielki sukces sprzedażowy. Dopasowane jeansy w zaledwie tydzień od premiery sprzedawały się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. Jedną z jego muz stała się Kate Moss, która również często pojawiała się w podobnych kampaniach reklamowych. Mimo prostych krojów zaprezentowanych w kolekcjach reklamy miały być seksi i uwodzicielskie.

 

W kolejnych liniach Calvina Kleina pojawiały się m.in. dobrze znane nam dziś bieliźniane sukienki, garnitury oraz koszule. Współpracowały z nim największe nazwiska w branży ze wspomnianą wcześniej Kate Moss oraz Cindy Crawford na czele, a także dziś gwiazdor Hollywood, Mark Wahlberg.

 

W 1986 roku Calvin Klein stworzył swoje pierwsze perfumy Obsession, które do dziś cieszą się sporym uznaniem wśród fanów brandu. Osiem lat później proponuje klientom pierwszy na świecie zapach unisex CK One. 

Prefumy CK OnePrefumy CK One Fot. Shutterstock

W 2002 roku za 430 milionów dolarów firmę Calvin Klein kupił Phillips-Van Heusen, który do dziś sprawuję pieczę nad marką.

Sam Klein wycofał się z życia publicznego. Chroni swoją prywatność i nie udziela się zbyt często w mediach. Najprawdopodobniej spowodowane jest tym, co spotkało go w przeszłości. Projektant ma na swoim koncie walkę z używkami, a także wiele problemów prywatnych. Był dwa razy żonaty. W 1964 ożenił się z Jayne Centre, z którą doczekał się córki Marci. W 1978 roku świat zszokowała informacja o porwaniu jego 11-letniej córki. Dzięki współpracy z władzami udało się szybko odbić dziewczynkę z rąk porywaczy, którymi okazali się jej niania współpracująca z przyrodnim bratem i ich przyjacielem. Rancy Lewis zeznała później, że była kochanką projektanta, a na ten ruch zdecydowała się po to, by zrobiło się głośno o nowej linii designera, która miała premierę właśnie w dniu porwania jego córki, czego nigdy nie udowodniono.

 

Z pierwszą żoną Calvin Klein rozwiódł się 1974 roku. W 1986 roku ponownie stanął na ślubnym kobiercu z Kelly Rector, z którą był w związku do 2006 roku. Cztery lata później związał się z modelem Nicholasem Gruberem, który po dwóch latach nie tylko rozstał się z designerem, ale trafił także na odwyk. Teraz 80-latek jest od sześciu lat w związku z modelem Kevinem Bakerem.

Zobacz też: najmodniejsze jeansy damskie z wyprzedaży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.