Nowa kurtka, a może jeansy? Twoje codzienne wybory mają wpływ na powstawanie śladu węglowego. Oblicz jak wielki!

Wszystko, co robimy, ma ogromny wpływ na środowisko - nawet zakupy! Stworzono specjalny kalkulator, który pozwala wyliczyć wielkość śladu węglowego, który zostawiają wybierane przez nas produkty. Sprawdź, co zrobić, aby bardziej zadbać o klimat.

Zastanów się, zanim zrobisz zakupy!

Coraz świadomiej podchodzimy do wyboru ubrań i dodatków, jednak jak się okazuje, nie zawsze to wystarcza. W dalszym ciągu branża mody odpowiada za 10% światowego emisji dwutlenku węgla. Warto wiedzieć, co można zmienić, aby zminimalizować swój wpływ na zmieniający się klimat. ThredUp stworzyło specjalny kalkulator, który wylicza wielkość śladu węglowego powstającego przy produkcji ubrań, które kupujemy. Zanim narzędzie pomoże określić to, jak nasze decyzje wpływają na środowisko, w pierwszej kolejności odpowiadamy na 11 pytań. W kwestionariuszu zdradzamy m.in. jak często robimy zakupy odzieżowe oraz ile produktów rocznie kupujemy. Dzięki kalkulatorowi dowiadujemy się, jak nasze nawyki konsumenckie wpływają na roczną emisję dwutlenku węgla na świecie. Aby jeszcze bardziej zobrazować użytkownikom problem związany z nieświadomymi zakupami, twórcy kalkulatora porównują uzyskany wynik do liczby lotów lotniczych, które musi wykonać samolot, aby mieć taki sam wpływ na środowisko.

Kalkulator TherdUP znajdziecie TUTAJ!

Co zrobić, aby zadbać o środowisko?

Zrównoważone podejście do mody rośnie w siłę! Na bardziej ekologiczne rozwiązania decydują się już nie tylko małe, rodzinne przedsiębiorstwa, ale też giganty. Przed zakupem upewnij się, że produkt, który wybierasz wykonano z ekologicznych materiałów. Warto zainwestować w dobre jakościowo produkty, które posłużą przez więcej niż jeden sezon. Nie bój się second-handów. To właśnie tam można znaleźć prawdziwe, modowe perełki często za bezcen. Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pierzemy swoje ubrania. Specjaliści radzą, aby częściej decydować się na pranie na zimno, za co wdzięczna będzie nam nie tylko planeta, ale także garderoba.

VintageVintage Shutterstock

Zobacz: najmodniejsze sukienki na jesień 2021!

Więcej o: