Balagan z pierwszą w Polsce kolekcją wegańskich i biodegradowalnych butów

Polska marka Balagan, która zasłynęła wysokiej jakości butami tworzonymi w duchu mody zrównoważonej, właśnie wypuściła nową kolekcję. Vegan Bio to pierwsza w Polsce linia butów wegańskich i biodegradowalnych. Wiemy, jak powstaje.

Wegańskie i biodegradowalne buty Balagan

Zostały wykonane w 99% z oddychających materiałów, które pod koniec swojej użyteczności mogą być kompostowane. Mowa o butach z linii Vegan Bio, która właśnie pojawiła się w sklepie marki Balagan. Wcześniej takiego produktu na polskim rynku nie było. 

Od dawna marzyłyśmy o przyjaznej środowisku alternatywie dla skór zwierzęcych. Ponad rok szukałyśmy i badałyśmy dostępne na rynku wegańskie „skóry". Niestety wszystkie zbadane przez nas skóry: z jabłek, winogron, ananasa, kaktusa w dużym stopniu opierają się na syntetykach. Wbrew temu, co reklamują producenci, „eko skóry" nie zawsze są eko. 

– mówią Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk, właścicielki Balagan. 

Balagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan BioBalagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan Bio Fot. mat. prasowe

Jak powstaje kolekcja Vegan Bio? 

Podeszwy wegańskich modeli powstają z naturalnego lateksu z drzewa Lactae Brasilensis. Do jego produkcji nie ścina się drzew, ale delikatnie nacina ich korę, żeby pozyskać produkowane przez nie „mleko". To bardzo zrównoważony i powolny proces, w którym pozyskiwanie płynu odpowiada naturalnemu cyklowi drzewa, który ciągle uzupełnia mleko i regeneruje się. Plantacje, na których rośnie Lactae Brasilensis są certyfikowane, a nowe drzewa sadzone są jedynie wtedy gdy stare zakończą swój długi (25-letni!) cykl życia.

Same podeszwy powstają w niewielkim zakładzie na południu Francji, który 40 lat temu wskrzesił dawno zapomniany proces przetwarzania kauczuku. Płynny lateks jest wlewany ręcznie do metalowych form, a później kąpany w temperaturze 60 stopni. Po schłodzeniu trafia do pieca, gdzie spędza kolejne 7 dni. Tak powstają niezwykle miękkie i elastyczne podeszwy, których produkcja jest całkowicie ręczna. W całym procesie wytwarzania nie używane są żadne składniki poza kauczukiem, dlatego zużyte podeszwy mogą być kompostowane. 

Balagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan BioBalagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan Bio Fot. mat. prasowe

Cholewki wegańskich modeli są wykonane z bawełny organicznej produkowanej w Europie z przędzy bawełny organicznej i bawełny z recyklingu. Posiadają certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), czyli najwyższy standard produkcji tkanin, który gwarantuje, że w procesie uprawy nie zostały użyte nawozy czy substancje chemiczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska. Ponadto zobowiązuje producentów do stosowania zamkniętego obiegu wody lub budowy własnych oczyszczalni jak również obejmuje kwestie społeczne zatrudnienia i warunków pracy rolników. 

Wkładki do butów powstają z włókna kokosowego zmieszanego z naturalnym lateksem, tym samym, który został użyty do produkcji podeszew. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów, wkładki są miękkie i sprężyste. Dodatkowo pokryte są cienką warstwą korka, który ma właściwości antyseptyczne. 

Dlaczego recyklingowanie lub kompostowanie butów jest tak ważne? 

Prędkość i niski koszt masowej produkcji sprawiły, że dziś na świecie produkuje się 24 miliardy par butów rocznie. Uszycie buta jest dosyć skomplikowane, ze względu na konieczność połączenia ze sobą kilku komponentów: cholewki, podeszwy, wkładki. W dzisiejszym przemyśle obuwniczym, gdzie liczy się prędkość, ilość i niska cena, naturalne materiały zastępuje się syntetykami. Jeżeli każda pojedyncza część buta wykonana jest z innego tworzywa sztucznego, to obuwie, które spełniło już swoją funkcję lub rozpadło się z powodu niskiej jakości, staje się niemożliwym do przetworzenia odpadem. Miliardy par trafiają więc na wysypiska śmieci, gdzie przez setki lat będą powolnie uwalniać do gleb i wód gruntowych szkodliwe substancje i cząsteczki mikroplastiku.  

Prace nad znalezieniem odpowiedniej alternatywy dla naturalnej skóry trwały wiele miesięcy, ale udało się. Kolekcja Vegan Bio nie jest tania - znalazły się w niej wegańskie odpowiedniki modeli Opera i Kemet oraz sznurowane półbuty Ali i Eretz. Ceny wahają się od 349 złotych do 499 złotych. 

Balagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan BioBalagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan Bio Fot. mat. prasowe

Balagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan BioBalagan - kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan Bio Fot. mat. prasowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA