Prekursorka mody punk i aktywistka silnie zaangażowana w ekologię. Vivienne Westwood obchodzi dziś 80-te urodziny!

Angielka, która ukształtowała modę punk. W 2006 roku odznaczona przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za ważne osiągnięcia w dziedzinie mody. Vivienne Westwood obchodzi dziś 80-te urodziny i nadal nie zwalnia tempa.

Vivienne Westwood: modowa punkówa 

Punk dobitniej niż każda inna subkultura wyraził ducha dzikiego buntu. Narodził się w połowie lat 70. jako ideologia, która wypierała wszelkie instytucje i punkty odniesienia w różnych dziedzinach życia. Celem w kwestii muzyki było odejście od zbyt skomercjalizowanego stylu, ale pojęcie punk odnosiło się nie tylko do dźwięków. Było również silnie związane z modą. Punkowcy dekonstruowali i dawali nowe życie znanym elementom ubioru, np. na spodniach, kurtkach czy bluzkach aplikowali naszywki, ćwieki i kolce. Nosili kraciaste spodnie i glany. Często też własnoręcznie szyli swoje ubrania. W 1971 roku drogę w świecie mody (i nie tylko) zaczęli wyznaczać im Vivienne Westwood i Malcolm McLaren. Oboje projektowali i prowadzili butik "Let It Rock", od 1974 pod szyldem "Sex" przy londyńskim King's Road. Miejsce to stało się punktem spotkań młodych ludzi, którzy byli później głównymi uczestnikami rewolty punkowej w Londynie. Malcolm McLaren był jednocześnie managerem legendarnej grupy Sex Pistols.  

 

Związek Westwood z McLarenem był przełomowym momentem w karierze projektantki. To on zaraził Vivienne miłością do rockowej muzyki. Choć punk pojawił się dopiero w połowie lat 70., w butiku "Sex" już na początku dekady można było dostać ubrania, które były zwiastunem tej popkultury. Przykład to skórzane kurtki, które 20 lat wcześniej, gdy w muzyce rządził jeszcze rock n'roll, nosili rockersi oraz Marlon Brando m.in. w filmie "Dziki". Oprócz nich w sklepie Westwood wisiały lateksowe spódniczki i T-shirty z napisami i grafikami np. "No future" albo "Hate & war" (w przeciwieństwie do hippisowskiego "Peace and love"). Westwood sama nosiła nastroszone krótkie włosy, które stały się charakterystyczną fryzurą punków. 

Koszulka 'True Punk' z kolekcji wiosna- lato 2021Koszulka 'True Punk' z kolekcji wiosna- lato 2021 fot. @viviennewestwood

Kolekcja wiosna-lato 2020Kolekcja wiosna-lato 2020 fot. @viviennewestwood

Od tego czasu stworzyła wiele kreacji, które zapisały się na kartach historii mody. Uszyła kostium dla samej Margaret Thatcher, zaprojektowała strój dla Madonny do teledysku "Rain" z 1993 roku, a Sarah Jessica Parker wystąpiła w filmie "Sex w wielkiej mieście" w sukni ślubnej z jej kolekcji. 

Zaangażowana aktywistka 

 

Vivienne Westwood to nie tylko projektantka i ikona mody, lecz także aktywistka społeczna i polityczna. Silnie zaangażowała się też w ruch na rzecz ochrony środowiska.  Wykorzystując swój wizerunek, rozpowszechnia proekologiczne przekazy - na jej ubraniach pojawiają się hasła - manifesty, a część dochodu ze sprzedaży kolekcji przeznacza na proekologiczne fundacje. W kolekcji na wiosnę-lato 2013 pojawiły się koszulki z napisem "Climate Revolution". W tym przypadku projektantka nagłośniła projekt Greenpeace mający na celu ratowanie Afryki. Westwood niejednokrotnie poprzez swoje projekty krytykowała zgubny wpływ działań rządzących na ekologię. W swoim domu mody wprowadziła także kilka zmian - redukuje liczbę ubrań w kolekcjach, zmienia metody kroju, które ograniczają ilość marnowanego materiału, a większość pozyskiwanych przez nią materiałów pochodzi z recyklingu.

Vivienne Westwood znana jest z silnego zaangażowania w sprawy społeczne i ekologii.Vivienne Westwood znana jest z silnego zaangażowania w sprawy społeczne i ekologii. fot. @viviennewestwood

Westwood i sprawa Puszczy Białowieskiej 

Projektantka dowiedziała się o wycince Puszczy Białowieskiej podczas berlińskich targów mody w 2017 roku. Westwood miała tam wystąpienie, w którym podkreślała istotę dbania o Ziemię i zaangażowania branży mody w ochronę środowiska. Annie Zalewskiej z Vice Polska udało się porozmawiać z kreatorką i zarysować obraz sytuacji związanej z białowieskimi lasami. Westwood była oburzona obrotem sprawy i zgodziła się nagrać krótkie przesłanie do polskiego rządu. 

 Polski rząd wycina drzewa, nie dba o nie, nie dba o ludzi. To skandal na światową skalę.

- skomentowała. 

Vivienne Westwood kończy dziś 80 lat i nic nie wskazuje na to, by miała zwolnić tempo. Przez dekady nie zmieniła też swojego buntowniczego, punkowego stylu. Nadal rządzi on w jej najnowszych kolekcjach. Na wiosnę 2021 proponuje ubrania w kolorową kratę, dużo czerwieni i ogromne napisy na farbowanych T-shirtach. Punk nigdy nie wychodzi z mody! 

 
 
Więcej o:
Copyright © Agora SA