Dwie unikatowe kolekcje odzieży Arkadiusa zakupione przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kiedy wystawa?

Polski projektant odkryty przez Isabellę Blow i ceniony za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach londyńskiego Victoria & Albert Museum. Pokazywano je również w Mode Museum w Hasselt, Mode Museum w Antwerpii, Goethe-Institut w Nowym Jorku i Centre Georges Pompidou w Paryżu. Do tej pory nie było ich w Polsce. Jednak tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wykupiło dwie kolekcje Arkadiusa, planowana jest też wystawa. Kiedy będziemy mogli zobaczyć je na żywo?

Arkadiusz Weremczuk, zwany jako Arkadius, był jednym z pierwszych Polaków, któremu udało się zabłysnąć na zagranicznym rynku modowym. Jego ubrania nosili między innymi Janet Jackson, Brad Pitt czy Christina Aguilera. W najlepszych latach swojej kariery był stawiany obok projektantów takich jak Alexander Mcqueen, któremu dorównywał kreatywnością i niezwykłym talentem. Ekstrawagancki, ekscentryczny, jedyny w swoim rodzaju. Arkadius ukończył Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie, a w Londynie odbył kilkumiesięczny staż w Domu Mody Alexandra McQueena. W 2001 roku brytyjski dziennik „The Independent” uznał Arkadiusa za jednego z 10 wiodących projektantów tworzących w Wielkiej Brytanii. Jego projekty pojawiały się w magazynach takich jak: „Vogue Germany”, „The Face” czy „Vogue Italia”. 

Spring/Summer 2002 - Virgin Mary Wears The Trousers ArkadiusSpring/Summer 2002 - Virgin Mary Wears The Trousers Arkadius fot. arkadius_official

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi weszło w posiadanie kolekcji  „Virgin Mary Wears The Trousers” z 2001 r., która została przygotowana na sezon wiosna/lato 2002, oraz „United States of Mind”, przygotowaną na sezon wiosna-lato 2004. Arkadius był znany z łączenia rodzimych, lokalnych motywów z zachodnioeuropejskimi tendencjami. Dzięki temu przyczynił się w znaczącym stopniu do rozsławiania polskiej kultury za granicami naszego kraju. Można to zauważyć szczególnie w przypadku kolekcji  „Virgin Mary Wears The Trousers”, która nawiązuje do polskiego katolicyzmu i bogatej ikonografii. Kolekcja „United States of Mind” to natomiast protest przeciwko konfliktom zbrojnym na świecie. 

 

Na oficjalnej stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa można znaleźć informację, że wystawa jest planowana dopiero na 2022 rok. Jest to zapewne związane z jej organizacją, ponieważ prezentacja kolekcji ma być ujęta w "kontekście szerszej twórczości Arkadiusa, odniesień społeczno-kulturowych i nawiązań do zjawisk polskiej i światowej historii przełomu XX i XXI w."

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.