Te książki trzymają w napięciu do ostatniej strony. Poznaj TOP 10 kryminałów, które warto przeczytać!

Najlepsze kryminały to te, które trzymają w napięciu do ostatniej strony. Kto zabił? Czy uda się rozwiązać mroczną sprawę, a historia zakończy się happy endem? Wiele pytań i często zaskakujące odpowiedzi - właśnie tym charakteryzują się najlepsze książki kryminalne. Poznaj nasze TOP 10!

Kryminał jako najpopularniejszy gatunek

Nie każdy wie, że gdy pisano pierwsze powieści detektywistyczne, miały one służyć jedynie rozrywce i poprawie nastroju czytelnika. Mówi się o nich nawet „literatura wagonowa”, ponieważ pierwsi krytycy literaccy określili kryminały jako nadające się tylko do pociągu, aby umilić długą podróż. Ostatnie badania dowiodły jednak, że czytelnicy literatury kryminalnej lepiej radzą sobie ze stresem i są bardziej empatyczni niż czytający inne książki. Warto pamiętać, że w ostatnim czasie ten rodzaj przechodzi renesans i wielu współczesnych autorów tworzy zawiłe fabuły. Wśród najlepszych autorów kryminałów współczesnych należy wymienić takie nazwiska jak Jo Nesbo, Harlan Coben, Camilla Läckberg, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. Warto tutaj wspomnieć, że najlepsze książki kryminalne święcą triumfy nie tylko w bibliotekach czy księgarniach. Wiele pozycji doczekało się ekranizacji kinowych - rzesze wielbicieli powieści detektywistycznych biegną sprawdzić, jak ich ulubieni bohaterowie zostali ukazani na dużym ekranie.

Kryminały - mistrzowie polscy i zagraniczni

Autorów kryminałów jest mnóstwo, aczkolwiek do grona tych najlepszych należy tylko kilku z nich. Poznaj najlepszych twórców kryminałów, polskich i zagranicznych! Harlan Coben to jeden z najchętniej czytanych amerykańskich autorów kryminałów i powieści sensacyjnych. Jego książki rozeszły się w liczbie przeszło 70 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 43 języki. Powieści Cobena często miesiącami nie schodzą z list bestsellerów. Kluczem do jego sukcesu jest umiejętne budowanie napięcia i sprawne dawkowanie czytelnikowi szczegółów dotyczących opisywanych zbrodni. Coben pisze głównie thrillery, w swoim dorobku ma jednak również cykl kryminalny z Myronem Bolitarem w roli głównej. W pierwszym tomie, Bez skrupułów, dowiadujemy się, że Bolitar jest agentem sportowym, a w przeszłości był koszykarzem. Żona jednego z jego klientów znika – ślady wskazują na brutalne morderstwo, które poprzedził gwałt. Podejrzenie pada na Christiana Steele’a – klienta Bolitara. Na prośbę siostry zamordowanej kobiety Bolitar podejmuje się śledztwa. Tak zaczyna się licząca póki co 11 tomów seria W labiryncie kłamstw. Natomiast polskim autorem, którego warto wyróżnić, jest Wojciech Chmielarz, autor serii kryminalnej poświęconej Jakubowi Mortce. Za trzeci tom cyklu, Przejęcie, pisarz wyróżniony został Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną za najlepszy polski kryminał roku. Z książek Chmielarza polecamy sięgnąć po Żmijowsko, na podstawie której powstaje obecnie serial. W książce autor opisuje losy grupy znajomych, którzy postanowili wybrać się na wypoczynek do małej wioski nad jeziorem – tytułowego Żmijowiska. Podczas wyjazdu w tajemniczych okolicznościach znika córka jednej z par. Po dziecku nie zostaje żaden ślad, a policyjne śledztwo nie prowadzi do rozwiązania. Rok po tych wydarzeniach tata dziewczynki postanawia wziąć sprawy w swoje ręce – wraca do Żmijowiska, by jeszcze raz spróbować odnaleźć dziecko.

Kryminały - TOP książki na wieczór i nie tylko

Kryminały cieszą się ogromną popularnością i coraz to nowe pozycje pojawiają się na sklepowych półkach. Nam podobają się zwłaszcza cykle powieści kryminalnych, które skupiają się zazwyczaj na konkretnym detektywie prowadzącym różne sprawy. Do takich książek należą przede wszystkim te od Preston&Child - Karmazynowy brzeg, Miasto bezkresnej nocy to tytuły, po które warto sięgnąć! Wciągająca jest także Psychoterapeutka autorstwa Helene Flood. A która książka tobie przypadnie do gustu? Daj się wciągnąć lekturze!

Więcej o: