"Gambit królowej": Jaka jest prawdziwa cena geniuszu? Dowiemy się już niedługo

Ta dziewczyna, młoda szachistka, ma talent, ale płaci za niego cenę. Jak wielką? O tym będzie można się przekonać w amerykańskim serialu Netflix: "Gambit królowej". W tej ekranizacji zagra również Marcin Dorociński.

"Gambit królowej" (ang. „The Queen's Gambit”) to amerykański serial z udziałem polskiego aktora Marcina Dorocińskiego, który będzie można oglądać na platformie Netflix już od 23 października bieżącego roku. W główną rolę – Beth Harmon – wciela się tu 24-letnia aktorka Anya Taylor-Joy, która dotychczas znana była z "Peaky Blinders". Jest już oficjalny zwiastun. Zobaczcie!

 

"Gambit królowej" – jaka jest prawdziwa cena geniuszu? 

"W świecie złożonym z 64 pół czuję się bezpieczna" – wyznaje Beth Harmon, główna bohaterka serialu "Gambit królowej". W latach 50. XX wieku, kiedy mężczyźni chcą wszystkiego uczyć, to właśnie ona, jako jedna z nielicznych kobiet, podejmuje niełatwe wyzwanie szachowe. Jej opowieść, która jest oparta na literaturze Waltera Tevisa, to historia dojrzewania, walki ze słabościami, często z mężczyznami i o tym, jak jest prawdziwa cena geniuszu. 

Młoda Beth kiedy trafia do sierocińca prowadzonego w stanie Kentucky, odkrywa swój wielki talent szachowy. W tym czasie także uzależnia się od leków na uspokojenie, które jej i innym dzieciom są tu przepisywane. Z tym również musi się nauczyć sobie radzić. 

Główna bohaterka serialu "Gambit królowej" uważa, że szachy to nie tylko rywalizacja. One bywają czymś pięknym. Ale jej kreatywność idzie w parze z psychozą, jak to często bywa z geniuszem i szaleństwem. Postanawia podjąć się profesjonalnej gry w szachy, w której musi się zmierzyć z mężczyznami i w ten sposób podbić ten konserwatywny świat. Boi się szczególnie jednego faceta, Rosjanina, którego rolę w tym serialu odgrywa Marcin Dorociński. Co uda jej się osiągnąć w świecie szachów i we własnym życiu, kiedy dręczą ją własne demony? 

Reżyserem i autorem scenariusza serialu "Gambit królowej" jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. Natomiast za produkcję odpowiadają William Horberg, Scott Frank i Allan Scott, który jest też współtwórcą serialu.

Serial "Gambit królowej" wyemituje Netflix

To jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych, z którego korzysta 193 mln użytkowników z abonamentem w ponad 190 krajach. Na platformie można znaleźć wiele gatunków filmów, seriali i programów w różnych językach.