Jej sukienkę założyła sama Kate Middleton. Artystka wśród polskich projektantów - Gosia Baczyńska dziś obchodzi 55. urodziny

Projektuje modę od 1997 roku. Po ukończeniu studiów na wrocławskiej ASP założyła markę "Fri 13.08" - jej nazwę wzięła od daty swoich urodzin. Od początku kariery stawia na jakość i kunszt wykonania. Dziś jest jedną z najbardziej uznanych polskich projektantek, a jej kreacje noszą światowe gwiazdy. Z okazji 55. urodzin Gosi Baczyńskiej wspominamy jej styl i wyjątkowe projekty.

Gosia Baczyńska - projektantka 

Baczyńska chwilę po obronie dyplomu na Wydziale Projektowania Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu założyła autorską markę. We Wrocławiu mieszkała przez jakiś czas - tam zorganizowała swój pierwszy pokaz, a w 2001 roku przeniosła się do stolicy. O początkach swojej kariery projektantka opowiedziała w książce Anny Luboń "Mistrzynie":

Miałam misję! Wszystko było brzydkie, a ja czułam, że wiem, jak to powinno wyglądać. Mieszkałam półtora roku w Londynie, tam niesamowicie otworzyła mi się głowa. Oczywiście moja pasja nie wzięła się znikąd. Nawet w głębokim PRL-u miałam do czynienia z rzeczami dobrej jakości. Byłam w pewnym sensie dobrze wyedukowana. Jeden wujek, krawiec pracował w Wólczance – bluzki, koszule, wszystko miałyśmy z siostrą. To były wzory szyte tu dla zachodnich marek. Drugi wujek – w Próchniku, czyli miałam super trencze. W liceum, w latach 80. chodziłam w takim samym prochowcu, jak Kora w teledysku do "Luciola". (…) Uczyłam się na tych ubraniach jakości tkanin, szwów. To była pierwsza nauka.

Gosia Baczyńska ubrania

W jednym z wywiadów wyznała, że styl, który tworzy eksponuje klasyczną modę przedwojenną. Z tamtych lat czerpie inspiracje i przekłada je na współczesność. W modzie z jednej trony lubi klimat, jak na starych fotografiach, a z drugiej zadziorę. Gosia spełnia marzenia kobiet i urzeczywistnia je w swoich projektach. 

Gosia Baczyńska była pierwszą polską projektantką zaproszoną przez Francuską Federację Mody do prezentacji swoich kolekcji podczas pokazów prêt-à-porter w trakcie oficjalnego kalendarza Paris Fashion Week. Sławę zdobyła nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Swoją innowacyjność i kreatywność pokazała w 2011 roku podczas pokazu "Wielkie pranie" z LG. Projektanta nie miała łatwego zadania, gdyż w spektaklu musiała wykorzystać ... pralkę! Przy układaniu fabuły zainspirowała się filmem "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, a na scenerię wybrała klimatyczną Pragę. 

 

Gosia Baczyńska jest ulubienicą polskich gwiazd. Jej kreacje z duma noszą aktorki Małgosia Socha, Joanna Kulig, Kasia Warnke i Małgorzata Kożuchowska.  

W 2017 roku księżna Cambridge założyła sukienkę koktajlową zaprojektowaną przez Gosię Baczyńską podczas oficjalnej wizyty w Polsce. Kate Middleton miała na sobie piękną białą sukienkę koktajlową z czarną ozdobną lamówką oraz haftami w kształcie gałązek. Sukienka projektu Baczyńskiej jest bardzo elegancka, a zarazem skromna, przez co świetnie pasuje do stylu małżonki księcia Williama. Projektanta ubrała też noblistkę - Olgę Tokarczuk na ceremonię wręczenia nagrody Nobla, która odbyła się w sztokholmskiej filharmonii w grudniu 2019 roku. 

Gosia Baczyńska suknie ślubne

Oprócz regularnych kolekcji Gosia Baczyńska projektuje także suknie ślubne na zamówienie dla swoich stałych klientek. Projekty utrzymane są w klimacie lat 20 i 30, dominują koronki oraz moda retro. Suknie eksponują kobiece atuty - osłaniają plecy i wydłużają nogi. 

Kolekcje Gosi Baczyńskiej 

Najnowsza kolekcja projektantki "Per astra ad astra" polską premierę miała w sierpniu 2019 roku. Pokaz z artystycznym rozmachem odbył się w wyjątkowej scenerii Pałacu na Wodzie, na zaproszenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Inspiracją do powstania kolekcji był okresu renesansu i złotego wieku kultury europejskiej. Baczyńska od dawna ceni sobie twórczość Sandro Botticellego, Albrechta Dürera i Hansa Burgkmaira i to waśnie ci artyści mieli duży wpływ na całość widowiska.

Przy tym wydarzeniu nie obeszło się bez kontrowersji. Wszystko za sprawą tego, że partnerem pokazu został McDonald’s. Umieszczenie logo popularnego fastfood'u w Stawie Łazienkowskim wywołało oburzenie i było szeroko komentowane w mediach.