Podobał ci się film ,,Przeminęło z wiatrem"? Przeczytaj książkę! Poznaj bestsellery, na postawie których powstały słynne ekranizacje

Zachwycił cię film, który powstał na podstawie książki? Jest wiele adaptacji filmowych, zaczerpniętych właśnie z książek, o których istnieniu nawet nie zdajesz sobie sprawy. Warto nadrobić lekturę! ,,Przeminęło z wiatrem", ,,Wichrowe wzgórza", ,,Ojciec chrzestny" to tylko niektóre z propozycji. Zapowiada się ogromna dawka kultury!

,,Przeminęło z wiatrem" - książka-leganda i klasyk epickiego kina

Film powstał na podstawie książki Margaret Mitchell z 1936 roku. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej na południu Stanów Zjednoczonych. Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) jest śliczną córką plantatorów bawełny. Namiętnie kocha Ashleya Wilkesa (Leslie Howard), jednak ten żeni się z cichą i łagodną Melanią (Olivia de Havilland), a wkrótce wyrusza na wojnę. Scarlett sama musi zadbać o losy swojej rodziny i posiadłości w tym trudnym czasie. Niebawem na jej drodze staje pewny siebie i arogancki Rhett Butler (Clark Gable). Przeminęło z wiatrem dostało aż osiem Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę pierwszoplanową.

,,Wichrowe wzgórza" - historia tragicznej miłości

Wichrowe wzgórza Petera Kosminsky’ego to najlepsza ekranizacja słynnej powieści Emily Bronte z 1847 roku. Historia zakazanej miłości panny o arystokratycznych korzeniach i służącego, który nie zna własnej tożsamości, porusza w książce i na ekranie. Metafizyczna więź łącząca dwoje zakochanych w sobie od dzieciństwa ludzi stanowi jednocześnie interesujące studium okrucieństwa, smutku, winy i jej odkupienia. W główne role Cathy i Heatcliffa wcielili się Juliette Binoche i Ralph Fiennes.

,,Śniadanie u Tiffany'ego" - legendarna książka i filmowy hit z Audrey Hepburn

Śniadanie u Tiffany’ego to jeden z najbardziej popularnych filmów w historii kina z ikoniczną rolą Audrey Hepburn. Obraz Blake’a Edwardsa powstał w oparciu o powieść Trumana Capote’a z 1958 roku. Opowiada ona historię dwojga młodych ludzi: ona jest utrzymanką zamożnych mężczyzn, a on, początkujący pisarz, dorabia jako pan do towarzystwa. Gdy Holly (Audrey Hepburn) i Paul (George Peppard) zostają sąsiadami w nowojorskiej kamienicy, szybko nawiązują nić porozumienia… Choć filmowe postaci różnią się nieco od książkowych pierwowzorów (trudno sobie wyobrazić Hepburn w roli prostytutki!) ekranizacja Edwardsa jest znaczącym i bardzo lubianym przez kinomanów dziełem.