Louis Vuitton: od osobistego pakowacza cesarzowej Eugenii do legendy światowej mody

Życie nie było dla niego łaskawe. Louis Vuitton w młodym wieku stracił rodziców i musiał sam radzić sobie w wielu sytuacjach. Z domu przybranej macochy uciekł, kiedy miał zaledwie 13 lat. Praca osobistego pakowacza żony Napoleona III otworzyła mu wrota do światowej kariery. Choć założony przez niego dom mody miał lepsze i gorsze chwile trwa do dziś, a on sam jest jednym z najważniejszych wizjonerów w historii mody. Z okazji 199. urodzin projektanta przypominamy jego zawodową drogę na szczyt.

Louis Vuitton projektant

Urodził się we francuskiej rodzinie rolników, rzemieślników i stolarzy. Wcześnie stracił rodziców - matka zmarła kiedy miał 10 lat, a wkrótce potem odszedł ojciec. Po trudnych relacjach ze swoją przybraną macochą, Vuitton opuścił dom w Anchay wiosną 1835 roku w wieku zaledwie 13 lat. Wykonując po drodze dorywcze prace, przejechał około 292 mil do Paryża. W czasie rewolucji przemysłowej, odbył praktykę u Monsieur Marechala, odnoszącego sukcesy konstruktora i pakowacza bagażników. 

Po przywróceniu Cesarstwa Francuskiego pod rządami Napoleona III, Vuitton został zatrudniony jako osobisty producent kufrów i pakowacz cesarzowej Francji - Eugenii. To otworzyło mu bramę do innych elitarnych i królewskich klientów, którzy zapewnili mu pracę do końca jego kariery. W 1984 roku poślubił 17-letnią Clemence-Emilie Parriaux. Niedługo potem opuścił sklep Marechala i otworzył własny warsztat produkcji i pakowania kufrów w Paryżu. Przed jego sklepem wisiał napis:

Bezpiecznie pakuje najdelikatniejsze przedmioty. Specjalizuje się w pakowaniu ubrań.

Słynne, prostokątne kufry Louis VuittonSłynne, prostokątne kufry Louis Vuitton fot. louisvuitton.com

W 1858 roku Vuitton po raz pierwszy zaprezentował swoje rewolucyjne, prostokątne kufry. Był to czas, gdy na rynku dostępne były tylko zaokrąglone skórzane modele. Zapotrzebowanie na trwałe, lekkie projekty Vuitton'a zachęciło go do przeniesienia się do większego warsztatu w Asnières (małej miejscowości pod Paryżem). Francuz zaprojektował jako pierwszy na świecie zamek zabezpieczający. Wszystkie wzory zamków były bezpiecznie przechowywane w pracowniach Vuitton'a i zarejestrowane z nazwiskiem właściciela na wypadek, gdyby potrzebny był inny klucz.

W 1871 r. w wyniku wojny francusko-pruskiej popyt na bagaże gwałtownie spadł, a warsztat Vuittona popadł w ruinę. Wiele jego narzędzi zostało skradzionych. Projektant natychmiast odbudował swoją renomę, wznosząc nowy sklep obok prestiżowego klubu dżokejów w sercu Paryża. W 1872 roku wprowadził nową linię, obejmującą beżowe monogramy z czerwonym paskiem, które pozostały znakiem rozpoznawczym jego marki na długo po jego śmierci w 1892 roku. Prosty, a zarazem luksusowy projekt spodobał się elicie Paryża i zapoczątkował nowoczesne wcielenie Louis Vuitton jako luksusowej marki.

Louis Vuitton - o marce 

Louis Vuitton to luksusowy francuski dom mody, stworzony w roku 1854 przez  rzemieślnika i przedsiębiorcę Louisa Vuittona, który początkowo produkował ekskluzywne torby, walizki i bagaże. Markę charakteryzują wzory, kolory i materiały:

  • najbardziej znany wzór: "monogram Canvas" - brązowe tło z charakterystycznymi, jasnymi znaczkami i monogramem LV, zostało zaprojektowane przez syna Vuittona, Georges'a w 1896r. Wykonany jest z płótna winylowanego, charakteryzującego się większa wytrzymałością od skóry,
  • "Cherry blossom" - znany wzór marki, charakteryzujący się różowym tłem i kwiecistym wzorem, 
  • "Damier Ebene" – płótno w charakterystyczną szachownice w odcieniach brązu, wraz z umieszczanym symetrycznie, w linii logiem. 

Aktualnie torebki Louis Vuitton to jedne z najbardziej pożądanych przez kobiety modeli. Są ponadczasowe, oryginalne i nigdy nie wychodzą z mody. 

 

Louis Vuitton moda

Od początku istnienia marki Louis Vuitton był najbardziej znany z pokrytych płótnem bagaży podróżnych. Kierunek firmy został z zmieniony w 1997 r., kiedy to Marc Jacobs, projektant ze śródmieścia Nowego Jorku, najlepiej znany w tamtym czasie z udoskonalania stylu grunge, został zatrudniony jako dyrektor kreatywny. Wkrótce marka nie tylko szła z duchem czasu, ale także go kształtowała. Wśród twórczej współpracy prowadzonej przez Jacobsa, która zapewniła ciągły rozwój, były prace z projektantem z lat 80. - Stephenem Sprouse'em oraz artystami Richardem Prince'em i Takashi Murakami. W październiku 2013 roku Jacobs odszedł, a jego miejsce zajął Nicolas Ghesquière, który do dziś kultywuje spójną wizję i wartości brandu. 

Louis Vuitton moda 2020

 Chciałem sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby przeszłość mogła na nas spojrzeć.

Tak najnowszą kolekcję jesień-zima 2020, która ujrzała światło dzienne w marcu, opisał ówczesny dyrektor kreatywny Louis Vuitton - Nicolas Ghesquière. Projektant przyjął w tym sezonie temat wystawy: moda jest zwierciadłem chwili obecnej - a nie jakimś starym lustrem. W tym sezonie Ghesquière zatrudnił projektantkę kostiumów Milenę Canonero, częstą współpracowniczkę Stanleya Kubricka, do stworzenia monumentalnego tła dla 200 śpiewaków chóralnych, z których każdy był ubrany w historyczne stroje z okresu od XV wieku do 1950 roku. Było to gigantyczne i bardzo piękne przedsięwzięcie. 

 
 

Inspiracje przeszłością widać także w kolekcji wiosna-lato 2020. W tej kolekcji dyrektor kreatywny odwołuje się do "Belle Epoque". Jest to piękny czas w historii Francji.. Nazwę tę nadano okresowi od zakończenia wojny wojny francusko-pruskiej w 1897 roku do wybuchu I wojny światowej. Był to także bardzo ważny okres dla Louisa Vuitton. Założony przez niego w 1864 roku skromny sklep z walizkami zaczął się stawać jedną z najbardziej znanych francuskich marek. Ghesquière dzięki swojemu talentowi i kreatywności pięknie wykorzystał klimat tamtego czasu do stworzenia wiosenno-letniej kolekcji. Projektant pomiędzy nowoczesne formy przemyca wyjątkowe elementy z dawnych lat. Widać to w kolorystyce i detalach - motywy ręcznie malowanych kwiatów, dopasowane kamizelki, falbany na spódnicach i sukienkach oraz bufki. 

 
 
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.