Netflix filmy na podstawie literatury - 10 ekranizacji, które warto zobaczyć

Netflix filmy na podstawie literatury to różnorodne ekranizacje znanych lub mniej znanych książek. To m.in. dramaty, melodramaty, ale również horrory i filmy przygodowe. Przygotowaliśmy zbiór aż 10 tytułów, które są warte zobaczenia.

Netflix filmy na podstawie literatury: dramaty

Jedną ze świetnych i znanych ekranizacji literatury na Netflixie jest dramat "Skazani na Shawshank" (1994). Został on nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Stephena Kinga. Ten bardzo sławny i ceniony pisarz znany jest jako król horrorów, ale tutaj wyszedł poza typowy dla siebie gatunek. Przedstawił dramat, w którym widzimy świat więzienny, a w środku niego niesłusznie skazanego człowieka, który musi sobie poradzić. Ten film na podstawie literatury Netflix ma świetne oceny i opinie. To hit kina amerykańskiego, który zdecydowanie warto znać. 

Kolejny film, którego nie mogło tu zabraknąć to "Ojciec Chrzestny" (1972). Dobra reżyseria, ciekawa historia oraz świetni aktorzy i wiele innych aspektów sprawiło, że to jeden z najważniejszych filmów wszech czasów. Powstał na podstawie powieści Maria Puzo "Ojciec Chrzestny". Na Netflixie można zobaczyć oczywiście też inne filmy na podstawie literatury z gatunku dramat. Kolejną perełką, uwielbianą przez wiele osób, jest "Forrest Gump" z 1994 roku. To dramat z elementami komedii, ekranizacja powieści o tym samym tytule pisarza Winstona Grooma. To wzruszająca, pełna wrażliwości, opowieść o młodym mężczyźnie, który mimo swoich ułomności osiągnął wiele, ale najważniejsza jest dla niego wciąż niespełniona miłość do kobiety. 

Zobacz też: Top 10 Netflix Polska - lista najpopularniejszych filmów i seriali. Zobacz, co warto obejrzeć!

Najlepsze ekranizacje powieści: melodramaty na Netflixie

Literatura doczekała się wielu wzruszających książek o miłości. Wiele z nich zostało przeniesionych na ekran. Jakie filmy na podstawie literatury właśnie z tego gatunku można zobaczyć na Netflixie? Chociażby bardzo popularny "Pamiętnik" (2004), czyli ekranizacja pięknej powieści Nicolasa Sparksa. Tematem filmu jest miłość dwojga młodych ludzi, na których drodze stają rodzice niegodzący się na ten związek. Tę historię poznajemy z pamiętnika kobiety chorej na Alzheimera, której czyta go jeden z mieszkańców domu starców. To piękny film, idealny dla miłośników wzruszających historii o prawdziwej miłości. W rolę główną świetnie wcielił się Ryan Gosling.

Dobra obsada może przyciągnąć również do innego filmu dostępnego na Netflixie. W "Rozważnej i romantycznej" (1995) główne role zagrali Hugh Grant, a także Kate Winslet. To  film na podstawie literatury angielskiej, autorstwa Jane Austen. Idealny dla miłośników XVII wiecznych, arystokratycznych klimatów. Widzimy tutaj 3 siostry, każda z innym charakterem, które razem ze swoją mamą zmieniają swoje miejsce zamieszkania. To również dla nich początek nowego życia i miłości.  Innym rodzajem melodramatu jest "Pożegnanie z Afryką" (1985). W rolę główną wcieliła się genialna Meryl Streep, która zagrała tutaj młodą pisarkę. Karen Blixen wyjeżdża do Kenii, gdzie poznaje zupełnie inny świat, wspaniałych ludzi i znajduje miłość swojego życia. 

Zobacz też: Romanse Netflix: pozycje, które chwytają za serce i wzruszają na maksa

Filmy przygodowe na Netflixie na podstawie literatury

Dla miłośników filmów przygodowych również znajdzie się coś na Netflixie na podstawie literatury. Jednym z hitów kinowych, który warto zobaczyć na tym serwisie jest "Władca Pierścieni". Film tak bardzo obecny jest w kulturze popularnej, że na pewno jego bohaterów i niektóre sceny, a nawet cytaty znają również ci, którzy nie obejrzeli nigdy filmu. "Władca Pierścieni" to trylogia, zekranizowana na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena o takim samym tytule. Głównym bohaterem jest Frodo Baggins, hobbit, zagrany świetnie przez Orlando Blooma, który razem ze swoją Drużyną Pierścienia ma ważną misję. Jej celem jest zniszczenie pierścienia dającego władzę na światem, aby nie znalazł się on w rękach złego Saurona. Film jest wciągający i przyciąga świetnymi zdjęciami i dobrą grą aktorską.

Kolejny tytuł to film kojarzący się głównie z niezbyt lubianą lekturą, a na pewno warty "odczarowania". "Ogniem i mieczem" (1999) to oczywiście ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, którą można obejrzeć na Netflixie. Warto to zrobić, bo to ciekawy obraz Polski szlacheckiej i zarazem jeden z najlepszych filmów polskich, z pięknymi kostiumami oraz dobrymi aktorami. W dorosłym wieku ogląda się to zupełnie inaczej, bez przymusu i tej myśli, aby jak najwięcej zapamiętać na klasówkę z polskiego. 

Netflix filmy na podstawie literatury: horrory

Na Netflixie znajdziesz również filmy na podstawie literatury typu horror. Pierwszym o którym warto wspomnieć to "Dziewiąte wrota" (1999) w reżyserii Romana Polańskiego. W główną postać wcielił się Johnny Depp, który zagrał tutaj bibliofila mający misję znalezienie egzemplarzy książki o treści satanistycznej. Dean Corso działa na zlecenie kolekcjonera starych książek, który ma jeden z tych egzemplarzy, na świecie istnieją jeszcze tylko dwie. Szybko przekonuje się, że to niebezpieczna misja. Film powstał na podstawie powieści "Klub Dumas", hiszpańskiego pisarza Arturo Perez Reverte.

Netflix filmy na podstawie literatury to też horrory naprawdę mrożące krew w żyłach. Dobrym przykładem jest kolejna ekranizacja powieści Stephena Kinga, o którym wspomniałam już wcześniej. Tym razem jest to klasyka tego amerykańskiego pisarza - "Lśnienie". Film powstał w 1980 r. i główną rolę zagrał w nim Jack Nicholson. W pensjonacie w którym zimą mieszka jedynie rodzina Torrence zaczynają pojawiać się duchy. Okazuje się, że to miejsce jest nawiedzone. Brzmi jak typowy horror, których wiele, ale film naprawdę przeraża i utrzymuje atmosferę napięcia przez cały czas.