Pierre Balmain - projektant, który ubierał największe gwiazdy światowego kina i odkrywca talentu Lagerfelda

Pierre Balmain to człowiek, który na zawsze zapisał się w historii mody. Jest jednym z naważniejszych kreatorów mody po II wojnie światowej. Stworzył projekty, które inspirują po dziś dzień. Z okacji 39. rocznicy śmierci przypominamy kreacje wybitnego projektanta.

Pierre Balmain życiorys

Urodził się w południowo-wschodniej części Francji, w Savoie. Od najmłodszych lat otaczał się modą - ojciec pracował w branży włókienniczej, a matka prowadziła butik. W 1933 roku rozpoczął w Paryżu studia architektoniczne na Akademii Sztuk Pięknych. Po roku rzucił jednak naukę i dołączył do do warsztatu mody Molyneux, w którym pracował między innymi z Christianem Diorem i Hubertem de Givenchy. 

Pierre Balmain - projektant mody

Już w 1945 roku Pierre Balmain założył własny dom mody. Stało się to możliwe dzięki jego przyjaciółce - Gertrudzie Stein. Pisarka poleciła Balmain amerykańskiej marce Revlon. Dzięki temu wsparciu Pierre Balmain zadebiutował kolekcją zatytułowaną "Jolie Madame".To stało się nie tylko pratekstem do podróży do Stanów Zjednoczonych, ale także dało Francuzowi przepustkę do kariery projektanta. Między innymi dzięki niemu po wojnie odżyła francuska moda. Kobiety z całego świata ponownie zapragnęły sukni prosto z Paryża

Balmain wierzył, że prawdziwy styl oznacza ponadczasowe klasyczne dzieła. Unikał wzorów, zamiast tego trzymał się prostych linii i nienagannej dbałości o szczegóły. Podążał za trendami dawnej mody, związanymi z tradycyjną elegancją. Jego wczesne projekty były bogate i luksusowe, w przeciwieństwie do skromnych ubrań, które noszono przed wojną. Oprócz eleganckich garniturów na co dzień, które były idealnie dopasowane, Balmain stworzył również oszałamiające stroje wieczorowe. Dzięki temu stał się jednym z najważniejszych projektantów  haute couture w okresie powojennym.

Projekty Pierre BalmainProjekty Pierre Balmain fot. fahrenheitmagazine.com/balmain.com

Lata 1950-60 były szczytem kariery wielkiego kreatora. Zaczął wówczas pracować jako kostiumograf filmowy. Pierre Balmain miał kontrakty w branży filmowej i stworzył wygląd głównych bohaterek wielu filmów. Jego kostiumy możemy do dziś podziwiać w takich produkcjach, jak "Bóg stworzył kobietę" czy "Paryżanin". Ubierał znane aktorki, które uwielbiał cały świat - Vivien Leigh, Marlene Dietrich, Bridget Bordeaux, Marilyn Monroe. Dzięki współpracy ze światem kina mocno umocnił swoją pozycję w branży modowej. 

Dom mody Balmain współcześnie 

Stylistyka Balmain jest kojarzona z elegancją, wpływami stylu rockowego i ubraniami, które idealnie podkreślają sylwetkę. Od czasu przejęcia sterów przez młodego Olivera Rousteinga marka stała się bardziej nowoczesna, ale wciąż nawiązuje do pierwotnych projektów. Projekty Balmain wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, a kreacje świetnie podkreślają atuty figury. Poniżej kilka projektów, które nawiązują do spuścizny, jaką pozostawił po sobie Pierre Balmain. Klasyka i elegancja w najlepszym wydaniu. 

Więcej o: