Przekłuwanie uszu - jaką metodą najlepiej i od jakiego wieku?

Przekłuwanie uszu to najbardziej popularna forma piercingu, jednak zanim poddasz się takiemu zabiegowi warto dowiedzieć jak to wygląda. Nie wszystkie metody są zalecane i istotna jest odpowiednia higiena po wykonaniu zabiegu. Sprawdź też o czym warto wiedzieć jeśli chcesz przekłuć uszy swojemu dziecku.

Kolczyki w uszach dodają uroku twarzy i są piękną ozdobą. Przekłuwanie uszu ze względu na swoją popularność wydaje się być zabiegiem całkowicie bezpiecznym, ale tutaj również trzeba świadomie wybrać metodę i zapoznać się z plusami oraz minusami.

Przekłuwanie uszu pistoletem 

Wciąż dość popularna metoda, ale mająca swoich przeciwników. Przekłuwanie uszu pistoletem cenione jest za szybkość wykonania i mała bolesność, ale ma wiele minusów. Wśród nich wymienia się: gwałtowne, niedelikatne rozerwanie tkanki ucha; używanie kolczyków z niewłaściwych materiałów, mogących powodować alergie (złoto, stal chirurgiczna); komplikacje przy gojeniu się. Dodatkowo, niekiedy pistolety mogą nie mieć jednorazowych wkładów, tylko wielorazowe, co rodzi ryzyko zakażenia się wirusem WZW lub HIV. Z tych powodów to nie jest zalecana metoda. 

przekłuwanie uszuprzekłuwanie uszu fot. shutterstock

Przekłuwanie uszu na dwa pistolety (metoda Blomdahl)

W tym zabiegu co prawda również używa się pistoletu (a nawet dwóch), ale jest kilka ważnych różnic w stosunku do poprzedniego sposobu. Do przekłucia uszu stosuje się m.in. kolczyki z medycznego plastiku lub tytanu, które nie uczulają, a w dodatku mają grubsze sztyfty, co ułatwia gojenie się.  Dodatkowo pistolety mają wymienne, jednorazowe kasetki, które dają  pewność, że zabieg jest higieniczny i bezpieczny dla naszego zdrowia. Przekłuwanie uszu na dwa pistolety polecane jest szczególnie dzieciom, bo obie dziurki wykonywane są równocześnie, co zmniejsza stres. 

Przekłuwanie igłą

Kolejna metoda to po prostu przekłuwanie uszu igłą. Ma ona coraz więcej zwolenników, bo jest bezpieczna, choć niektórych może zniechęcać jej bolesność i to, że trwa dłużej niż w przypadku zabiegu pistoletem. Warto jednak pamiętać o jej dużych zaletach. Przede wszystkim tkanka ucha nie jest tak gwałtownie naruszana. To wpływa na lepsze gojenie się. Dodatkowo igła jest sterylizowana przed każdym zabiegiem. Po przekłuciu ucha, profesjonalista wkłada odpowiedni kolczyk. Tą metodą robi się przekłucie uszu na chrząstce oraz na miękkiej części ucha. Można wykonać to najczęściej w salonach piercingu. Ile kosztuje przekłucie uszu u piercera? Najczęściej ponad 100 zł, a więc niestety drożej niż u kosmetyczki pistoletem (ok. 70 zł, czasem mniej). Niektóre salony kosmetyczne powoli również wprowadzają tę metodę.

Zobacz też: Wesele 2020: ozdoby do włosów na ślub. Jakie wybrać? Sprawdzamy najnowsze trendy!

przekłuwanie uszuprzekłuwanie uszu fot. shutterstock

Przekłuwanie uszu u dziecka - kiedy?

Jesteś mamą i zastanawiasz się kiedy przekuć uszy swojemu dziecku? Bardzo często robi się to tuż przed I Komunią Świętą, więc w wieku 8 - 9 lat. Jednak niektóre mamy decydują się na to nawet dużo wcześniej. Według wielu specjalistów przekłuwanie uszu niemowlakowi to zdecydowanie zły pomysł. Chodzi tutaj m.in o to, że ucho dziecka wciąż rośnie i może to spowodować, że dziurki będą po jakimś czasie krzywo i nie w tym miejscu co być powinny. W dodatku trudniej zachować odpowiednią higienę - nawet jeśli rodzice będą przemywać dziurki to dziecko i tak może łapać za uszy brudnymi rączkami albo nawet wyszarpać sobie kolczyki. Kiedy przekłuwać uszu dziecku? Zalecane jest odczekanie, aż osiągną wiek 6 - 7 lat. Wtedy można im też wytłumaczyć, że kolczyków nie należy wyjmować ani dotykać przez pierwsze tygodnie. Przekłuwanie uszu samodzielnie czy w gabinecie kosmetycznym / salonie piercingu? Zdecydowanie powinnaś przejść się z dzieckiem do profesjonalisty. Przekłuwanie uszu w domu może skończyć się licznymi komplikacjami. 

przekłuwanie uszuprzekłuwanie uszu fot. shutterstock

Jak dbać o uszy po zabiegu?

Przekłuwanie uszu to pierwszy krok, ale po wyjściu od kosmetyczki lub piercera zaczyna się jeszcze okres gojenia się. Wtedy trzeba odpowiednio zadbać o uszy, aby proces ten przebiegł szybko i bez komplikacji. Przez cały ten czas w uszach muszą być kolczyki założone przez profesjonalistę, który wykonał zabieg. Ważne jest, aby ich nie dotykać bez powodu ani oczywiście nie wyjmować choćby na chwilę. Dodatkowo trzeba pamiętać o przemywaniu okolic dziurek wodą utlenioną dwa razy dziennie, każdego dnia. Należy wtedy umyć dobrze ręce i wskazane jest poruszać troszkę kolczykami wokół osi. Pierwsze tygodnie to też czas kiedy nie powinno się chodzić na basen lub saunę ani pływać w jeziorze, morzu itp. Zastanawiasz się kiedy zmienić kolczyki po przekłuwaniu uszu? Najlepiej odczekać 6 tygodni, a nawet 12 w przypadku gdy masz kolczyk w chrząstce. Przekłucie ucha na chrząstce zawsze wiąże się z dłuższym gojeniem, nawet do 3 miesięcy. 

Zobacz też: Uroda 2020 - laminowanie rzęs. Ten zabieg pokochały kobiety na całym świecie!

Więcej o:
Copyright © Agora SA