Laminowanie włosów galaretką - co to jest i czemu warto to zrobić? Prosty sposób na piękne kosmyki

Laminowanie włosów galaretką to świetny i prosty sposób na piękne kosmyki. Możesz to zrobić w domu i za groszowe pieniądze. Zobacz jak dokładnie wykonać ten zabieg na włosy i jakich efektów możesz się spodziewać!

Termin "laminowanie" słusznie może kojarzyć się np. z oprawianiem różnych dokumentów lub prac dyplomowych. Jednak to słowo pojawia się również przy różnych zabiegach pielęgnacyjnych i jest to bardzo trafione! Tak samo jak w przypadku papieru lub także np. mebli, chodzi tutaj o pokrywanie powierzchni czymś określanym jako laminat, który upiększa, ale również zwiększa odporność. Laminowanie włosów galaretką daje efekt błyszczących kosmyków, ale również wzmacnia. To uwielbiana metoda przez miłośniczki tzw. "włosingu"! Zobacz na czym polega.

Laminowanie włosów galaretką - jak to działa?

Używanie galaretki w celu pielęgnacji włosów może zaskakiwać. Ten proszek, z którego robimy zazwyczaj desery, jest jednak świetnym sprzymierzeńcem pięknych kosmyków. To zasługa składników, które się w nim znajdują. Za efekt błyszczących włosów odpowiada żelatyna, dzięki której są one również wygładzone. Z kolei cukier jest świetnym humektantem, czyli nawilża i odżywia. Dodatkowo laminowanie włosów galaretką tworzy na kosmykach warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. W tym proszku spożywczym zawarte są również barwniki, które nie pozostaje bez wpływu na włosy. Dla niektórych może to być wada, dla innych zaleta. Oczywiście zmiana koloru nie będzie bardzo wyraźna i w większości przypadków może być to np. wzmocnienie albo delikatne rozjaśnienie.

Laminowanie włosów galaretkąLaminowanie włosów galaretką fot. shutterstock

Laminowanie włosów galaretką jaki kolor wybrać? Osoby z jasnymi włosami powinny raczej unikać galaretek z czerwonymi barwnikami, jeśli nie chcą przyciemnienia i ewentualnych czerwonych refleksów, ale za to mogą sięgnąć po te żółte. W przypadku ciemnych kosmyków jest raczej pełna dowolność. Ten zabieg na włosy mogą wykonać zarówno kobiety z prostymi, jak i kręconymi kosmykami.

Laminacja włosów w domu - łączenie składników i proporcje

Do wykonania laminowania włosów potrzebujesz 1 opakowanie galaretki w proszku. Nie wykorzystujesz jednak całej ilości galaretki - zależnie od długości włosów wystarczą 3 - 5 łyżek. Wsyp je do miseczki. Następnie, zalewasz to gorącą wodą, ale nie wrzącą - wystarczy zagotować ją i np. odczekać kilka minut aż trochę ostygnie. Możesz zachować tutaj proporcje 1:1, a więc tyle samo galaretki i wody. Do tego wszystkiego dodaje odżywkę. Mogą to być 2 - 3 łyżki. Laminowanie włosów galaretką z odżywką dodatkowo wzmacnia kosmyki. Wszystko razem dokładnie wymieszaj. Bardzo możliwe, że zobaczysz grudki. Jeśli nie znikają pomimo intensywnego mieszania, możesz użyć miksera ręcznego albo włożyć miseczkę do kąpieli wodnej w garnku. Przed przystąpieniem do laminowania włosów galaretką przygotuj sobie również czepek foliowy i ręcznik.

Zobacz też: Odżywki do włosów - Top 5 kosmetyków do włosów suchych, farbowanych i kręconych

laminowanie włosówlaminowanie włosów fot. shutterstock

Jak wykonać laminowanie włosów galaretką?

Pierwszym krokiem musi być umycie włosów szamponem, najlepiej dwukrotnie. W tym celu możesz wybrać szampon nawet z mocniejszym detergentem, np. z Ammonium Laureth Sulfate, który dokładnie oczyści. Po spłukaniu, osusz lekko kosmyki, aby były wilgotne, a nie ociekające wodą, i dobrze rozczesz. Laminowanie włosów galaretką najlepiej wykonywać nad wanną lub jakąś miską. Mieszankę powstałą z połączenia galaretki z wodą i odżywką, nakładaj na kosmyki - możesz to robić rękami lub np. pędzlem do farbowania włosów. Ważne jest, aby ominąć skórę głowy. Nawilżające właściwości mieszanki mogłyby doprowadzić do przetłuszczania się skalpu. Dlatego ogranicz się tyko do długości włosów. Szczególnie zwróć uwagę na końcówki, które często są zniszczone i przyda im się dobre odżywienie.

laminowanie włosówlaminowanie włosów fot. shutterstock

Po wykorzystaniu całej mieszanki, zepnij włosy spinką, jeśli są one dłuższe i nałóż foliowy czepek, a na niego jeszcze ręcznik. Poczekaj 30-40 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Jak często można poddać się temu zabiegowi? Laminowanie włosów galaretką najlepiej wykonywać raz na miesiąc - w innym wypadku można przedobrzyć i efekt będzie odwrotny od zamierzonego, bo kosmyki będą przeciążone pielęgnacją. 

Zobacz też: Aminokwasy na włosy - jak działają i czy są potrzebne?

Więcej o: