Kora - dziś mija dwa lata od śmierci artystki. Przypominamy jej wyjątkowy styl i kreacje

Kora Jackowska to wybitna wokalistka, uznawana za jedną z najlepszych w historii polskiego rocka. Przez wiele lat wraz z innymi muzykami tworzyła kultowy zespół Maanam. Z okazji drugiej rocznicy śmierci artystki przypominamy jej wybitne kreacje. Była nie tylko ważną postacią polskiej popkultury, ale także ikoną stylu.

Kora Jackowska - moda 

Kora była wyjątkową kobietą i mistrzynią metamorfoz. Zawsze świetnie ubrana i kolorowa. Zachwycała i inspirowała swoim unikalnym stylem. W latach 80. była typową rockmenką - nosiła ciemne ubrania i miała krótkie włosy. Na festiwalu w Opolu w 1985 roku zadziwiła wszystkich swoim strojem. Nikt wcześniej nie ubrał się w ten sposób na wydarzenie muzyczne tak dużej rangi. Miała wówczas na sobie krótką spódniczkę, a pod nią prześwitujący, cienki kombinezon, przez który widać było czarny biustonosz. W latach, w których ciężko było cokolwiek dostać, ona na każdym kroku zachwycała kreacjami. Nosiła oryginalne kapelusze, turbany na głowie, fantazyjne bluzki, przezroczyste ubrania oraz ciężką biżuterię i ciemne okulary. Kora Jackowska czerpała z zachodnich trendów, a na naszym rodzimym gruncie była inspiracją dla innych. 

W latach 90. nadal trzymała się swojego stylu. Nosiła skórzane kurtki i ciężkie buty. Podążała za ówczesnymi trendami, dlatego w jej stylizacjach pojawiły się futrzane marynarki, ogrodniczki i wzorzyste koszule. Jej znakiem rozpoznawczym nadal były okulary z małymi oprawkami - praktycznie się z nimi nie rozstawała. Mentalnie była typową hipiską. Modę tego ruchu przemycała także w swoich scenicznych zestawach. Od czasu do czasu nosiła dzwony i kwieciste sukienki. Całość jednak zawsze wykańczała czarnym akcentem. Lubiła wszelakie wzory - szczególnie upodobała sobie czarno-białe paski. 

Styl Kory - ponadczasowy i unikalny 

W latach dwutysięcznych Kora przyzwyczaiła nas do zestawów przepełnionych kolorami. Była niczym kolorowy ptak. Pokazywała się także w klasycznych zestawach - najczęściej tak jak lubiła, czyli w czerni od stóp do głów. W tym czasie przefarbowała włosy na platynowy blond, który dodał jej kobiecości i charakteru. W 2013 zdiagnozowano u niej rozsianego raka jajnika - po przejściu kilku operacji i długiej chemioterapii jej znakiem rozpoznawczym stał się wiązany na głowie turban. Jako jurorka jednego z popularnych show muzycznych prezentowała się genialne. W jej garderobie dominowały kolory: żółty, zielony, różowy i niebieski. 

Włosy Kory 

Kora przez wszystkie lata na scenie kilkukrotnie zmieniała fryzurę. Miała ciemne włosy, raz długie, raz krótkie, później przefarbowała je na platynowy blond. Nosiła wiele różnych fryzur - upinała włosy, wiązała je w kucyk i zaczesywała do góry. Raczej stroniła od ozdób, lubiła natomiast grube opaski. 

Kora jako wokalistka Maanamu 

Kora Jackowska wraz z zespołem, który tworzyła z innymi muzykami, pozostawiła po sobie wielkie przeboje, które stały się częścią polskiej popkultury. Utwory, takie jak "Boskie Buenos", "Cykady na Cykladach", "Kocham cię kochanie moje" czy "Szare miraże" na stałe zapisały się w historii muzyki. 

Więcej o: