To on jako pierwszy ubrał kobietę w smoking! Dziś Yves Saint Laurent świętowałby 86. urodziny

Yves Saint Laurent to niezwykle ważna postać w historii światowej mody. Był wielkim kreatorem, który zrewolucjonizował obowiązującą wówczas modę. Pozostawił po sobie spuściznę, która nieustannie inspiruje. Dziś świętowałby 86. urodziny. Z tej okazji przypominamy jego karierę oraz wybieramy największe kreacje, które przeszły do historii.
Chanel podarowała kobietom wolność, ale Saint Laurent dał im siłę

                                                                                                                        - Pierre Bergé

Yves Saint Laurent - życie i kariera

Urodził się w Oranie, w bogatej rodzinie francuskich osadników, która przybyła do Algierii, aby schronić się przed wojną. Od najmłodszych lat wykazywał zdolności artystyczne - pisał wiersze i malował. Lubił także chodzić do kina, teatru i do opery. To właśnie sztuka w dużej mierze ukształtowała jego estetykę. Przez kilkanaście lat Francję znał tylko z opowieści bliskich, dopiero w wieku 17 lat po raz pierwszy pojawił się w Paryżu z teczką swoich projektów. Przyjechał tam po odbiór nagrody, którą wygrał konkursie Międzynarodowego Sekretariatu Wełny za najlepszą sukienkę koktajlową. Michel de Brunhoff, ówczesny redaktor naczelny francuskiego Vogue'a, poznał młodego Sainta Laurenta z Christianem Diorem, który zatrudnił go na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 roku zaledwie dwudziestojednoletni letni Yves został jego następcą. 

Dwa lata przed powołaniem do wojska Yves wypuszcza swoją pierwszą kolekcję "Terapeze", która staje się sukcesem, a sam projektant otrzymuje miano "drugiego Diora". Niestety po 1960 roku przychodzą trudne chwile dla młodego Saint Laurenta. Odrzucony przez żołnierzy z powodu swojej orientacji homoseksualnej młody projektant załamuje się i trafia do szpitala psychiatrycznego. W międzyczasie dom mody Dior rozwiązuje z nim współpracę. Po opuszczeniu szpitala z pomocą swojego życiowego partnera zakłada własne przedsiębiorstwo.

 

1961 r. - początek historii domu mody "Yves Saint Laurent"

Lata 60. i 70. to czas triumfu i przełomowych kolekcji. Co Yves Saint Laurent wniósł do światowej mody? 

  • Popularyzował ideę mody gotowej do noszenia - podniósł rangę pret-a-porter, czyli kolekcji ubrań produkowanych seryjnie i dostępnych w sklepach;
  • wypromował skórzane krótkie kurtki i wysokie buty, wprowadził modę na tweedowe marynarki;
  • stworzył i rozsławił "safari jacket". Wojskową, tradycyjną kurtkę, noszoną przez armię brytyjską w Indiach na początku XIX wieku projektant zamienił w symbol zmysłowości. Ta beżowa, bawełniana kurtka miała duże kieszenie z przodu oraz liczne guziki. Projekt ten do dziś jest popularny na całym świecie;
  • w 1966 roku jako pierwszy ubrał kobietę w smoking, który dotąd zarezerwowany był wyłącznie dla mężczyzn;
  • był jednym z pierwszych, który umieścił sztukę na wybiegu - prace Vincenta van Gogha, Andy'ego Warhola i Pabla Picassa znalazły się w jego projektach. Najbardziej znana była jednak jego kolekcja "Mondrian" z 1965 r., która obejmowała sześć klasycznych sukienek w stylu lat 60. Stworzył ją w hołdzie dla holenderskiego artysty Pieta Mondriana, tworzącego abstrakcyjne, geometryczne obrazy, na których barwne prostokąty i kwadraty były ujęte w czarne ramy. Kolekcja składała się z sześciu prostych wełnianych i jedwabnych sukienek koktajlowych w kształcie litery A z graficznymi wzorami;
  • pod koniec lat 60., w okresie rewolucji seksualnej i czasie wzmożonej fali feminizmu, włączył do swoich kolekcji przezroczyste bluzki, które były pewnego rodzaju hołdem dla ducha tamtych czasów;
  • popierał różnorodność - jako jeden z pierwszych projektantów wprowadził na wybiegi modelki o różnych kolorach skóry. 

Yves Saint Laurent - niezwykły projektant mody

W latach 80. Yves Saint Laurent był ikoną. Został pierwszym, żyjącym projektantem, któremu w całości zadedykowano wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku poświęconą jego kolekcji. Wciąż, pomimo rozpadu związku, razem z Pierre'em Bergé zarządzał domem mody, który prężnie się rozwijał. Niestety gorzej działo się z nim samym. Stał się samotnikiem i walczył z uzależnieniem od alkoholu i kokainy. Niektórzy w świecie mody narzekali, że jego projekty stały się nieaktualne. Jego sytuacja poprawiła się na początku lat 90. Projekty Yves Saint Laurenta zostały ponownie odkryte przez elitę mody zmęczoną stylem grunge, który dominował wówczas na wybiegach.

Yves Saint Laurent swój ostatni pokaz zorganizował w 2002 roku, wkrótce potem odszedł na emeryturę. Ostatnie lata życia spędził w Maroku z Pierre'em Bergé'm (pomimo licznych zdrad i rozstań mężczyźni pozostali ze sobą do końca). Kiedy Pierre dowiedział się, że Yves cierpi na raka mózgu, zataił tę informację przed nim - wiedział, że projektant nie poradzi sobie z tą wiadomością. To również z jego inicjatywy powstało w Paryżu Musée Yves Saint Laurent. 

 

Yves Saint Laurent film

W 2014 roku powstał dramat biograficzny o słynnym projektancie. Produkcja ukazuje historię Francuza od momentu otrzymania pracy u Diora, przez triumfy, porażki i związek z Pierre'm, aż po końcówkę życia. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała historia jednego z największych kreatorów w historii mody, warto znaleźć chwilę na obejrzenie tego dokumentu. 

Yves Saint Laurent legenda mody 

W historii mody było wielu wspaniałych projektantów, ale żaden z nich nie miał tak wielkiego autorytetu jak Yves Saint Laurent. Ustanowił on najwyższe standardy mody na wiele lat i zmienił nie tylko sposób ubierania się, ale także sposób myślenia o sobie. Jego wpływy są nadal obecne - inspirują nie tylko projektantów, ale także miłośników mody. Yves Saint Laurent ma specjalne miejsce w historii mody i co by się nie wydarzyło w przyszłości, jego kreacje i styl pozostaną z nami na zawsze. 

Poniżej zdjęcia przedstawiające jego spuściznę. Te oraz inne projekty możecie zobaczyć na stronie paryskiego muzeum artysty. 

Yves Saint Laurent safari jacketYves Saint Laurent safari jacket fot. museeyslparis

Yves Saint Laurent po raz pierwszy przedstawił kurtkę safari na wybiegu w 1967 roku. Był to jednorazowy projekt stworzony na potrzeby eseju fotograficznego dla Vogue (Paryż). Pismo rozsławiło ten projekt i szybko zmienił się on w klasykę.

Pierwszy kombinezon (1968)Pierwszy kombinezon (1968) fot. museeyslparis.com

Podobnie jak kurtka safari, kombinezon został po raz pierwszy pokazany w kolekcji wiosna-lato 1968 roku. Był to przełom w modzie - ubranie dotychczas noszone wyłącznie przez mężczyzn pojawiło się na kobiecej sylwetce. 

Sukienka z kolekcji poświęconej holenderskiemu malarzowi - Pietowi MondrianowiSukienka z kolekcji poświęconej holenderskiemu malarzowi - Pietowi Mondrianowi fot. museeyslparis

Seria sukienek w kształcie litery A pochodzi z kolekcji jesień-zima 1965. Międzynarodowa prasa była oszołomiona tymi poruszającymi dziełami Saint Laurenta. Diana Vreeland zachwycała się nimi w "New York Timesie", uznając je za "najlepszą kolekcję", podczas gdy Women's Wear Daily nazwał Saint Laurent "królem Paryża".

Pierwsza transparentna bluzka - projekt YSLPierwsza transparentna bluzka - projekt YSL fot. museeyslparis

W 1968 roku Saint Laurent stworzył symboliczny projekt w duchu rewolucji seksualnej - całkowicie przezroczystą szyfonową sukienkę z paskiem, odsłaniającą biust. 

Nic nie jest piękniejsze niż nagie ciało.

                                                                                                                     - Yves Saint Laurent

Więcej o:
Copyright © Agora SA