Filmy dokumentalne Netflix. Zobacz, które naszym zdaniem warto zobaczyć!

Filmy dokumentalne Netflix to ciekawa odskocznia od seriali. Poruszają ważne tematy, edukują i są idealne na wolny wieczór. Które polecamy obejrzeć? Przygotowałam listę najciekawszych tytułów, które są dostępne na platformie Netflix. Zobacz i wybierz coś dla siebie.

1.„Cowspiracy. Tajemnica równowagi ekologicznej środowiska”

 

"Cowspiracy" z 2014 roku to jeden z najpopularniejszych filmów dokumentalnych na platformie Netflix. Porusza problem negatywnego wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko. Autorzy prowadzą dochodzenie, które ma wyjaśnić dlaczego największe organizacje ekologiczne nie walczą, a nawet milczą na temat przemysłowych hodowli. Filmy dokumentalne o przyrodzie cieszą się ostatnio dużą popularnością, a ten szczególnie warto zobaczyć! Pokazuje, że to hodowla zwierząt wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż cały transport, przyczynia się do wyniszczania lasów deszczowych, wymierania gatunków oraz martwych stref oceanów. 

2. "The Nightmare"

 

Filmy dokumentalne o nauce są bardzo ciekawe szczególnie wtedy, kiedy dotyczą nas samych. "The Nightmare" to film dokumentalny badający zjawisko paraliżu sennego. Widzowie opisują go jako straszniejszy od jakiegokolwiek horroru. Warto zobaczyć, szczególnie jeśli chociaż raz zdarzyło ci się utknąć pomiędzy snem, a jawą. 

3. „Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie zdarzyła”

 

Festiwal "Fyre" miał być luksusowym wydarzeniem muzycznym, o jakim jeszcze świat nie słyszał. Prywatna plaża, popularni artyści i top modelki (m.in. Bella Hadid, Kendall Jenner, Emily Ratajkowski, Hailey Baldwin - teraz Bieber, Alessandra Ambrosio) w klipie reklamującym wydarzenie. Za wydarzenie odpowiedzialni byli Billy McFarland i raper Ja Rule. Poczynania organizatorów ogląda się jak film fabularny. Nieprawdopodobne wydarzenia spowodowane zbytnią pewnością siebie organizatorów, prowadzą do totalnej katastrofy, jaką okazał się festiwal. Warto zobaczyć go jako ciekawostkę, ponieważ wydarzenia, o których jest mowa, miały miejsce dosłownie kilka lat temu. 

4. „Bardzo dziki kraj”

 

"Bardzo dziki kraj" to film dokumentalny, który otrzymał nagrodę Emmy oraz 10 nominacji do innych nagród. Zbiera on również świetne recenzje oraz zajmuje wysokie miejsce na liście "Najlepsze filmy dokumentalne 2020 na Netflix". Dokument jest podzielony na kilka odcinków. Opowiada on o sekcie, na której czele stał Bhagwan Shree Rajneesh. W stanie Oregon, w latach 80. powstało "państwo w państwie", którego guru wyznawał istotę medytacji, wolności i seksu bez ograniczeń. Po jakimś czasie wszystko wymyka się spod kontroli, co składnia do przemyśleń nad istotą mornalności. 

5. „Plastikowy ocean”

 

"Plastikowy Ocean" to film dokumentalny z 2016 roku. Dziennikarz Craig Leeson poszukuje płetwali błękitnych. Nagle, na środku oceanu, natrafia na ogromne zbiorowisko śmieci. Część filmu jest opowiedziana z punktu widzenia dziennikarza, a druga nurka – Tanyi Streeter'a. To dokument, który warto obejrzeć. Pokazuje dane na temat zanieczyszczeń oceanów, mówi o jego konsekwencjach, a także pokazuje rozwiązania, które warto zastosować, by zminimalizować zaśmiecanie. 

Więcej o: