Pielęgnacja stóp - niezawodne sposoby na pozbycie się zrogowaciałego naskórka

Pielęgnacja stóp jest równie ważna co dbanie o twarz, dłonie, włosy czy paznokcie. Przyznaj, często zapominasz o pielęgnacji chociażby stóp, co szczególnie dotkliwie możesz odczuć właśnie w okresie wiosenno-letnim. Kiedy robi się ciepło i kryte obuwie wymieniasz na sandały lub klapki łatwo zauważyć, że twoje stopy mogą nie być w zbyt dobrej kondycji. A z pewnością marzysz o gładkiej, miękkiej skórze na piętach. Poznaj niezawodne sposoby na pozbycie się zrogowaciałego naskórka!

Pielęgnacja stóp - co to zrogowacenia i jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja stópPielęgnacja stóp Fot. Pexels

Wiesz, że zrogowacenia są zjawiskiem całkowicie normalnym? Chronią ręce i stopy przed uciskiem i otarciami. Jednak zgrubiałe zrogowacenia mogą powodować ból i są często uznawane za nieestetyczne. A co sprawia, że pojawiają się na skórze? Zrogowacenia powstają m.in w wyniku długotrwałego ucisku na jedno, określone miejsce. Skóra produkuje zwiększoną ilość nowych komórek, prowadząc do powstania warstwy obumarłych, starych komórek. Dzięki tej warstwie ciało chroni się przed zwiększonym naciskiem i otarciami. Zrogowacenia znajdują się z reguły na śródstopiu lub piętach. Są żółte lub ciemnobrązowe, dlatego tak często są wstydliwym schorzeniem. Ich przyczyną mogą być wysokie obcasy, spędzanie długiego czasu w pozycji stojącej lub duża nadwaga. Same zrogowacenia nie są szkodliwe, jednak z biegiem czasu mogą stać się bolesne i powodować inne problemy. Dlatego m.in. tak ważna jest pielęgnacja stóp - od teraz musisz ją wdrożyć do codziennego rytuału pielęgnacyjnego!

Pielęgnacja stóp - jak pozbyć się zrogowaciałej skóry?

Pielęgnacja stópPielęgnacja stóp Fot. Shutterstock

Usuwanie zrogowaciałej skóry z pięt jest możliwe i wymaga przede wszystkim systematyczności. Istnieje wiele sposobów na gładką, zadbaną skórę, ale jeśli chcesz uzyskać taki efekt, pielęgnacja stóp nie może iść w odstawkę. Poświęć na rytuał pielęgnacyjny kilka minut dziennie, a efekty sprawią, że zaniemówisz! Oto kilka sposobów na pozbycie się zrogowaciałego naskórka!

  • kąpiel stóp - pierwszy krok, który ułatwi dalszą pielęgnację stóp. Kąpiel powinna trwać max. 20 minut, a woda powinna mieć temperaturę w granicach 35 – 40 °C. Niezbędne składniki do przygotowania takiej kąpieli to olejek lawendowy (ma działanie przeciwgrzybiczne, a dodatkowo reguluje poziom potliwości stóp) oraz sól zmiękczająca (możesz wykorzystać zwykłą sól kuchenną, sól bocheńską, sól morską, sodę oczyszczoną lub kryształki solne do kąpieli. Płaska łyżka soli na 2 litry wody to idealne proporcje);
  • peeling - wygładza i zapobiega powstawaniu odcisków redukując zgrubienia oraz zrogowacenia. Poprawia również krążenie, relaksuje i przygotowuje stopy pod kolejny krok – nawilżenie. Peeling najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu tuż po kąpieli. Najlepiej, jeśli wybierzesz gruboziarnisty swojej ulubionej marki lub zrobisz go sama (cukier lub kawa to doskonała baza);
  • kremy - pamiętaj, że pielęgnacja stóp opiera się także na nawilżaniu. Jeśli chcesz zmiękczyć skórę na stopach, wybierz produkt z mocznikiem o odpowiednim stężeniu. Przy najniższym stężeniu, mocznik zmiękcza naskórek oraz zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej. W  koncentracji powyżej 10% ma działanie złuszczające, reguluje proces rogowacenia naskórka, wspiera proces wiązania wody przez keratynę − dzięki temu uszczelnia płaszcz hydrolipidowy skóry i tym samym ogranicza utratę wilgoci ze skóry. Jednak mocznik to nie wszystko. Przy wyborze odpowiedniego kremu, szukaj w składzie m.in. gliceryny, aloesu, miodu, masła Shea, witamin A, E, B5, roślinnych olejków odżywczych - będą przyspieszać regenerację skóry, nawilżać i uzupełniać braki lipidów.

Pielęgnacja stóp - nie zapomnij o paznokciach i skórkach

Pielęgnacja stópPielęgnacja stóp Fot. Shutterstock

Kiedy już zadbasz o stopy, pozbędziesz się zrogowaciałej skóry, nawilżysz je, czas na paznokcie i skórki. Podobnie jak pielęgnacja stóp, skracanie paznokci także rządzi się kilkoma zasadami, o których warto pamiętać. Po pierwsze: nie obcinaj paznokci za krótko. Naruszenie opuszek może grozić dostaniem się tam bakterii i drobnoustrojów. Do pielęgnacji paznokci używaj cążków lub pilniczka, który najmniej je uszkadza. By uniknąć skaleczeń, najpierw namocz stopy w ciepłej wodzie. Skórki zmiękną i łatwiej będzie się ich pozbyć. Nie musisz jednak ich całkowicie wycinać. Możesz je odsunąć delikatnie  z płytki za pomocą specjalnych do tego urządzeń lub wykorzystać do tego róg ręcznika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.