Pomysł na wieczór: filmy o modzie, które musisz znać! Wybieramy 5 najlepszych propozycji

Nie masz pomysłu na wieczór? Oto kilka naprawdę fantastycznych filmów o modzie, które warto obejrzeć! Wybieramy komedie, dokumenty i filmy obyczajowe. Czas na wieczór w stylu "fashionistka"!

Filmy o modzie - "Seks w wielkim mieście"

Na samej górze perełka. Przenosimy się w czasie do lat 90. Historia nowojorskiej dziennikarki Carrie Bradshaw i jej przyjaciółek to absolutny hit, który musisz znać. Ona pokochała Nowy Jork ze względu na piękne torebki i ulubione szpilki od Manolo Blahnika. On jest biznesmenem, który ma za sobą kilka nieudanych małżeństw. "Seks w Wielkim Mieście" to nie tylko kilka sezonów świetnego serialu, ale też dwa pełnometrażowe filmy o przygodach czterech kobiet szukających miłości, zrozumienia i akceptacji. Fenomenalna komedia, która mnie rozśmiesza do łez. Oprócz tego porządna dawka cudownej inspiracji modowej. Ta produkcja nie jest zaszufladkowana jako "fajny film o modzie", to coś więcej: klasyka gatunku dla każdej IT GIRL!

Filmy o domach mody - "Yves Saint Laurent"

Chyba nie muszę przedstawiać Yves’a Saint-Laurenta. Jeden z najbardziej znanych na świecie projektantów, a już na pewno najbardziej znamienitych. Wraz z Christianem Diorem są bohaterami  francusko-belgijskiej kooprodukcji filmowej, którą nazwać można dokumentem fabularyzowanym. Ukazuje ona początki kariery tego młodego wizjonera, którego przełomowe kolekcje i nowe trendy zmieniły cały modowy świat. To bez wątpienia jeden z lepszych fabularyzowanych dokumentów, jakie widziałam. Dostajemy rzetelną dawkę wiedzy na temat designera, jego kolekcji i twórczości artystycznej. Film Jalila Lesperta to studium bardzo złożonej postaci, z jej wzlotami i upadkami. Na uznanie zasługuje tu genialna muzyka Ibrahima Maaloufa oraz wspaniałe ubiory wzięte wprost z archiwum  YSL. Jeżeli chodzi o filmy dokumentalne o modzie, to polecam też "Dior i ja" oraz "Coco Chanel". Te produkcje zmieniły moje myślenie o projektantach.

Filmy o modzie - "Diabeł ubiera się u Prady"

"Diabeł Ubiera się u Prady" jest ekranizacją bestsellerowej powieści Lauren Weisberger! Ta książka sprawiła, że zakochałam się w zawodzie redaktorki modowej już jako nastolatka. Wyjątkowa produkcja, która powstała kilka lat temu, to świetny film obyczajowy, który przypomina nam, za co kochamy Meryl Streep i Anne Hathaway. Diaboliczna redaktor naczelna magazynu Runway pewnego dnia zaczyna poszukiwać asystentki. Najlepszą kandydatką okazuje się młoda, ambitna dziennikarka, która nie ma pojęcia o modzie. Chociaż Andy jest bardzo sceptycznie nastawiona do tej pracy, przyjmuje ją i wkracza do wielkiego, pięknego, ale i strasznego świata mody.

Najlepsze filmy o modzie - "Śniadanie u Tifanny'ego"

Zapewne wiele osób zarzuci mi, że kultowy film z Audrey Hepburn nie jest filmem o modzie. Chociaż nie jest związany z branżą modową, moim zdaniem zasługuje na miano najlepszego. Autentyczny, cudownie zrealizowany i ponadczasowy. Film opowiada o przygodach ślicznej Holly żyjącej na koszt bogatych adoratorów, która pewnego dnia poznaje wyjątkowego pisarza. Holly ma jedno marzenie - zjeść śniadanie u Tiffanny'ego. Gdzie w tym wszystkim jest moda? Kreacje dla Audrey zaprojektował sam Givenchy - a jej kultowa mała czarna przeszła do historii. 

Filmy o modzie - "American Crime History: Zabójstwo Versace"

Główna zaleta tego filmu? Zobaczysz go na Netflixie! To bezsprzecznie bardzo ważna pozycja wśród filmów o modzie. Serial "American Crime Story" odsłania kulisy głośnych spraw kryminalnych. Jego druga część składająca się z 9 odcinków opowiada historię zabójstwa Gianniego Versace, kreatora mody, który został zastrzelony na schodach swojego domu w Miami na Florydzie. Fabularyzowany dokument poświęcony jest życiu projektanta oraz kulisom pościgu za jego zabójcą, Andrew Cunananem, który oprócz Versace zamordował jeszcze cztery inne osoby. W rolach głównych można zobaczyć m.in. Penelope Cruz i Ricky'ego Martina. W serialu nie zabrakło wyjątkowej siedziby Gianniego i oryginalnych kreacji z lat, kiedy projektował i kierował domem mody Versace.

Więcej o: