Bezpieczne odbieranie paczek - co robić, aby nie narażać siebie i kuriera?

Bezpieczne odbieranie paczek jest bardzo ważne w dobie wirusa i firmy kurierskie dbają o to, aby nie wystawiać na ryzyko zakażenia zarówno odbierających paczki, jak i kurierów. Mimo że koronawirus znacząco wpływa na życie codzienne, kraj nie stanął w miejscu i firmy kurierskie z podwyższonymi standardami ostrożności pracują najwydajniej, jak tylko to możliwe, aby przesyłki bezpiecznie trafiły do klientów na terenie całego kraju. Poznaj kilka zasad, którymi warto się kierować podczas odbierania przesyłek.

Bezpieczne odbieranie paczek - ogranicz przesyłki za pobraniem

Bezpieczne odbieranie paczekBezpieczne odbieranie paczek Fot. Pexels

Jeśli już decydujesz się na zakupy on-line, zrezygnuj z przesyłek za pobraniem i skorzystaj z płatności internetowych. Opcji masz naprawdę dużo, więc z pewnością znajdziesz taką, która będzie dla ciebie najwygodniejsza. Jeśli masz taką możliwość, zapłać za paczkę przy pomocy karty debetowej lub kredytowej, BLIK lub szybkim przelewem internetowym za pośrednictwem PayU. Praktycznie każdy sklep internetowy posiada opcję płatności internetowej, dlatego nie powinnaś mieć z tym problemu. Nawet jeśli nie było tak do tej pory, dziś firmy starają się taką możliwość zapewnić. Obrót gotówkowy z pewnością nie sprzyja obecnej sytuacji epidemiologicznej. Jeśli zapłacisz za zakupy z góry, możesz skorzystać z opcji zostawienia przesyłki pod drzwiami, po wcześniejszym uzgodnieniu z kurierem. Bezpieczne odbieranie przesyłek jest w tej chwili respektowane przez większość firm kurierskich. Rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z takiej opcji. Pamiętaj jednak, że ten sposób doręczenia paczki może nastąpić jedynie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym ze strony kuriera. Jeśli przebywasz na kwarantannie, koniecznie poinformuj o tym osobę dostarczającą paczkę.

Bezpieczne odbieranie paczek - skorzystaj z Paczkomatu

Maseczki ochronneMaseczki ochronne Fot. Pexels

Paczkomaty, które ostatnio stały się w Polsce bardzo popularne, są zbawiennym rozwiązaniem dla tych osób, które robią zakupy przez Internet. Odbiór przesyłek oczekujących na klientów odbywa się na takich zasadach, jak dotychczas. Jedyna różnica w działaniu paczkomatów polega na tym, że nieodebrane w ciągu dwóch dni przesyłki nie trafiają do najbliższego oddziału InPost, a zostają zwrócone bezpośrednio do nadawcy. Wszystko po to, aby ewentualne zagrożenie epidemiologiczne i możliwość zarażenia się wirusem nie wpłynęły na funkcjonowanie paczkomatów i lokalnych oddziałów. Dzięki temu istnieje znacznie większa szansa, że klienci będą mogli bez przeszkód z nich korzystać w najbliższym czasie. Co ważne, paczkomat umożliwia teraz bezpieczne odbieranie paczek - wszystko dzięki aplikacji mobilnej! Autorska aplikacja przewoźnika pozwala na zdalne otworzenie skrytki, co jest znacznie bezpieczniejszą opcją niż wykorzystanie standardowego kodu odbioru. Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z aplikacji, wystarczy, że zachowasz odpowiednią odległość w stosunku do innych użytkowników i ograniczysz korzystanie z ekranu dotykowego, wykorzystując do otwarcia skrytki kod QR. Jeśli mimo wszystko odczuwasz zagrożenie, zdezynfekuj dokładnie dłonie po odbiorze paczki. Jeśli to tylko możliwe, przed udaniem się do paczkomatu włóż jednorazowe rękawiczki. Pamiętaj także o tym, że wybierając się do paczkomatu koniecznie musisz mieć założoną maseczkę zasłaniającą usta i nos.

Bezpieczne odbieranie paczek - zadbaj o dezynfekcję rąk

Bezpieczne odbieranie paczekBezpieczne odbieranie paczek Fot. Pexels

Co umożliwi ci bezpieczne odbieranie paczek? Przede wszystkim dbałość o higienę. Koniecznie musisz zachować podstawowe zasady higieny, zarówno korzystając z paczkomatu, jak i odbierając przesyłkę w tradycyjny sposób. Obecnie kluczową rolę odgrywa regularne mycie dłoni wodą z mydłem lub ich dezynfekcja żelem lub płynem z alkoholem minimum 70%. Pamiętaj jednak, że firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa, m.in. wdrażając możliwość zostawienia przesyłki pod drzwiami, po uprzednim ustaleniu tego z kupującym. Jeśli czekasz na paczkę dłużej niż zwykle, wykaż się wyrozumiałością i nie denerwuj się, wydzwaniając na infolinię. W dobie epidemii musisz przygotować się na ewentualne opóźnienia związane z dostarczaniem przesyłek. Z racji tego, że galerie handlowe i inne sklepy są zamknięte, jesteśmy skazani na zakupy on-line, co wiąże się z ogromnym obłożeniem firm kurierskich. Do dyspozycji masz jednak opcję śledzenia przesyłki, dlatego mimo przewidywanych kilkudniowych opóźnień, nie obawiaj się, że zamówiona paczka do ciebie nie dotrze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.