Co należy dezynfekować codziennie? Sprawdź, jak ochronić się przed zarazkami!

Obecnie musismy bardzo dbać o higienę nie tylko ciała, ale także i naszego otoczenia. Niewidoczne zagrożenie może być wszędzie. Co należy dezynfekować codziennie, aby uniknąć zakażenia? Zobacz i nie daj się zarazkom!

Najnowsze badania dowodzą, że panujący obecnie koronawirus może się utrzymywać w powietrzy nawet do trzech godzin! Jednak pozostaje on o wiele dłużej, bo nawet do 72 godzin, na innych powierzchniach jak kartony, plastik, drewno czy metal. Właśnie dlatego ważne jest, aby dbać o czystość w domu. Co należy dezynfekować codziennie? Wiele przedmiotów może gromadzić sporą ilość zarazków, a używamy je każdego dnia, nawet po parę godzin. Nikt nie każe ci siedzieć w mieszkaniu w rękawiczkach i maseczce, ale koniecznie pamiętaj, o dezynfekcji domu i przedmiotów codziennego użytku. Nigdy nie wiesz, czy na przyniesionej ze sklepu torbie, nie czai się wirus! Zwracaj więc na to uwagę! Zobacz, co trzeba dezynfekować? 

Sprawdź też, jak zrobić maseczkę!

Co należy dezynfekować? - Telefony i tablety

Smartphone, telefon domowy czy domofon są przedmiotami, które mamy w dłoniach codziennie. Szczególnie smartphone, który stał się już niemal nieodłączną częścią ludzkiego "ciała". Na powierzchni ekranu i na obudowie telefonu czai się mnóstwo zarazków, gdyż używamy go wszędzie - w domu, na zewnątrz, w komunikacji miejskiej, toalecie... Najczęściej bakterie przedostają się na urządzenia przez nasze dłonie. Pamiętaj więc o regularnej dezynfekcji telefonu, szczególnie zaraz po powrocie do domu. Ekran czyść miękką ściereczką z dodatkiem płynu do dezynfekcji. Ściereczka nie może być jednak zbyt nasączona płynem - nie może ociekać, gdyż płyn dostanie się do gniazdka ładowania i innych otworów, a to może uszkodzić urządzenie. To samo postępowanie dotyczy również tabletów. Dezynfekcja telefonu i tabletów jest ważna nie tylko w naszej obecnej sytuacji, ale zawsze! 

Co należy dezynfekowaćCo należy dezynfekować / shutterstock

Domowa dezynfekcja - laptopy i akcesoria komputerowe 

Jeśli często pracujesz na komputerze, z pewnością dotykasz klawiatury, myszki i innych akcesoriów. Są one siedliskami zarazków i bakterii. Jeśli więc zastanawiasz się, co należy dezynfekować codziennie, to właśnie wszelkie akcesoria komputerowe i laptopy. Dezynfekuj je przed użyciem oraz zaraz po użyciu, czyli dwa razy dziennie. Postępuj tak, jak przy dezynfekcji telefonu - używaj do tego płynu oraz delikatnej szmatki. Płyn powinien być na bazie alkoholu! 

Karta płatnicza 

O odkażaniu karty płatniczej media huczały już od dawna, jeszcze przed wystąpieniem wirusa. Teraz jest to jeszcze ważniejsze. Karty używasz zapewne na co dzień. Styka się ona z terminalem, na którym mogą być bakterie. Zaraz po powrocie do domu przemyj kartę płynem do dezynfekcji. 

Zobacz, jak zrobić płyn do dezynfekcji!

Co dezynfekować - klamki i uchwyty 

Wracasz do domu i pierwszą rzeczą, jaką dotykasz (często jeszcze w gumowych rękawiczkach), jest klamka od drzwi. Wyobraź więc sobie, ile musi być na niej zarazków. Koniecznie więc, zaraz po powrocie do domu, przetrzyj klamkę płynem dezynfekującym. Trzeba to robić nawet kilka razy dziennie! Dotyczy to nie tylko klamek od drzwi wejściowych, ale także i w całym domu, a szczególnie od drzwi łazienkowych! Dezynfekuj też klamki od samochodu. Nie zapominaj również o odkażaniu uchwytów od lodówki czy szafek. Raz na jakiś czas warto je przetrzeć płynem. W końcu także bardzo często ich dotykasz. 

Dezynfekcja klamekDezynfekcja klamek / shutterstock

Wyłączniki światła 

Wyłączniki światła to kolejna rzecz, którą należy codziennie dezynfekować. Cały czas ich dotykamy. Ważne wiec, aby w trakcie dnia przemyć wyłączniki. Kiedy dotkniesz je wieczorem, by zapalić światło, będą już odkażone. Możesz to również robić tuż przed zapaleniem czy włączeniem światła. 

 Klucze 

Klucze od domu towarzyszą ci prawdopodobnie na co dzień. Dezynfekuj je zaraz przed wyjściem z domu oraz po powrocie. Tak samo w przypadku kluczy od samochodu. Możesz popryskać je sprayem do dezynfekcji albo przetrzeć szmatką. 

Czy dezynfekować zakupy? - Tak! 

Zakupy przyniesione ze sklepu również trzeba dezynfekować. Badania donoszą, że żywność może być kluczowym ogniwem koronawirusa. Koniecznie wiec po powrocie do domu ze sklepu, przemyj płynem wszelkie butelki, opakowania, kartoniki. A co z warzywami i owocami? Natychmiast je umyj w ciepłej wodzie! Mięso należy najlepiej włożyć do zamrażarki, a potem odmrozić w gorącej wodzie. Dopiero wtedy można je spożywać bez obaw. Pamiętaj, że w sklepie towaru dotyka dużo ludzi. Zachowaj więc ostrożność. Płynem przetrzyj również blaty kuchenne, na których stał przyniesiony towar lub torby. Torebki najlepiej umyć albo wyrzucić. 

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk?Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Fot. Shutterstock

Ręce! 

Najbardziej oczywistą rzeczą, którą należy codziennie dezynfekować są ręce! Rób to za każdym razem, kiedy wracasz do domu. W sklepie dobrze mieć przy sobie mały płyn dezynfekujący i co jakiś czas go użyć. Zabieraj go również na spacer czy do pracy. To obecnie obowiązek, tak samo jak i noszenie maseczki na twarzy. Dobre płyny do dezynfekcji rąk możesz zrobić samodzielnie albo zajrzeć do oferty takich marek jak L'biotica (żel antybakteryjny 71% zawartości alkoholu lub spray higieniczny do dłoni), słynny Carex, Nacomi czy Caremedi. Obecnie coraz więcej firm ma kosmetyki dezynfekujące w swoich ofertach. 

Jeśli już wiesz, co należy dezynfekować codziennie, koniecznie stosuj się do tych zasad i zadbaj o siebie i innych! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.