Smutne filmy, na których uronisz niejedną łzę. Wolisz dramat psychologiczny, wojenny, a może film o miłości?

Tak samo jak czasem mamy ochotę posłuchać smutnej muzyki, tak samo i na filmowy wieczór wolimy nieraz dramat zamiast komedii. Smutne filmy często mocno wpływają na nasze emocje, a także skłaniają do myślenia. Jakie warto obejrzeć?

Smutne filmy określane są najczęściej jako dramaty, ale ten gatunek filmowy również dzieli się na inne rodzaje. To też sprawia, że potrafią być one niezwykle różnorodne - na niektórych wzruszymy się rozstaniem kochanków, a na innych poruszy nas niedola wojenna. W ciągu całej historii kinematografii powstało ich tak wiele, że trudno wybrać tutaj tylko kilka godnych polecenia. Jedno jest pewne - prawdziwe perełki powstawały w każdym dziesięcioleciu, dlatego pojawią się tu zarówno nowsze jak i starsze filmy, czasem nawet mniej znane. Jakie filmy do płakania warto obejrzeć?

Smutne filmy - dramaty psychologiczne

Dramaty psychologiczne często są bardzo trudne i ciężkie emocjonalne, ale równocześnie to wśród nich można znaleźć prawdziwe perełki jeśli lubimy ambitniejsze produkcje. Takie bardzo smutne filmy często pozostają w naszych głowach na dłużej. Wśród popularnych i bardzo dobrze ocenianych jest na pewno "Requiem dla snu" z 2000 roku. Przedstawia życie czwórki młodych ludzi uzależnionych od narkotyków. Ten wstrząsający obraz podkręca dodatkowo muzyka, a także wyjątkowe i oryginalne zdjęcia. Innym amerykańskim hitem, który właściwie każdy kinoman powinien znać to "Lot nad kukułczym gniazdem" z genialną rolą Jacka Nicholsona. Ten film z 1975 to dramat psychologiczny, którego akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, w którym dzieją się przerażające rzeczy. Film porusza, ale w zakończeniu można dopatrzeć się iskierki nadziei.

 

Wśród dramatów znajdzie się również coś dla miłośników Woodyego Allena, choć film "Wnętrza" różni się znacznie od jego innych produkcji. To smutny film o trudnych relacjach w rodzinie, o depresji i osamotnieniu. Akcja filmu jest wolna, co jeszcze bardziej wpływa na emocje. Mniej znanym filmem i to z polskiego podwórka, jest "Ósmy dzień tygodnia", czyli ekranizacja powieści Marka Hłaski. Rzecz dzieje się w PRL-owskich latach '50, a główna bohaterka zmaga się z trudną rzeczywistością tych czasów. Brak własnej przestrzeni, nadziei na lepszą przyszłość, problemy rodzinne i otaczająca beznadziejność przygniatają widza.

Filmy na których się płacze - o miłości

Zazwyczaj trochę lżejsze emocjonalnie są smutne filmy o miłości, czyli melodramaty. Hollywood tutaj także ma na swoim koncie kilka perełek, często z bardzo dobrą i znaną obsadą. Wśród nich warto wymienić dwa z aktorem Keanu Reeves. "Dom nad jeziorem" to film o zakochanych, którym nie dane było spotkać się w tym samym czasie, choć są w jednym miejscu. Fabuła jest oryginalna i zawiera elementy fantasy, a dramat sytuacji podsyca bezradność dwóch ludzi, których łączy wielka miłość. Warto wspomnieć, że w rolę kobiecą wcieliła się Sandra Bullock. Wspomniany wcześniej aktor zagrał również w poruszającym melodramacie "Słodki listopad". Film pokazuje jak miłość może niezwykle zmienić człowieka, nawet takiego, który wydaje się nieczuły na większe uczucia. Dramaturgii w filmie dodaje bezlitosna choroba w tle. Historia jest niezwykle poruszająca i skłaniająca do myślenia.

 

Melodramat może być również mocny w przekazie i taki jest zdecydowanie "Fortepian" z 1993 roku. Ten smutny film ociera się o dramat psychologiczny, thriller i ma także elementy erotyczne. Zakazana, wielka miłość, okrucieństwo, a także potęga pasji - te aspekty sprawiają, że to jeden z najmocniejszych melodramatów jakie zobaczysz. Melodramatem i równocześnie dramatem psychologicznym jest też film "Ona" z 2013 roku. To niebanalny film o miłości w dobie nowoczesnych technologii. Romans z systemem operacyjnym? Dla głównego bohatera, w którego wcielił się Joaquin Phoenix, to sposób na przytłaczającą samotność. 

Bardzo smutne filmy wojenne

Jednym z najbardziej rozdzierających przeżyć dla ludzkości jest doświadczenie wojny, dlatego dramaty wojenne to także filmy na których się płacze. Polska kinematografia ze względu na naszą trudną historię może pochwalić się wieloma dobrymi filmami na ten temat, choć wiele z nich jest tworzona międzynarodowo. Przykładem jest "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland. Opowiada o Żydach ukrywających się w kanałach, którym pomaga Polak, który nie może pochwalić się tylko dobrymi uczynkami, ale ostatecznie te przeżycia przemieniają go. Tak jak każdy film o losie Żydów w czasie II wojny światowej jest niezwykle przejmujący. Nie można nie wymienić również "Pianisty" Romana Polańskiego, który opowiada o życiu Władysława Szpilmana, pokazujący trudne życie w warszawskim gettcie.

 

Wstrząsający i smutny film, ale amerykańskiej produkcji, to także "Lista Schindlera", wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Także podejmuje tematykę losu Żydów w Polsce w czasie wojny, a miejsce akcji to Kraków. Niemiecki przemysłowiec stara się za wszelką cenę ocalić jak najwięcej istnień ludzkich przed Holocaustem. Warto zapoznać się również z innymi amerykańskimi produkcjami, które często pokazują los żołnierzy. Najbardziej znany jest "Szeregowiec Ryan", również Spielberga, z Tomem Hanks w roli głównej. 

Smutny film dla całej rodziny

Kino familijne zawsze jest dość lekkie, ale często również bardzo wzruszające. Wśród hitów filmowych, które na pewno zakręcą łzę w oku każdego jest "Mój przyjaciel Hatchiko". To wzruszająca, niezwykła opowieść i w dodatku oparta na faktach. Główny bohater, w którego wcielił się znany Richard Gere, znajduje uroczego psa, który staje się jego najbliższym przyjacielem. Może to brzmieć banalnie, ale historia zaskakuje i wyciska nie jedną łzę pokazując niezwykły charakter słodkiego czworonoga. Smutne filmy familijne często opowiadają o zwierzętach. Wzruszającym filmem tego typu jest także "Uwolnić orkę" oraz oczywiście klasyka gatunku "Król Lew".

 

Smutne filmy Netflix 

Smutne filmy znajdziesz w dużej ilości na Netflixie. Z wyżej wymienionych na tej platformie, na dzień dzisiejszy, obejrzysz melodramat "Dom nad jeziorem", dramat wojenny "W ciemności", ale również familijny film "Mój przyjaciel Hatchiko". Oprócz nich w Netflixie jest oczywiście wiele innych wartych zobaczenia filmów, które często są bardzo popularne i ogólnie znane. Warte obejrzenia są na pewno amerykańskie filmy więzienne, np. "Skazani na Shawshank". Miłośnicy lekkich melodramatów powinni zobaczyć  sławny "Pamiętnik". Smutne filmy na Netflixie to także polskie produkcje. Przykładem jest film "Bogowie" o życiu Zbigniewa Religi. 

Zobacz też: Netflix: filmy oscarowe, które musisz zobaczyć chociaż raz w życiu!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.