Skandynawskie kryminały - TOP6 propozycji, które warto przeczytać

Jak nie zmarnować wolnego czasu i co robić by się nie nudzić - to pytania, które nurtują w tym momencie wielu z nas. My już znalazłyśmy sposób na siedzenie w domu i czerpanie z tego przyjemności. Skandynawskie kryminały są wciągające i zajmujące, to właśnie po ten gatunek najczęściej sięgają miłośnicy tajemniczych zbrodni i zagadkowych zniknęć. Wybrałyśmy TOP6 propozycji skandynawskich kryminałów z podziałem na norweskie kryminały i szwedzkie kryminały.

Skandynawskie kryminały

Lubisz powieści z dreszczykiem emocji? A może masz ochotę poznać nieoczywistą historię pełna domysłów, która zmusi cię do myślenia i niewiarygodnie wciągnie? Takie są własnie skandynawskie kryminały - gdy raz po nie sięgniesz - nie możesz przestać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryminałami lub jesteś z nimi za pan brat i szukasz nowej propozycji, która po przeczytaniu trafi na twoją półkę bestsellerów - poznaj nasze TOP20 skandynawskich kryminałów. Wśród nich największe hity oraz perełki, które warto przeczytać! Czemu właśnie skandynawskie kryminały? Czym się wyróżniają? Autorzy książek kryminalnych wywodzący się z Norwegii i Szwecji swoim talentem do budowania napięcia podbili księgarnie na całym świecie! Jeśli szukasz sposoby na zabicie nudy, warto zatopić się w jedną z tych lektur. 

Szwedzkie kryminały

Trylogia Millennium, na którą składają się: "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem", "Zamek z piasku, który runął" autorstwa Larssona Stiega. Swoją miłość do skandynawskich kryminałów niejedna osoba przypisuje właśnie temu pisarzowi i dziennikarzowi. Cykl został wydany już po jego śmierci i odniósł ogromny sukces. Wszystkie trzy pozycje zasługują na uwagę, są tak samo wciągające i tajemnicze. Na podstawie książki powstał film, a także miniserial "Millenium". 

Millennium Larsson StiegMillennium Larsson Stieg Fot. Empik

1. Pierwsza część "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", to historia Mikaela Blomkvista, który jest dziennikarzem i wydawcą czasopisma Millennium. Pewnego dnia opublikował artykuł, w którym oskarżył wpływowego biznesmena o korupcję, przez co wszczęto postępowanie przeciwko niemu i skazano go na karę więzienia. Mimo złej sławy - dziennikarz nie opuszcza redakcji, ale chowa się w cień. Wtedy niespodziewanie dostaje propozycję spisania dziejów znanego rodu Vangerów, a tak naprawdę ma za zadanie odkryć prawdę o tajemniczym zniknięciu z 1966 roku Harriet Vanger, która była siostrzenicą Hernika Vangera. Podczas śledztwa okazuje się, że każdy z członków tej rodziny ma coś do ukrycia, ale z pomocą Mikaelowi przychodzi reasercherka - Lisabeth Salander. 

2. Drugi, genialny szwedzki kryminał Larssona Stiega - "Dziewczyna, która igrała z ogniem" to historia dziennikazy Daga i Mii, którzy docierają informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Okazuje się, że ludzie, którzy są za to odpowiedzialni piastują odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a oskarżenia padają na Lisabeth Salander, wtedy Mikael Blomkvist rozpoczyna własne śledztwo. 

3. "Zamek z piasku, który runął" to trzeci i ostatni z cyklu Millennium, szwedzki kryminał Stiega Larssona. Lisabeth Salander, która jest poszukiwana listem gończym za podejrzenie o podwójne morderstwo, ciężko ranna trafia na izbę przyjęć - ma ranę postrzałową i musi być natychmiast operowana. Drugą osobą, która w tym samym czasie tam przebywa jest Alexander Zalachenko, ktoremu Lisabeth zadała cios siekierą.  Ostatnia część szwedzkiego cyklu zaczyna się tam, gdzie się skończyła. Lisbeth Salander przeżyła pogrzebanie żywcem, ale jej problemy wcale się jeszcze nie kończą. Zalachenko jest dawnym profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych. Ponadto jest ojcem Salander, a jego syn próbuje teraz zabić dziewczynę. Potężne siły chcą uciszyć Lisbeth Salander raz na zawsze. Równocześnie Mikael Blomkvist szpera w ukrytej przeszłości Lisbeth Salander i wkrótce trafia na ślad prawdy. Pisze demaskatorski reportaż, który ma oczyścić Salander i wstrząsnąć w posadach rządem. 

Norweskie kryminały

Popularność norweskich kryminałów przybrała na sile w latach 90. XX wieku. Wybraliśmy norweskie kryminały, które warto przeczytać - uwaga! Są bardzo tajemnicze i jeszcze bardziej wciągające! Oto propozycje, które znalazły się na liście najbardziej wciągających skandynawskich kryminałów. 

Norweskie kryminałyNorweskie kryminały Fot. Empik

4. Człowiek nietoperz – Jo Nesbø 

To historia norweskiego policjanta Harry'ego Hole, który przybywa do Sydney w celu wyjaśnienia zabójstwa swej rodaczki - Inger Holter. Za jej śmierć może być odpowiedzialny seryjny morderca.  Harry razem z miejscowym funkcjonariuszem Andrew Kensingtonem poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. 

5. "Nie oglądaj się" to emocjonujący norweski kryminał autorstwa Karin Fossum. Akcja dzieje się w spokojnym, norweskim miasteczku, gdzie każdy świetnie się zna i nikt przed nikim nie ma sekretów, a jednak stało się - zaginęła mała dziewczynka, a następnego dnia znaleziono zwłoki innej młodej dziewczyny. Obydwiema sprawami zajmuje się inspektor Konrad Sejer i jego pomocnik Jakub Skarre. Muszą wyjaśnić skomplikowane relacje ofiar, aż udaje im się rozwikłać coś więcej niż ślad zabójcy. 

6. Norweski kryminał "Ślepa bogini" - Anne Holt. Akcja książki rozpoczyna się, gdy policja znajduje narkomana z raną postrzałową - o jego śmierci mówią wszyscy, także media. Następną ofiarą jest adwokat rzeczonego narkomana. Jego śmierć we własnym mieszkaniu wzbudza jeszcze większe zainteresowanie. W akcję wkraczaj obdarzona przez intuicję Hanne Wilhelmsen.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.