Uroda i pielęgnacja: jak zrobić żel antybakteryjny? Przepisy na płyn, który zrobisz w domu

W tym momencie szczególnie ważna jest higiena. W sklepach nie zawsze udaje się nam znaleźć żel antybakteryjny. Specjalnie dla was wybraliśmy przepisy na płyn antybakteryjny, który zrobisz sama w domu. Zobacz, jakie to proste!

Żel do dezynfekcji rąk

W ciągu ostatnich kilku tygodni coraz trudniej dostępny jest żel antybakteryjny do rąk. Wzrost jego zapotrzebowania sprawił, że w tym momencie jest to produkt, który każdy z nas chciałby mieć przy sobie. Czym jest płyn antybakteryjny? To podręczny żel do dezynfekcji dłoni, który nie wymaga użycia mydła ani wody. Warto mieć go zawsze przy sobie. Jest idealny w przypadku wyjścia do sklepu, na spacer czy przed jedzeniem. Skuteczny żel antybakteryjny powinien mieć w składzie podstawowe składniki. Są one na tyle dostępne, że możesz zrobić je sama w domu. Sprawdź, jak robić własny żel antybakteryjny!

Preparat do dezynfekcji rąk (zdjęcie ilustracyjne)Preparat do dezynfekcji rąk (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Shutterstock

Sposób stosowania żelu antybakteryjnego

Żel to produkt wysoce skondensowany i o intensywnym działaniu, dlatego wystarczy niewielka ilość, aby skutecznie odkazić dłonie. Wystarczy kropla, a w przypadku opakowania z pompką - jedna doza. Produkt rozprowadzamy równomiernie i dokładnie na dłoniach, aby żel dotarł w każdy zakamarek naskórka.

Jak zrobić własny żel antybakteryjny do rąk?

Jak się okazuje żel antybakteryjny jest bardzo prosty do zrobienia. Najważniejsze składniki, które musimy mieć w swoim domu to żel aloesowy oraz wysokoprocentowy alkohol, min 70%.

Płyn do dezynfekcji- przepis

Pamiętajmy o odpowiednich proporcjach 4:6. To oznacza, że jeśli połączymy 4 porcje żelu aloesowego, musimy uzupełnić go 6 porcjami alkoholu. Jedną z najpopularniejszych marek żelu aloesowego jest firma Holika Holika, która przesłała nam dokładny przepis z wykorzystaniem ich bestsellerowego produktu:

  • 4 duże, płaskie łyżki  (40 ml) żelu Holika Holika Aloe Soothing Gel
  • 6 dużych, płaskich łyżek (60 ml) spirytusu rektyfikowanego (min. 91% alc.)

Po zmieszaniu ze sobą produktów otrzymujemy gotowy żel antybakteryjny!

 

Antybakteryjny płyn do rąk- potrzebny czy nie?

Gdy tylko w Europie pojawił się koronawirus ludzie masowało zaczęli wykupywanie żeli antybakteryjnych. Jak twierdzą naukowcy, chorobą można się zarazić drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest, aby przed dotknięciem ust, oczu albo uszu umyć swoje ręce. Wiele osób przejdzie tę chorobę bezobjawowo, dlatego  tak łatwo można zarazić inne osoby nawet o tym nie wiedząc. Żel antybakteryjny to prosty sposób na to, aby zabić niemal wszystkie bakterie, które znalazły się na naszych dłoniach. To doskonała alternatywa, jeśli nie mamy w pobliżu bieżącej wody i mydła! Na rynku właśnie pojawiła się nowość żel do dezynfekcji rąk LACTYFERRIN SANITIZER marki SESDERMA. Produkt nie tylko zdezynfekuje nasze dłonie, ale także wzmocni naturalne mechanizmy obronne skóry. Tak więc- tak, warto mieć swój żel do dezynfekcji rąk!

 

Mycie rąk, a żel antybakteryjny

Mycie rąk, to jedna z podstawowych czynności, które sprzyjają ochronie przed przedostaniem się do organizmu niebezpiecznych drobnoustrojów, w tym koronawirusa. W domu również trzeba także dbać o szczególną higienę. Jednak warto, nawet w domu stosować żel antybakteryjny. Ciekawą ofertę internetową ma także Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK. Preparaty na bazie alkoholu etylowego skutecznie redukują większość bakterii oraz wirusów, dlatego mogą być stosowane jako środki do dezynfekcji. Staje się to bardzo ważne zwłaszcza obecnie, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Koronawirus SARS-CoV-2 znajduje się w grupie wirusów lipofilnych, oznacza to, że jest podatny na działanie substancji rozpuszczających lipidy, np. alkoholu.

Nawilżający żel do rąk antybakteryjny z pantenolem i alantoiną FLOSLEK

Preparat ten łączy w sobie dwie funkcje: nadaje czystość dłoniom i dezynfekuje je, a jednocześnie dba o jej nawilżenie i nie podrażnia jej. Dzięki wyjątkowo lekkiej konsystencji, dobrze się rozprowadza nawet w trudno dostępnych miejscach między palcami. Pozostawia uczucie świeżości i komfortu bez efektu "klejenia się" rąk. Ma bardzo przyjemny, subtelny zapach. Zawiera alkohol etylowy oraz pantenol, który wykazuje działanie kojące i wpływa regenerująco na podrażnioną skórę. Alantoina z kolei posiada właściwości nawilżające i łagodzące. Przeznaczony jest do wielokrotnego stosowania w ciągu dnia zwłaszcza, gdy mydło i woda nie są dostępne. Żel antybakteryjny dostępny jest już w poręcznym opakowaniu 50 ml z pompką. Nie zajmuje więc zbyt wiele miejsca w torebce lub kieszeni, dzięki czemu możemy mieć go zawsze przy sobie.

FLOSLEK płyn antybakteryjnyFLOSLEK płyn antybakteryjny shutterstock

Jak prawidłowo myć ręce?

Od dawna mówi się o tym, jak prawidłowo myć swoje ręce, ale czy aby na pewno robiliście to prawidłowo? Według instrukcji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, należy tę czynność wykonywać przez min. 30 sekund. Rozpoczynamy od zamoczenia swoich rąk pod bieżącą wodą. Kolejnym krokiem jest nabranie mydła. Odpowiednia ilość to taka, która pokryje całą powierzchnię dłoni. Następnie rozprowadzamy produkt po powierzchni nie zapominając o miejscach miedzy palcami oraz o kciukach. Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą. Tak umyte dłonie wycieramy najlepiej ręcznikiem jednorazowym.

żel antybakteryjnyżel antybakteryjny shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.