Kosmetyki ekologiczne - czym są oraz które warto wybrać?

Kosmetyki ekologiczne to w obecnych czasach hasło modne i popularne. Wiele kobiet używa już tylko produktów z dopiskiem "eko", ceniąc je za bardzo dobry skład. Czym tak naprawdę są ekologiczne kosmetyki oraz które z nich warto wybrać? Podpowiadamy.

Kosmetyki ekologiczne - czym są? 

Współcześnie większość z nas dąży do zdrowszego trybu życia. Niezależnie od tego, czy  oznacza to zdrowe odżywianie, dbałość o kondycję czy zakup produktów ekologicznych, wszyscy chcemy czuć, że robimy, co w naszej mocy, aby dbać o siebie i naszą planetę. W ciągu kilku ostatnich lat branża kosmetyczna dołączyła do tego trendu, wypuszczając na rynek produkty opatrzone takimi terminami jak "organiczne", "naturalne" i "ekologiczne". Pytanie brzmi: co tak naprawdę one oznaczają? 

  • Kosmetyki ekologiczne - "ekologiczny" to pojęcie dość precyzyjnie określone np. w branży spożywczej, jednak w kosmetyce nie ma tego typu regulacji, toteż firmy mogą z niego korzystać dość swobodnie. Przyjęło się jednak, że kosmetyki ekologiczne to takie, które zostały wyprodukowane wyłącznie z surowców pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych. Nie jest jednak powiedziane, ile procent tych surowców musi się znaleźć w produkcie, aby uznać go za ekologiczny. 
 
  • Kosmetyki organiczne - w przypadku tego rodzaju produktów normy są już bardziej restrykcyjne. Nawet niewielka ilość substancji syntetycznych jest tutaj niedopuszczalna (nie mogą one zawierać m.in. olejów, silikonów, emulgatorów PEG, parabenów, syntetycznych tłuszczów czy pochodnych ropy naftowej). Aby kosmetyk mógł dostać nazwę "organiczny", nie wystarczy, że zawiera składniki naturalne. Musi zostać udowodnione, że komponenty te pochodzą z certyfikowanych upraw organicznych, a ich minimalna ilość w składzie wynosi aż 90%. Dodatkowo nie mogą być one testowane za zwierzętach, a ich opakowania nie powinny niekorzystnie wpływać na środowisko. 
  • Kosmetyki naturalne - wytwarzane są najczęściej z roślin lub minerałów. Niekiedy dopuszcza się również składniki pochodzenia zwierzęcego. Definicja kosmetyku naturalnego, podobnie jak ekologicznego, nie jest prawnie uregulowana, dlatego producenci często nadużywają tego określenia. Kontrolę nad tym sprawują jednak niezależne organizacje certyfikujące, np. BDIH, Soil Association, NaTrue. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku kosmetyków ekologicznych i organicznych, te naturalne również nie mogą zawierać barwników, silikonów czy substancji uzyskanych z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Dlatego tak ważne jest samodzielne czytanie etykiet na produktach! 

Kosmetyki eko - które warto wybrać? 

Na polskim rynku funkcjonuje wiele marek kosmetycznych produkujących kosmetyki ekologiczne. Niestety nie każda z nich jest sumienna, a jej produkty nie są w pełni naturalne. Godzien polecenia jest polski brand Make Me Bio, który tworzą Ania i Bartek - szczęśliwe małżeństwo. Ich produkty znacząco wyróżniają się na tle innych nie tylko jakością, ale także pięknym designem. W asortymencie Make Me Bio znajdziesz bardzo dobre kosmetyki naturalne, głównie do pielęgnacji twarzy, chociaż są tam też ekologiczne produkty do włosów i ciała. 

Inne warte polecenia marki produkujące kosmetyki eko są m.in. Si Si Bee, Ben&Anna, Ajeden oraz NATU Handmade. Wszystkie te marki mają sprawdzone kosmetyki naturalne, które warto mieć w swojej kosmetyczce. Znajdziesz tam wszystko to, co niezbędne do pielęgnacji - m.in. szampony, żele, kremy, glinki do twarzy i wiele innych. 

 

Nowy trend kosmetyczny: ekologiczne mydła naturalne 

Ekologiczne mydła o prostym składzie i naturalnym aromacie, łagodne dla skóry to produkt modny i pożądany. Przygotowywane z naturalnych surowców, takich jak oleje roślinne, kwiaty i zioła są przyjazne i bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Wiodącą marką w produkcji najlepszego mydła naturalnego jest Mydlarnia Cztery Szpaki. Znajdziesz tak różne mydła: od klasycznego, szarego po mydła z dynią, miętą i lnem. "Zdrowe" mydło możesz też zrobić samemu, w domu. Jest to świetny pomysł na miłe i kreatywne spędzenie wspólnego czasu z rodziną lub koleżankami. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.